Başbakandan engelli talimatı

Başbakandan engelli talimatı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "özürlü" ifadelerinin kanun ve yönetmeliklerden çıkarılarak, yerine "engelli" ifadesinin kullanılması için verdiği talimat sonrası ilk adım atıldı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, tüm mevzuatlardaki “özürlü”, “sakat”, “çürük” gibi ifadelerin çıkarılmasına yönelik teklifini Başbakanlığa gönderdi. Sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden dün vatandaşların sorularını yanıtlayan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, müjdeyi de burada verdi.

Bakan Şahin, ayrımcı ve toplum tarafından hoş karşılanmayan ifadelerin çıkarılmasına yönelik çalışma kapsamında Askerlik Kanunu’nda da değişikliğe gidileceğini bildirdi. Buna göre kanunda yer alan “çürük” ibaresi kaldırılarak, yerine “askerliğe elverişli olmayan” ifadesi konulacak.

Kanun, yönetmelik ve mevzuatlardaki bu tür ifadelerin tamamının değiştirileceğini aktaran Şahin, Özürlüler Kanunu’nun isminin, “Engelli Kanunu”, Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün isminin de bundan sonra “Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü” olacağını, “özürlü” ve “sakat” ifadelerinin yerine de “engelli” kullanılacağını kaydetti.

ENGELSİZ YOLLAR

Aile Bakanlığı engellilerle ilgili yol ve ulaşım düzenlemelerini tamamlaması için bir yıl süre verdiği belediyeleri komisyon kurarak takip edecek. Düzenlemeleri yapmayan belediyelere para cezası verecek.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.