Bir destandır Çanakkale

Bir destandır Çanakkale

Tarihçi Abdullah Topaç, Çanakkalede haçlıların güçlü ordularına karşı durmayı başaran maddi gücü zayıf ama iman gücü yüksek Türk gençlerinin bir destan yazdığını söyledi

18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 94. yıldönümü etkinlikleri kapsamında İrşad Eğitim ve Dayanışma Vakfı tarafından önceki akşam “Çanakkale Geçilmez Gecesi” düzenlendi. Alaaddin Konferans Salonu’nda düzenlenen ve ilginin yoğun olduğu programda ilk olarak Gurup Gönül’ün sunduğu ilahi konseri dinlendi. Şehitler için okunan Kuran’ı Kerim’in ardından Çanakkale’de yaşanan dramı anlatan sinevizyon gösterisi izlendi. Ardından Tarihçi Abdullah Topaç Çanakkale’yi konu alan bir konferans verdi.
‘ÇANAKKALE HAÇLILARIN MADDİ GÜCÜNE KARŞI
TÜRK ORDUSUNUN İMAN GÜCÜ SAVAŞTI’
Çanakkale’de Türk ordusunun destan yazdığını vurgulayan Tarihçi Abdullah Topaç, destanı akla ve mantığa sığmayan olaylar olarak tanımladı. Bir metrekare alana 6 bin top mermisinin düştüğü bir savaştan galip ayrılmanın büyük ve unutulmaz bir destan olduğunu vurgulayan Topaç, “Düşman kuvvetleri maddi güç açısından savaşta bizden kat kat üstünlerdi. Ancak, savaşırken bir şeyi unutmuşlardı ki, Türkler Müslüman’dı. Kalplerindeki iman ve vatan aşkı ile güçlü düşman zırhlılarını geri püskürtmeyi başarabildiler” dedi. O dönemde hasta adam olarak tabir edilen Osmanlı Devleti’nin yıkarak boğazları ele geçirmeyi ve müttefikleri olan Rusya’ya yardım etmeyi düşünen Haçlıların bu amaç doğrultusunda önce boğazları geçmek gerektiğine inanmalarının savaşın en büyük nedeni olduğuna deyinen Abdullah Topaç, “Denizde yapılan uzun mücadelelerin ardından deniz yolu ile Çanakkale’yi geçemeyeceklerini anlayan ve büyük kayıplar veren haçlılar, bu kez karaya yöneldi. Kara savaşında bir şansları vardı, ordumuzun başında Alman kumandan Liman Von Sanders vardı. Sanders, Türk ordu düzenine uymayan ve hatta haçlıların rahat ilerlemesini sağlayan bir sistemle Çanakkale’de 250 bin şehit vermemize neden oldu” dedi. Tarihe vefa ve saygı duyulması gerektiğine dikkat çeken Topaç, tarih şuurunun Türklerde her zaman var olması gerektiğini ve atılan adımların da buna göre şekillenmesi gerektiğini sözlerine ekledi.
Programa katılan Konya Şehit Aileleri Derneği Başkanı Cafer Çelik de vatan uğrunda canlarını feda eden ölümsüz kahramanları rahmet, minnet ve saygı ile andıklarını ifade etti.
İrşad Eğitim ve Dayanışma Vakfı Başkanı Ali Galip Doğan ise vakıf olarak yaptıkları kültürel ve sosyal faaliyetleri anlattı. 2009 yılının ilk kültürel faaliyetini düzenlediklerini bildiren Ali Galip Doğan, Çanakkale’de yaşananları tekrar hatırlayarak şehitleri yad etmenin onurunu yaşadıklarını söyledi.
Yapılan konuşmaların ardından eski Milletvekili – Yazar Ahmet Akçeel’in yazdığı Şaadet Şerbeti isimli 2 perdelik tiyatro oyunu izlendi. Oyunu seyreden davetliler duygu dolu anlar yaşadı ve zaman zaman göz yaşlarını tutamadı. Gecede son olarak şehit babası Durmuş Şahin’e Şehit Aileleri Derneği Başkanı Cafer Çelik tarafından bir plaket verildi.
RASİM ATALAY

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.