Birliktelik gecesi

Birliktelik gecesi

İHH tarafından düzenlenen Gazze ve Yetimleri Gecesi adlı programda davetliler Filistin ve Gazze halkının her zaman yanında oldukları mesajını verdi

İHH İnsani Yardım Vakfı ve Konya Sivil Toplum Kuruluşları (STK) tarafından önceki akşam Mevlana Kültür Merkezi’nde “Gazze ve Yetimleri Gecesi” adlı program düzenlendi. İHH Genel Başkan Yardımcısı Murat Yılmaz, Filistinli misafir Adil Abu Hatır, İHH Konya Şube Başkanı Hidayet Yılmaz, STK İcra Heyeti Başkanı Latif Selvi ve çok sayıda davetlinin katıldığı gecede Filistin’de yaşanan vahşet sonucu anne ve babalarını yitirmiş olan yetimlere sahip çıkılması istendi. Küçük bir kız çocuğunun okuduğu şiir salonda duygulu anlar yaşanmasına neden oldu. Geliri Filistin’e gönderilmek üzere kermes düzenlenen gecede ayrıca Ömer Karaoğlu da Filistin ve Gazze’ye özel sözlerinden oluşan bir konser verdi.
TÜM MÜSLÜMANLAR BİRLİKTE OLMALI
Türkiye’ye yaklaşık bir yıl önce 70 yaralı ile birlikte geçici olarak geldiğini ve abisinin yaraları iyileştikten sonra tekrar vatanına döneceğini söyleyen Filistinli misafir Adil Abu Hatır, Türk halkının desteğini arkalarında görmenin kendilerine büyük moral verdiğini ve bu sayede dirençlerinin arttığını söyledi. Dünya üzerindeki tüm Müslümanların birbirileri ile kardeş olduğunu anımsatan Adil Abu Hatır, “Biz hepimiz Aksa’nın çocuklarıyız. Aksa şu an acı çekiyor. Biz Filistinliler ise kendimiz için değil, kutsal mekanımız Mescid-i Aksa için direniyoruz. Direnmeye de devam edeceğiz. Aksa şu an tehlike ve tehdit altında. Şu ana kadar Siyonistler Aksa’nın altında gizliden iki derin kuyu açtı. Üçüncüsünü de açmaya çalışıyorlar. Amaçları Mescid-i Aksa’yı yok etmek. Buna engel olmak için Müslümanlar olarak birlik halinde olmalıyız” diye konuştu. İsrail’in Gazze’de yaptığı zulümlerin de halen devam ettiğine dikkat çeken Hatır, “İsrail’in ateşkes yaptık. Biz vurmuyoruz artık söylemlerine inanmayın. Daha düne kadar saldırılara devam ettiler. Bundan sonra da devam edecekler” dedi.
MUKAVEMET KALESİ DEVRİLMEDİ
İHH Genel Başkan Yardımcısı Murat Yılmaz, Filistin’e gittiklerinde gördükleri manzarayı anlattı. Oradaki manzarayı görenlerin Gazze halkının kazandığına daha içten inandığını dile getiren Murat Yılmaz, “22 gün boyunca ufacık köylere bile saldırı düzenleyen İsrail, yağmalayıp yakıp yıkmaktan, masum vatandaşları öldürmekten başka hiçbir başarı elde edememiş, tek karış toprağı bile alamamıştır. Çünkü Filistin topraklarının her yeri büyük bir mukavemetle savunulmuş, İsrail’in kullandığı yasak silahlar dahi, küçücük Gazze topraklarında yaşayan insanları yıldırmaya yetmemiştir. 22 gün süren direnişin ardından İsrail geri adım atmak zorunda kalmıştır” diye konuştu. Gazze halkının savaş döneminde bin 350 şehit verdiğini, buna karşılık ise üç bin 260 yeni doğum gerçekleştiğini aktaran Yılmaz, Gazze halkını vurmakla asla bitiremeyecekler. Bugün vurulan şehitlerin yetimleri Gazze savunmasına devam edeceklerdir” diye konuştu.
İHH olarak Gazze halkı için toplanan ve yapılan yardımların bazılarını da anlatan İHH Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz, “27 Aralık tarihinden bu yana İHH aracılığı ile 20 milyon TL nakit yardımı yapıldı. Bunun yanında ilaç ve gıda yardımlarımız da halen devam etmektedir. Evi yıkılan 4 bin 500 vatandaşın iki bin tanesine ikişer bin euro nakdi para yardımında bulunduk. Evleri yıkılan Gazze halkına yönelik yapılan bu yardımların da devamı gelmekte” dedi.
FİLİSTİN İÇİN GÖSTERDİĞİMİZ DUYARLILIĞI
YETİMLERİ İÇİN DE GÖSTERMELİYİZ
Sivil Toplum Kuruluşları (STK) İcra Heyeti Başkanı Latif Selvi, katilleri durdurmak ve insanlık görevini yerine getirmek için başlattıkları çalışmanın sonuç verdiğini dile getirdi. Katilleri durdurmak için başlatılan çalışmada başarılı olunduğunu anlatan Selvi, “Bugün burada yeni bir görev için bir araya toplandık. Filistinli kardeşlerimiz o gün bu kutsal topraklar için biz şehit oluruz demişlerdi. Ancak arkamızda bırakacağımız yetimlerimize siz sahip çıkmalısınız. Biz de onlara söz vermiştik. Yetimleriniz bizim yetimlerimizdir demiştik. Şimdi yetimlerimize sahip çıkma günüdür. Herkes imkanları ölçüsünde bir yetim de olsa sahiplenmeli ve onun ihtiyaçlarını gidermelidir” dedi.
İHH Konya Şube Başkanı Hidayet Yılmaz da Filistin’de yaşanan vahşet ve dramın herkesin malumu olduğunu kaydederek Konya’da Filistinli yetimler için bir kampanya başlattıklarını belirtti. Bir yetimin aylık 70 lira masrafı olduğunu söyleyen Yılmaz, senelik 840 lirayı vererek bir yetime bir yıl sahip olmak isteyenlerin istedikleri zaman bu parayı vererek, yetim sahibi olabileceklerini bildirdi.
RASİM ATALAY

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.