"Belediyelere şeffaflık talimatı verildi"

"Belediyelere şeffaflık talimatı verildi"

AK Parti Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Mücahit Yanılmaz, “Konya Büyükşehir Belediyesi de kendi internet sitesinde görüntüleri otomatik yayınlıyordur” dedi.

AK Parti Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Mücahit Yanılmaz, 1 hafta boyunca Konya'nın ilçelerini gezdi. Yanılmaz, Kanal 42 Televizyonu'nda yayınlanan Sümen Altı programının da konuğu oldu. Gazetecil Mücahit Enes Turbil ve Emre Özgül'ün sorularını cevaplandıran Yanılmaz, programda Konya izlenimleriyle ilgili bilgiler verdi.

AK PARTİLİ BELEDİYELER MECLİS TOPLANTILARINI YAYINLIYOR

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)'nin kazandığı illerde vatandaşın AK Partili belediyeciliği aradığını söyleyen AK Parti Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Mücahit Yanılmaz, “İstanbul'da her gün otobüsler bozuluyor. Mazotu olmadığı için gidemeyen otobüsler var. Bir belediyenin acziyetine bakın ki, otobüsü yola çıkıyor, akaryakıt dolduramadığı için yolda kalıyor” dedi. Pandemi sürecinde belediyelerin bütçesinin büyük çoğunluğunu pandemiye ayırdığını dile getiren Yanılmaz, AK Partili belediyelerin önemli işlere imza attığını da ifade etti. 2014 yılında Elazığ Belediye Başkanlığı döneminde meclis toplantı ve ihalelerinin canlı yayınladığını hatırlatan Yanılmaz, “Biz, o yıllardan beri yayınlıyoruz. AK Parti'nin bütün belediyeleri yayınlıyor. Şuanda ilçe ve büyükşehir belediyelerimiz meclis toplantılarını yayınlıyor. Konya Büyükşehir Belediyesi de kendi internet sitesinde görüntüleri otomatik yayınlıyordur. Hatta ihaleleri yayınlıyoruz. Biz gittiğimiz ve eğitim yaptığımız bütün belediyelere bunu çok net söylüyoruz. Bu aynı zamanda Mehmet Özhaseki başkanımızın belediyelere verdiği talimattır. Yani meclis toplantılarını ve ihaleleri canlı yayınlamaları konusunda söylediğimiz sözdür” şeklinde konuştu.

adsiz.jpg

BAŞKANLAR AKRABALARINI İŞE ALAMAYACAK!

Her belediyede kaç personelin olduğunu takip ettiklerinin, belediyelerin bankamatik memuru çalıştırmadığının altını çizen Yanılmaz, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Belediyelerde çalıştırılan kişi sayısında bir artış görüyorsak, ikaz ediyoruz. Genelde çalışan kişi sayısı düşüyor. Emekli olan kişinin yerine yeni personel alınmıyor. Yerel yönetimler yasası hazırlıyoruz. Bu hazırlık, belli bir noktaya geldi. Etik kurallar bölümü var. Belediye başkanları 1. 2. ve 3. derece akrabalarını işe alamayacak. Bunu kanunlaştıran partiyiz. Gittiğimiz bütün belediyelere 'Sakın ha' diyoruz. Bu şekilde bir anlayışı kabul etmemiz mümkün değil. Böyle bir akraba alımı duyarsak, o kişinin işten çıkarılmasını talep ediyoruz. Şunu işe alayım, bunu işe alayım der, belediyeleri istihdam alanı olarak görürsek, yarın bunların maaşını ödeyemeyiz.”

KONYA'NIN ORKESTRA ŞEFİ GİBİ BİR BELEDİYE BAŞKANI VAR

Konya'yı gezip, gurur duyduğunu da belirten Yanılmaz, son olarak şunları söyledi: “Konya, belediyecilikte çıtayı yükseltmiş bir il. Çok butik ilçelerimiz var. Ben bir dönem İtalya'dan Milano'dan, Venedik'e araçla gitmiştim. Köyleri ve kasabalarını gezdim. Konya'yı gezerken sanki o güzergahtan gidiyormuşum gibi geldi bana. Belediye başkanlarımız, partililerimiz muhteşem bir çalışmanın içindeler. Büyükşehir Belediye başkanımız bir orkestra şefi gibi her tarafa elini uzatmış. Konya'da en ücra ilçelerimizden de teşekkür duydum, en yakın ilçelerimizden de. Milletvekillerimizle teşkilatlarımızın da çok tatlı bir diyalogu var. Konya, şanslı bir şehir. Birbirini seven ve destekleyen 10 Milletvekili var. Orkestra şefi gibi bir Büyükşehir Belediye başkanımız var.”

SAİT ÇELİK

Foto altı:

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum