Bilgi üretemiyoruz

Bilgi üretemiyoruz

BİLKADda konuşan Prof. Dr. İbrahim Erol Kozak, İslam dünyasında orta çağ bilgi felsefesi mantalitesinin büyük ölçüde devam ettiğini vurguladı

Bilgi İletişim Kültür Araştırma Derneği (BİLKAD)’ın Salı Söyleşileri devam ediyor. Program kapsamında bu hafta Prof. Dr. İbrahim Erol Kozak “Düşünmeyi Öğrenmek ve İbn-i Haldun” konusunda bilgilerini aktardı. Alâeddin’deki KOMEK binasında gerçekleştirilen söyleşiyi Doç. Dr. Mustafa Aydın yönetti. Çok sayıda davetlinin katıldığı programda Prof. Dr. İbrahim Erol Kozak, ‘orta çağ ve modern çağ bilgi felsefesi mantalitesi’ üzerine önemli değerlendirmelerde bulundu.

İSLAM DÜNYASI NEDEN BİN YILDIR DÜŞÜNCE ÜRETEMİYOR
İslam ve Batı medeniyetinin bilgi felsefesi konusunda takındıkları konumu da ortaya koyan Prof. Dr. Kozak, ‘İslam medeniyetinin niçin yüz yıllardır orijinal düşünce ve düşünür yetiştiremediği, eskiyi tekrar ettiği ve bunu bile başaramadığı’ sorusunun cevaplandırılması gerektiğini vurguladı. Bu soruya cevap olarak kendi düşüncesini ifade eden Kozak, “Bence en temel felsefe, bilgi felsefesi konusundaki tutumunda yatıyor. Batı, orta çağ bilgi felsefesini değiştirdi ama İslam dünyası eski dönemlere ilişkin konseptini muhafaza etmektedir. Bizde orta çağ bilgi felsefesi mantalitesi büyük ölçüde devam ediyor” değerlendirmesini yaptı.
BİLGİYE GELENEKSEL YAKLAŞIM MANTALİTESİ YIKILMADI
Geleneksel bilgi anlayışında eleştiri ve sorgulamanın olmadığını dile getiren Kozak, “Geçmiş, modern bilim felsefesi için üzerine basılıp geçilecek alandır. Geçmişe öykünme yoktur. Geleneksel bakışta ise bilgi test edilmeden, sorgulanmadan kabul edilir. Bu, aptal olunduğundan değil; sahip olunan yetinin kullanılmamasından kaynaklanıyor. Bilgiye yaklaşım mantalitesi önemli. İslam toplumlarında geleneksel mantalite yıkılmış değil” dedi.
İslam dünyasında tenkid anlayışının olmadığını, bu yüzden birinin eleştirilmesinin sanki onu tekzip ediyormuş gibi algılandığını hatırlatan Kozak, eleştirmenin ve saygısızlığın farklı olduğunu dile getirdi.
Kozak, bilgi felsefesinin üzerinde durduğu konuları ve bununla ilgili farklı düşünceleri de davetlilerle paylaştı.
İBN-İ HALDUN’UN ÖNCESİ VE SONRASI YOK
İbn-i Haldun’un 14. yüzyılda yani orta çağda modern çağın mantalitesi olan sorgulamayı ortaya koyduğuna vurgu yapan İbrahim Erol Kozak, İbn-i Haldun için ‘öncesi ve sonrası yok’ değerlendirmesi yaptı. Kozak, ayrıca 14. yüzyılda yaşayan İbn-i Haldun ile 18. yüzyılda yaşayan Erzurumlu İbrahim Hakkı’yı bilgi felsefesine yönelik yaklaşımları ve ortaya koydukları düşünceleri bakımından karşılaştırdı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.