Billboardlar şehri kirletiyor

Billboardlar şehri kirletiyor

Konya Gazeteciler Cemiyeti ziyaretlerinde şehirdeki billboard kirliliği gündeme geldi

Konya Gazeteciler Cemiyeti’ne ziyaretler devam ediyor. Konya Baro Başkanı Hasan Özen ve yönetim kurulu üyeleri, Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret etti. Konya Gazeteciler Cemiyeti olarak basının sorunlarının yanında sosyal ve toplumsal sorunlara da değindiklerini söyleyen Cemiyet Başkanı Sefa Özdemir, Konya ile birlikte ülkemizde ciddi bir okuma sorunu olduğunu ifade etti. Bu konuda çeşitli çalışmalar yapıldığını anlatan Sefa Özdemir, “Basının hem kendisiyle hem de toplumla ilgili sorunlarla ilgilenebilmesi için, kendisini ayakta tutacak kaynaklara ihtiyaç var. Medyanın bu gücü şüphesiz ki reklam ve ilanlardır. Ancak Konya’da son zamanlarda sayıları aşırı derecede artan billboard ve reklam panoları, basını zor durumda bıraktı. Hem sayıları çok fazla olan, hem de kanunlara aykırı olarak yeşil alanlarda, tarihi mekanlarda ve trafiği aksatacak yerlerde boy gösteren bu reklam panoları ve billboard sorununun çözümü için çalışmalar başlatacağız. Haklı olduğumuzu düşünüyor, gerekirse yasal süreç başlatacağımızı söylüyoruz” ifadelerini kullandı. Konya basını olarak her zaman olduğu gibi tarafsız yayın yaptıklarını da ifade eden Özdemir, gazeteciler olarak bunun doğru olduğunu düşündüklerini kaydetti. Basının demokrasideki önemine vurgu yapan Konya Baro Başkanı Hasan Özen ise basın ile birlikte tarafsız ve doğrulara hizmet ettiklerini söyledi. Baro olarak her zaman basına destek verdiklerini hatırlatan Özen, basının sorunlarının çözülmesi halinde daha da güçlenerek, işlevini daha iyi yapar hale geleceğini söyledi. Özen, billboardlar ve reklam panolarının hukuki boyutunu araştıracaklarını sözlerine ekledi.
CEMİYET’E BİR ZİYARET DE SAADET PARTİSİ’NDEN
Gazeteciler Cemiyetine bir ziyaret de Saadet Partisi Konya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Özkafa, Karatay Belediye Başkan Adayı Mehmet Şen, Meram Belediye Başkan Adayı Lütfi Yalman ve parti il teşkilatı tarafından gerçekleştirildi. Konya basınını olgun ve tarafsız olarak nitelendiren Saadet Partisi Konya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Özkafa, basının, halkın haber alma hürriyetini temin eden güç olduğunu söyledi. Halkın daha kaliteli hizmet alabilmesinin ancak basın yoluyla olabileceğini anlatan Özkafa, “Yapılan iyi hizmetler, basın yoluyla büyük kitlelere ulaşır ve bu çalışmalar iltifat görür. Böylelikle yöneticiler de daha kaliteli hizmet verir. Yine aynı şekilde, yapılan yanlışlıklar ancak basının bunları gündeme getirmesiyle düzelir” dedi. Basının etkili bir şekilde görevini yapabilmesi için her türlü desteği vereceklerini anlatan Özkafa, basının hak ettiği konuma gelebilmesi için ellerinden geleni yapacaklarını sözlerine ekledi.
“TÜRKİYE’NİN OKUMA SORUNU VAR”
Öte yandan Özel Enderun Lisesi Okul Müdürü İlhan Yılmaz ve öğrenciler de Gazeteciler Cemiyeti’ne bir ziyarette bulundu. Derslerde öğrencilere teorik bilgiler verildiğini hatırlatan İlhan Yılmaz, öğrencilerin uygulamalı bilgileri basın yoluyla aldığını ifade etti. Bir öğrencinin “Konya’da okuma oranları düşük olan gazeteleri daha fazla okutmak için ne gibi çalışmalar yapılıyor” sorusuna Başkan Sefa Özdemir şöyle devam etti: “Okuma sorunu sadece Konya’nın değil bütün Türkiye’nin bir sorunu ve sadece gazete değil kitaplar da okunmuyor ülkemizde. Bundan dolayı sadece gazetelerin kendilerini geliştirmeleri bu sorununun çözümü için yeterli değil, ancak topluma okuma alışkanlığı kazandırılarak bu sorun çözülebilir. Gazeteler okundukça kendilerini geliştirme ihtiyacı duyacaktır zaten.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.