Başarısızlık korkusu strese yol açabilir

Başarısızlık korkusu strese yol açabilir

Özel Enderun Okulları ÖSSye hazırlanan öğrencilerinin moral-motivasyonlarını artırmak, çalışmalarına küçük bir ara vermek için Gülbahçe Restoranda bir araya geldi.

Yemeğe Selçuk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü araştırma görevlileri M. Ali Aydemir, Uğur Çağlak, Gençlik Eğitim A.Ş İnsan Kaynaklarından Adem Kahraman, Enderun Okulları Müdürü İlhan Yılmaz, okul müdür yardımcıları, ÖSS adayları ve sınıf öğretmenleri katıldı. Yemeğin ardından Arş. Gör. Uğur Çağlak sınav kaygısı, ders çalışma metotları ve deneme sınavlarında dikkat edilmesi gereken hususlardan ve deneme sınavlarının nasıl değerlendirmesi konusunda bilgi verdi. Sınav stresinin kız öğrencilerde, erkek öğrencilere göre daha yüksek çıktığını belirten Çağlak, “Sınavda başarısız olunabileceği düşüncesi başaramamak korkusuna dönüşür. Başaramama korkusu kaygı düzeyini yükseltir. Kaygı düzeyinin yükselmesi beyinde stres hormonları salgılatır. Stres hormonları öğrenme yeteneğini düşürür. Böyle bir kısır döngü ile başarısızlık ihtimali yüksektir” diye konuştu.

GÜÇLÜ VE ZAYIF YÖNLERİNİZİ TESPİT EDİN
Üniversitelerde nasıl bir ortamla karşılaşılacağından bahseden Arş. G ör. M. Ali Aydemir, şunları söyledi: “Bunun için kendimizi çok iyi tanıyıp değer yargılarımızı olgunlaştırarak, bulunduğumuz okul ortamından en iyi şekilde istifade edip kendimizi yetiştirmek gerekir. Güçlü ve zayıf yönlerinizi tespit edip neleri yapmanın sizin için heyecan verici, neleri yapmanın sıkıcı olduğunu iyi belirleyin. Kendinizi ne kadar iyi tanırsanız hangi mesleği seçerek ne kadar mutlu olabileceğinizi daha iyi kestirebilirsiniz.”

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.