‘Bize yer gösterin’

‘Bize yer gösterin’

Zabıtalar ile her gün köşe kapmaca oynamaktan bıktıklarını söyleyen seyyar satıcılar, Biz kimse ile kötü olmak istemiyoruz. Bize yer gösterin alnımızın teri ile çalışalım dedi.

İstanbul’dan veya diğer illerden getirdikleri giyim eşyalarını ucuz fiyata satarak özellikle dar gelirli vatandaşların tercih ettiği bir ayrıcalığa sahip olan seyyar satıcılar, zabıtalar ile her gün köşe kapmaca oynamaktan bıktıklarını söyledi.
Seyyar arabalarda şehrin muhtelif yerlerini gezerek ekmeklerini kazanmaya çalıştıklarını söyleyen seyyar satıcılar, “Bizler bin bir zorluk içerisinde İstanbul, İzmir gibi büyük illerden getirdiğimiz giyim eşyalarını çok düşük bir kar ile satarak ekmek paramızı kazanmak isteyen bir kesimiz. Ancak bu ekmek paramız çoğu zaman zabıtaların kestiği cezaya gidiyor. Zabıtalardan kaçmaktan bıktık. Satış yaptığımız sırada zabıtaları görünce mallarımızı kurtarmak için mecburen kaçmak zorunda kalıyoruz” dedi.
Zabıtalardan kaçarken utanç duyduklarını da dile getiren seyyar esnaflar, “Biz kaçarken arkamızdan bakan halkın bizim hakkımızda ne düşündüğünü merak ediyoruz. Sanki bir suç işlemişiz gibi veya hırsızlık yapmış gibi kaçarken biz utanıyoruz. Ama zabıta ağabeyler bizim peşimizden koşarken hiç umurlarında olmuyor. Akşama kadar 25–30 TL ekmek parası kazanalım derken 68 TL para cezası ödüyoruz. Zaten kazanacağımız para onun yarısı birde iki günlük karı zabıtaya verince bu kez biz eve ekmeksiz gidiyoruz” diye konuştu.
Önceki gün Büyükşehir Belediyesi zabıta ekiplerinden kaçarak mallarını kurtarmak isteyen bir seyyar satıcı arabasını sitelerin arkasındaki bodruma saklamasına rağmen zabıtalar tarafından yakalandı. Arabasını çıkarırken bir yandan da dökülen mallarını toplayan satıcı, “Şu düştüğümüz hale bir bakın ya. Sanki hırsızız. Belediye başkanımız bizi kovalatıp çoluğumuzun çocuğumuzun rızkını ceza olarak alacağına bizlere bir yer göstersin ekmeğimizi kazanalım. Biz kötü bir şey yapmıyoruz. Sadece helalinden ekmek parası kazanmak için yetkililerden destek bekliyoruz” dedi. Ama yinede 68 TL ceza yemekten kurtulamadı.

ALİ SAİT ÖGE

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.