Beyşehirli balıkçılar buzları kırarak göle açıldı

Beyşehirli balıkçılar buzları kırarak göle açıldı

Aşırı soğuklar yüzünden kıyıları donan Beyşehir Gölü'nde balıkçılar kıyıdaki buzları kırarak göle açıldı.

Türkiye'nin en büyük tatlı su gölü olan Konya'nın Beyşehir ilçesindeki Beyşehir Gölü'nün kıyıları şiddetli soğuk nedeniyle dondu.
Kıyılardaki buz tabakasının 3-4 santim kalınlığa ulaşması nedeniyle balıkçıların büyük bölümü avlanmaya çıkamıyor. Geçim derdi nedeniyle avlanmaya çıkmak zorunda kalanlar ise kıyılarda oluşan buz tabakalarıyla mücadele vermek zorunda kalıyor.
Kıyılarda buzların arasında kalan balıkçı teknelerini açıklara çekip avlanmak isteyen balıkçılar sabahın erken saatlerinde sahil kesimine geliyor.
Kıyılardaki buzları kalaslarla kırıp teknelerini yerinden oynatmak için saatlerce uğraşan balıkçılar, ardından motor gücüyle buz engelini aşıp açıklara doğru ilerliyor.
Beyşehirli balıkçı Ali Tosun, geçtiğimiz yıllarda bu aylarda Beyşehir Gölü'nün tamamının donduğunu belirterek, ''Bu yıl ise kar geç düştü ve ardından şiddetli soğuklar yeni geldi. Göl tamamen donmadı ama kıyılar buz tabakasıyla kaplı. Bu yüzden birçok balıkçı her gün avlanmaya çıkamıyor. Gün aşırı ya da iki üç güne bir göle açılıp serdiği ağı toplamaya çalışıyor'' dedi.
Tosun birçok balıkçının ağlarının tekne içerisinde donduğunu, bazen teknelerin kancasını bile karadaki yerinden çıkarmakta zorlandıklarını söyledi.
Öte yandan, yaşam alanı Beyşehir Gölü olan kuş türleri de şiddetli soğuklar nedeniyle açlıkla pençeleşiyor.
Yiyecek bulma ümidiyle kıyı kesimlerine kadar gelen ördekleri hayvanseverler, yiyecek atarak beslemeye çalışıyor. Göl üzerinde uçuşan yüzlerce beyaz martı ise kıyılarda kanat çırparak yiyecek bir balık bulmanın telaşını yaşıyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.