Başbakanlık'tan 62. Hükümet Programı Bilgilendirmesi

Başbakanlık'tan 62. Hükümet Programı Bilgilendirmesi

Başbakanlık, görüşmeleri Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) olağanüstü oturumunda yapılan 62. hükümet programı hakkında özet bilgi yayınladı. Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından Genel Kurul’da sunumu yapılacak olan hükümet...

Başbakanlık, görüşmeleri Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) olağanüstü oturumunda yapılan 62. hükümet programı hakkında özet bilgi yayınladı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından Genel Kurul’da sunumu yapılacak olan hükümet programında 12 yıllık AK Parti iktidarının tecrübesi kısa sürede kapsamlı bir program haline getirildiği, yeni hedefler ortaya konularak 2. Atılım döneminin yol haritasının çıkarıldığı ifade edildi.

62. Hükümet Programı’nın güçlü cumhurbaşkanı, güçlü başbakan ve hükümet temelinde önemli bir eşiği temsil ettiği belirtilen açıklamada, Erdoğan’ın 1. AK Parti Olağanüstü Kongresi’ndeki konuşmasında çerçevesini çizdiği restorasyon başlıkları ile uyumlu hükümet programının, kadim medeniyet değerlerinin ihyası ile Cumhuriyetin 100. yılı olan 2023 için kalkınma ve refah yolunda önemli hedefler koyduğu aktarıldı.

"İNSANI YAŞAT Kİ DEVLET YAŞASIN"

Başbakanlık açıklaması şöyle devam etti: "Süreklilik içinde gerçekleşecek köklü reform hareketleri ile insan onurunu temel alarak yeni anayasa başta olmak üzere ileri demokrasi, medeniyet ve kültür, bilgi toplumu, güven veren adalet ve yargı, yeni Türkiye için nitelikli insan yetiştirmeyi hedefleyen eğitim gibi alanlarda önemli açılımlar getirilmektedir. Bu reform hamlelerinde bugüne kadar olduğu gibi Avrupa Birliği’ne tam üyelik süreci en önemli hedeflerden biri olarak durmaktadır. Mekan odaklı politikalarda yatay genişleyen aynı zamanda modern hayatın fonksiyonelliğini de içinde barındıran şehirler yine insan odaklı kalkınmanın temel dinamiğini oluşturacaktır. Çevreyi sadece korumak değil daha ileri bir seviyeye getirmek gelecek nesillere en büyük borcumuzdur. İktidara geldikten hemen sonra Olağanüstü Hal’in kaldırılması ile başlayan ve bugüne kadar büyük bir başarı ile yürütülmekte olan milli birlik ve kardeşlik projesi ile çözüm süreci taviz vermeden sürdürülecektir. ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ ilkesinden sapmadan ülkemizin her köşesinde eşit yurttaşlarımıza eşit haklar ve adil gelir paylaşımı ile bir bütün olarak Türkiye’nin yükselmesi hedeflenmektedir."

"VATANDAŞLARIN AYRIMI YAPILMAYACAK"

Sadece demokratik standartlara değil tüm hizmet alanlarına vatandaşların ayrım yapılmaksızın eşit ve adil erişimini sağlandığı belirtilen açıklama, “Entegre kalkınma politikaları ile yüksek demokratik standartlar birlikte gelişecektir. Özgürlük-güvenlik dengesi gözetilerek ülkemiz ilerlemesinin önündeki engellerden tümüyle kurtulacaktır. Bunun yanında devlet otoritesinin parçalanmasına asla izin vermeden ulusal güvenliği tehdit eden tüm unsurlarla sonuna kadar mücadele edilecektir. Bu konuda her ne surette olursa olsun taviz verilmesi söz konusu değildir. Geçmişte milli güvenliğimizi tehdit eden vesayet odaklarına müsaade edilmediği gibi son 2 yıldır ortaya çıkan vesayet girişimlerine karşı da milli güvenliğimiz teminat altına alınmıştır. Son 12 yılda rekorlar kırarak büyüyen Türkiyemizin ikinci atılım döneminde mali disiplin, katma değerli istihdam, ar-ge, nitelikli genç nesiller, artacak tasarrufların doğru alanlara yönlendirilmesi öncelikler olacaktır." diye devam etti.

HEDEFLER EYLEM PLANINA DÖNÜŞTÜRÜLÜP, TAKVİME BAĞLANACAK

“Yeni türkiye, yeni ekonomi ile büyüyecektir.” denilen açıklama, hükümet programında ilan edilen tüm hedeflerimiz eylem planlarına dönüştürülecek, belli bir takvime bağlanacak, sorumlu kurumlar belirlenecek ve yakın bir izleme mekanizması kurulacaktır. Yine son 12 yılda yaşanan özgüven devrimi ile dünyada başat aktörlerden biri haline gelen Türkiye bölgesinde ve küresel her sorunda sorunun değil çözümün parçası olarak istikrar üretmeye devam edecektir. Değer odaklı Türk dış politikası artık küresel bir markadır. Dünyada büyük saygınlık kazanan kalkınma yardımlarımızdan, eğitim ve kültür projelerine kadar tüm imkanlarımızla gönül coğrafyamız ile kucaklaşmayı, her türlü etnik-mezhebi ayrılığın karşısında durmayı sürdüreceğiz. Başarı hepimizin olacaktır. Eski Türkiye kaybetmiş, Yeni Türkiye yola çıkmıştır. Büyük öncü bir ülkenin vatandaşları olarak bu onur tüm milletimizindir. Bu program hükümet olarak milletimize, tarihimize ve geleceğimize taahhüdümüzdür.” cümleleriyle sona erdi.

    Ayrıca 62. Hükümet Programı’na TBMM görüşmelerin başlamasını müteakip www.basbakanlik.gov.tr adresinden ulaşılabileceği aktarıldı. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.