Bilim Kurulu üyesi uyardı! Sakın kullanmayın yüzde yüz öldürüyor

Bilim Kurulu üyesi uyardı! Sakın kullanmayın yüzde yüz öldürüyor

Bilim kurulu üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, koronavirüs tanısı konmayan kişilerin kan sulandırıcı olarak Aspirin kullanmasının ölüme yol açabileceğini söyledi.

Koronavirüs tanısı konmayan kişilerin kan sulandırıcı olarak Aspirin kullanmasının ölüme yol açabileceğini söyleyen Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, "Grip geçiren biri Aspirin alırsa bu hastalığın riski 35 kat artıyor; karaciğer yetmezliği, beyinde şişmeyle giden çok ağır bir tablo ve henüz bir tedavisi yok. Ölüm oranı aşağı yukarı yüzde yüz." dedi.

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, koronavirüste aspirin kullanımının riski ile ilgili bir veri olmadığını ancak farklı bir durum olduğuna dikkat çekti.Ceyhan, "Uzun süreli Aspirin alan kişilerde grip geçirirse bir hastalığın riskinin arttığını biliyoruz; 'reye sendromu' ismi verilen bir hastalık. Maalesef belli bir dönemine geldikten sonra yüzde yüz öldüren, hiçbir tedavisi olmayan bir hastalık. Bu hep çocuklarda göründü diye zannediliyordu; ama son yıllarda yetişkinlerde de giderek artan yayınlar oldu. Artık biliyoruz ki yetişkinlerde de görünüyor. Uzun süreli Aspirin alan belli hastalık grupları var, onlara mutlaka grip aşısı yapılması gerektiğini söylüyoruz ve risk grubundalar onlar" dedi.Grip esnasında alınan Aspirin'in hastalığın riskini arttırdığını belirten Prof. Dr. Ceyhan, "Grip geçiren biri Aspirin alırsa bu hastalığın riski 35 kat artıyor; karaciğer yetmezliği, beyinde şişmeyle giden çok ağır bir tablo ve henüz bir tedavisi yok. Ölüm oranı aşağı yukarı yüzde yüz. Covid-19 tanısı konmuşsa kişinin Aspirin almasında çok önemli bir sakınca yok. Ancak, koruyucu olarak insanlara Aspirin vermek ya da bir kişinin sadece ateşi oldu, zaten tek belirtisi olduğu için test yaptıramıyor 'ben corona virüsüm' diye insanlar kan sulandırıcı olarak Aspirin kullanıyor. Şu an grip sezonu da başladı, grip de olabilir, ayırt etmek mümkün değil. O
zaman ciddi bir risk çıkıyor ortaya. Bir kişi şu dönemde koruyucu olarak ya da 'ateşi çıktı' diye Aspirin alırsa bu bahsettiğim hastalığa davetiye çıkarıyor. Dolayısıyla test yapılıp corona virüs tanısı konulmadıkça bir kişinin kan sulandırıcı olarak Aspirin kullanması şu dönemde sakıncalı" ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum