Belirsizlik bir an önce bitirilmeli

Belirsizlik bir an önce bitirilmeli

Hak İş Konfederasyonu Başkanı Salim Uslu, Çelik İş Sendikası Başkanı Feridun Tankut ve Çelik İş Sendikası Mali Sekreteri M. Kemal Can, Seydişehirde çeşitli incelemelerde bulundu.

Eti Alüminyum Tesisleri ve İlçe Kaymakamı Kemal İnan’ı makamında ziyarete eden sendikacılar, Çelik İş Şube Başkanlığı’nda açıklama yaptı.
Ülke genelinin kriz döneminden geçtiğini belirten Hak İş Başkanı Salim Uslu, yetkili oldukları Eti Alüminyum Tesisleri’nde çalışan işçilere moral vermek için ilçeye geldiklerini, yaptıkları ziyarette fabrika patronlarının işçi çıkarma düşüncesinde olmadığını gözlemlediklerini ifade etti.
Eti Alüminyum Tesisleri’nin özelleştirme kapsamındaki mahkeme kararları ile ilgili sorularını da cevaplayan Salim Uslu, yargı kararlarında gecikme ve uygulamalardaki aksaklıklara değinerek, belirsizliğin devam etmesinin sıkıntı oluşturduğunu ifade etti.
Mahkeme kararlarının iki tarafta da mağduriyet oluşturduğunu belirten Uslu, “En yüksek mahkemenin verdiği karara uyulması gerekir. Yalnız bu hukuk süreci içerisinde mahkemelerin reel ve ekonomik durumu da göz önünde bulundurarak karar vermesi tüm kesimler için hayırlı olacaktır. Bu belirsizliğin bir an önce bitmesini umuyoruz” dedi.
Danıştay 13. Dairesi’nin verdiği satış iptal kararındaki ‘kamu yararı yoktur’ gerekçesini de hatırlatılan sendikacılar, satış iptal kararında ‘kamu yararı yoktur’ diye bir ibare olup olmadığını sordu.
Türkiye’nin içinde bulunduğu genel durumu da değerlendiren Uslu: “Türkiye’de insanlar huzuru aramaktan yoruldu.  Her olaydan siyasi bir pozisyon çıkarmak yanlıştır. Teknik sorunlar bile politik düzlemde tartışılmaya başlandı. Oysa bunun Türkiye’ye bir faydası yok. Bir ateş coğrafyasında yaşanmakta her gün yeni savaşlar yeni gerilimler var. Türkiye’de bir takım iç gerilimler yaşıyor. Ama Türkiye demokratik olma sürecini devam ettiriyor. AB üyesi olmaya aday bir ülke olmanın gerekliğini devam ettiriyor. Böyle bir aşamada hepimiz hep beraber bütün farklılıklarımızı bütün çeşitliliklerimizi bir zenginliğimiz olarak görüp acaba nasıl bir sinerji yaratırız. Bunu düşünmek gerekir.  Benim sendikam ne kazanır, benim partim ne kazanır yerine ülkenin bölünmez bütünlüğünü dikkate alarak bir an önce nasıl başarırız hedefine ilerlememiz lazım” dedi. 
İLKER UYSAL-SEYDİŞEHİR

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.