Barlas'tan cemaate: Gücünüzü abartmayın!

Barlas'tan cemaate: Gücünüzü abartmayın!

Sabah yazarı Mehmet Barlas, yine Gülen cemaatine üstü örtülü göndermelerde bulundu

Sabah Gazetesi Başyazarı Mehmet Barlas, bünyesindeki yayınlarda hükümete eleştiriler de yönelten Fethullah Gülen cemaati ile tartışmasını, bu kez isim vermeden yaptığı göndermelerle sürdürdü, Barlas, MİT Müsteşarı Hikmet Fidan'ın Oslo süreci nedeniyle sorgulanmak istemesi üzerine Başbakan Tayyip Erdoğan'ın dile getirdiği "devlet içinde devlet" ifadesini de kullanarak, kimsenin gücünü abartmaması gerektiğini vurguladı.

Barlas, "Bazen koşullar ve farkklı zamanlar kişleri de, toplulukları da kendilerini olduğundan öteye güç sahibi olduklarına inandırabilir" diye yazdı. İşte Barlas'ın yazısı:
Toplumsal ilişkilerde de, bireysel birlikteliklerde de kendi güçlerini abartarak hesap edenler, sonunda hep zararlı çıkarlar.
Bazen şartlar, çevre, zaman kişilerin de, toplulukların da, kendilerini olduğundan daha güçlü hissetmelerine neden olur. Aynı şekilde ustaca davranışlar da, bazı konumları gerçek ötesi güce sahipmiş gibi gösterebilir.

Ama gerçek gerçektir neticede...
Yakın tarihimizden bu duruma bir örneği, Karadağ (Montenegro) Kralı 1'inci Nikola'nın serüveninden verebiliriz.

KARABAĞ'I BÜYÜK GÖSTERDİ

Minik Karadağ Berlin Konferansı (1878) ile bağımsız bir devlet olarak kabul edilip, Osmanlı'dan bağımsızlığını kazanmıştı. Sonunda Nikola da 1910'da Karadağ Kralı olarak tahta oturdu.

Nikola usta bir adamdı. Karadağ'ı olduğundan daha büyük ve güçlü bir devlet gibi sundu Avrupa'ya... Ve 1912'deki Balkan Savaşı'nda Yunanistan, Bulgaristan ve Sırbistan'la birlikte, Karadağ da, aynı cephede savaşa katıldı.
Kumanova Muharebesi'nde 1'inci Nikola'nın ülkesinin gerçek gücünü anladığı söylenir.

NİKOLA'YI HATIRLATTI

Anlatıldığına göre muharebenin başlangıcında Nikola "Bütün toplar ateş" diye komut vermiş askerlerine. Sonra da yaverine eğilip "İkisi birden" diyerek bütün toplarının iki tane olduğunu hatırlatmış.
Nikola iki yıl sonra 1'inci Dünya Savaşı'nda da bağımsız ve büyük devlet lideri rolü oynamayı denedi. Sonuçta Montenegro Yugoslavya Krallığı'na ilhak edildi. Nikola da 1918'de tahttan indirildi ve sürgünde öldü (1921).

KÜKREYEN FARELER

Uluslararası sahnedeki gücünü abartanların öyküleri "Kükreyen Fare" (The Mouse That Roared) kitabında ve filminde olduğu gibi, günlük yaşamda da mizah edebiyatına konu olmuştur.
Azizi Nesin'in bir öyküsünde bir bara fedai olan ufak tefek adam barın sarhoş müdavimlerini, cüsselerine bakmadan döver. Ama bir gece bu dövdüğü sarhoşlardan biri, onu ayağının altına alıp perişan eder.
Sonra anlar ki sarhoşu döverken onun anasına babasına da küfretmiş. Meğer dayak atarken küfretmemesi gerekiyormuş.

BİR NOKTAYA KADAR...

Kıssadan hisse çıkarmaya gelince...
Bazen koşullar ve farklı zamanlar kişileri de toplulukları da kendilerini olduğundan öteye güç sahibi olduklarına inandırabilir.
Hatta bazen kendilerini devlet içinde devlet zannedenler de görülebilir. Demokrasilerde seçim sonuçlarını yok sayanların veya kendi küçük tabanlarını seçmen tabanından daha etkili olarak görenlerin tarihi yanılgıları da, gündeme gelir.
Gerçek gücün sahibi öfkeleninceye kadar bu gösteri devam da edebilir. Oysa biraz aklı olan, gerçek güçlüye "Ben olmazsam senin halin fenadır" diye asla meydan okumaz.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum