'Basın Etik Değerleri Alt Üst Oldu'

'Basın Etik Değerleri Alt Üst Oldu'

Ankara Gazeteciler Cemiyeti'nin Avrupa Birliği (AB) işbirliğiyle ortaklaşa uygulamaya geçirdiği 'Özgürlük için Basın' projesinin 4'üncü eğitim toplantısı Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti'nin(DAGC) ev sahipliğinde Erzurum'da düzenlendi.Erzurum...

Ankara Gazeteciler Cemiyeti'nin Avrupa Birliği (AB) işbirliğiyle ortaklaşa uygulamaya geçirdiği 'Özgürlük için Basın' projesinin 4'üncü eğitim toplantısı Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti'nin(DAGC) ev sahipliğinde Erzurum'da düzenlendi.

Erzurum Barosu konferans salonunda düzenlenen 'Özgürlük için Basın' toplantısına Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki ve Erzurum'daki basın mensupları ile üniversitelerin iletişim fakültesi öğrencileri katıldı. Ankara Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, Gazi Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Korkmaz Alemdar, Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Uğur Yavuz, DAGC Başkanı Feridun Fazıl Özsoy, Pusula Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sevda Güneş basın özgürlüğü, basın etiği, demokrasi ve temel insan hakları konularında sunum yaptı.

'BASINA AKREDİTASYON KABUL EDİLEMEZ'

TRT emekli prodüktörlerinden Ertürk Yöndem, evrensel basın etik kurallarının Türkiye'de uygulanmamasından şikayetçi oldu. Yöndem, son zamanlarda basın yayın kuruluşlarının bilinçli biçimde basın etik değerlerini ayaklar altına aldığını ifade etti. Türk basının siyasi ve ekonomik nedenlerle eleştiri dışı, küçük düşürücü, karalayacı, iftira içerikli yayın yaptığının bunun da toplumun ruhsal dengesini bozduğunu dile getiren Ertürk, "Halkın milli ve manevi ve ahlaki değerleri bilinçli ya da bilinçsiz yapılan yayınlarla tahrip edildi. Toplum karamsarlığa sürüklendi. Kişi hak ve özgürlüklerine saldırı artarak devam ediyor. Milli güvenlik konularında medyada yanlış ve yanlı yayın yapılıyor. Basın mensupları tarafsız, adil, ölçülü ve saygılı olmak zorunda" dedi. Yöndem, basın kurum ve kuruluşlarına yapılan akreditasyonların da demokrasi ve özgürlükler adına kabul edilemez olduğuna vurgu yaparak, "Basına akreditasyon kabul edilemez. Basına ayrımcılık yapmak olacak şey değil. Demokrasiyi yozlaştırıyor." diye konuştu.

Program sonunda katılımcılara sertifika verildi. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.