Bitki çeşidi zenginiyiz

Bitki çeşidi zenginiyiz

Selçuk Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kuddusi Ertuğrul 11 bin çeşit bitki türüyle Türkiyenin bitki çeşidi zengini olduğunu söyledi

Selçuk Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kuddisi Ertuğrul ile Yrd.Doç. Dr. Osman Tugay’ın ortaklaşa düzenlediği “Floristik Botanik Grubu Toplantısı”nın dördüncüsü Özkaymak Otel Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Türkiye’nin çeşitli illerinden 115 botanikçinin katıldığı toplantıda konuşan Prof. Dr. Kuddisi Ertuğrul, toplantının amacının Türkiye’deki botanikçileri bir araya getirerek bu alandaki sorunları tartışmak ve çözüm önerileri sunmak olduğunu söyledi.
Türkiye’nin bitki çeşidi bakımından Avrupa ülkelerini çok gerilerde bıraktığını vurgulayan Prof. Dr. Ertuğrul, “Her 2 yılda bir toplantı düzenleyerek Türkiye’deki bitki çeşitlerinin nasıl korunması gerektiğini tartışıyoruz. Ülkemizde 11 binin üzerinde bitki çeşidi var. 1950 yılına kadar bu alanda çalışma yapılmamış. Son 20 yıldır biyolojik çeşitlilik üzerinde araştırma yapan birçok bilim adamımız var. Her yapılan araştırma sonucunda yeni bir bitki türünü tanıyoruz. Bu da ülkemiz için önemli bir gelişmedir” dedi.
Bu yıl 4’üncüsünü Konya’da düzenledikleri toplantının önemini anlatan Yrd.Doç. Dr. Osman Tugay da, “Ülkemiz bitki çeşitliliği açısından oldukça önemli bir konumdadır. Son verilere göre 11 bin 4 tohumlu bitki çeşidi bulunmaktadır. Bunların 3 bin 708’i endemik olup, sadece ülkemizde yetişmektedir. Türkiye’nin bitkilerini kapsayan Türkiye Florası şu anda 11 ciltten oluşmaktadır. Bu ciltlerin ilk 10 cildi yabancı bilim adamları tarafından yazılıp, sadece 11’inci cilt Türk bilim adamları tarafından yazılmıştır. Bugünkü toplantıyla Türkiye Florası’nın yeniden Türk bilim adamları tarafından Türkçe yazılması için son kararlar alınacaktır. Kitabın Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100’üncü yılına denk gelen  2023 yılına kadar tamamlanması hedefleniyoruz. Türkçe ve resimli olacak kitaptan hem bilim adamları hem de halkımız yararlanacak” diye konuştu.
RASİM ATALAY
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.