Beyşehir Gölü'nden su alınması

Beyşehir Gölü'nden su alınması

Beyşehir belediyesi, Beyşehir Gölü'nün su kotunun belirlenen düzeye gelmeden kapaklarının açılarak Suğla Depolaması'na su aktarıldığı gerekçesiyle mahkemeden tespit istedi.


Beyşehir Gölü regülatör kapaklarının kış ortasında açılarak Beyşehir-Suğla- Apa (BSA) Kanalı vasıtasıyla Suğla Depolaması'na su gönderilmesi, Beyşehir Belediyesini harekete geçirdi. 
Beyşehir Belediye Başkanı Nazif Tekinöz, yaptığı açıklamada, ''Birinci derece doğal sit alanı ve milli park'' statüleri ile koruma altında bulunan Beyşehir Gölü'nün 2009 yılı su kotunun Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından 1122.10 metre olarak belirlendiğini söyledi. 
Mevcut su seviyesinin bu kotun altında olduğunu düşündükleri için mahkeme kanalıyla tespit yaptırma kararı aldıklarını ifade eden Tekinöz, ''Eğer durum düşündüğümüz gibi belirlenirse, kararlara uyulmadığı ortaya çıkacak ve bunun için Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunacağız'' dedi. 
Belediye tarafından dün Sulh Hukuk Mahkemesi'ne yaptıkları başvuru üzerine mevcut su kotunun tespiti ile regülatör kapaklarının açık olup olmadığının belirleneceğini dile getiren Tekinöz, şunları kaydetti: 
''Yapılan bu tespit, bizim için bir veri, kaynak ve delil olacak. Beyşehir halkının belediye olarak bize vermiş olduğu yetkiyi kullanarak böyle bir tespiti yaptıracağız. Mahkeme tarafından oluşturulan bilirkişi heyetinin hazırlayacağı raporu mahkemeye ibraz etmesinin ardından, bu tespit tutanağının en geç pazartesi günü elimize ulaşacağını düşünüyoruz. Şu anda bizim tahminimiz göl su kotunun 1121.70 metre civarında olduğu yönündedir. Yani bu yıl olması gereken su kotu 1122.10 metredir. Kesin konuşmamakla birlikte 40 santimetre düşük olduğunu düşünüyorum. 40 santimetre daha yükselmesi lazım ki, Beyşehir Gölü'nden su alınabilsin. Hesaplar bizim dediğimiz şekilde çıkarsa, tespit raporlarını kamuoyu ile paylaştıktan sonra hukuki yollardan Beyşehir'in hakkını arayacağız.'' 
Tekinöz, bu tespiti DSİ 4. Bölge Müdürlüğüne bir resmi yazı ile gönderip gerekli uyarıların ardından durum hakkında Konya Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kuruluna da bilgi vereceklerini bildirdi. 
4-5 yıldır gölün koruma ve kullanma dengesinin kurulması için mücadele verdiklerini belirten Tekinöz, şöyle devam etti: 
''Bu mücadeleden geçtiğimiz yıl Beyşehir Gölü açısından olumlu neticeler aldık ve bunu yüzyılın kararı olarak değerlendirdik. Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Müdürlüğü tarafından yıllar önce birinci derece doğal sit alanı, 1992 yılında da milli park olarak koruma altına alınmış olan Beyşehir Gölü'nün sulama kotu hakkında verilen nihai karar 1122.40 olmuş, bu kotun altında su alınmaması kararlaştırılmıştır. Durum böyle iken 2009 yılı su kotu 1122.10 olarak belirlenmişken, regülatör kapaklarının bu su kotunun altında açılıp BSA kanalına su gönderilmesi halinde yasal yönden suç işlenmiş olacaktır. Tarım alanlarında sulama suyuna ihtiyaç olmadığı bir ortamda, ekim dikim zamanı olmamasına rağmen savak kapaklarının açılarak su salınmasının mantığını anlamakta güçlük çekmekteyiz.'' 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.