Bilim Kurulu Üyesinden kritik açıklama! "Yüzde 2'yi geçerse kapanmalı"

Bilim Kurulu Üyesinden kritik açıklama! "Yüzde 2'yi geçerse kapanmalı"

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, koronavirüs sürecine ilişkin önemli açıklamalarda bulunurken okulların başlamasına yönelik önerdiği 4 maddeyi açıkladı.

Türkiye'de koronavirüs vaka sayıları günden güne artış gösterirken 31 Ağustos'ta okulların açılıp açılmayacağı ise en büyük soru işaretlerinden birisi oldu. 

4 MADDELİK ÖNERİ LİSTESİ 

Prof. Dr. Ceyhan konuyla ilgili 4 maddelik bir öneri listesi paylaştı.

NEW YORK'U ÖRNEK GÖSTERDİ 

Okulların açılması ve kapatılmasının kesin kurallara bağlanması gerektiğini belirten Ceyhan "Biz günlük minimum 100.000 test yapmalıyız. Pozitif oranı % 2’yi geçerse bölgesel veya ülke çapında okulları kapatmalıyız. New York şehri rehberi örnek alınabilir." dedi.

Karar'da yer alan habere göre, New York'taki sistemi anlatan Ceyhan'ın açıklamaları şöyle:

"New York şehir merkezinde (nüfus 8 milyon) günlük 70.000 test yapılacak, pozitiflik oranı % 3’ü (test sayısı az olacağı için bizde % 2 önerdim) geçerse okul kapatılacak.

Karma eğitim yapılmalı, çocuğunu okula göndermek istemeyen aileler için sadece evden eğitim hakkı tanınmalıdır. Bu ailelere çocukların refakati için olanak sağlanmalıdır. Çocuklar arasında maskesiz en az 2 m mesafe sağlanmalıdır. 

Önce 6. sınıf ve üzerindeki sınıflar açılmalı, kreşler, ana okulları ve ilk 5 sınıf 1 aylık bir gözlemden sonra açılmalıdır."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.