Balkanların İncisi & Birincisi: Uluslararası Balkan Üniversitesi

Balkanların İncisi & Birincisi: Uluslararası Balkan Üniversitesi

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın teveccühüyle, bir grup aydın ve entelektüelin kurduğu Uluslararası Balkan Üniversitesi, Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te, Sultan Abdülhamit dönemi eseri olan telgrafhane binasında kuruldu.

2006 yılında Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın teveccühüyle, bir grup aydın ve entelektüelin kurduğu Uluslararası Balkan Üniversitesi, Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te, Sultan Abdülhamit dönemi eseri olan telgrafhane binasında kuruldu. Makedonya, Türkiye, Karadağ, Kosova, Sırbistan, Bosna Hersek, Bulgaristan gibi birçok ülkeden gelen öğrencileri ve akademisyenleri ile Balkan Üniversitesi, hem çok kültürlü hem de çok devletli, bölgenin önde gelen uluslararası üniversitelerinden birisidir.

whatsapp-image-2022-12-09-at-16-26-12-2.jpeg


%100 İngilizce eğitim veren Uluslararası Balkan Üniversitesi, uluslararası akademik kadrosu, tam donanımlı ve yeni kampüsü, 200’den fazla uluslararası anlaşma ile Avrupa’da eğitim imkânı sunuyor. Dünya üniversitelerinin akademik başarı sıralamasını gösteren Şangay Klasmanı (Shangai Ranking) içerisinde her geçen yıl bulunduğu konumu yükselten Balkan Üniversitesi, 2017 yılında elde etmiş olduğu “Makedonya’nın en iyi üniversitesi” olma özelliğini o tarihten beri devam ettirmektedir. 

whatsapp-image-2022-12-09-at-16-26-12-1.jpeg

Çok yönlü, sosyal sorumluluk sahibi, kültürel açıdan zengin ve uyumlu öğrenciler yetiştirmeyi misyon edinen, bölgenin teknolojik ve ekonomik gelişimine katkı sağlayacak yüksek kalitede bilimsel araştırmalar üreten ve iş gücünde rekabet etmeye hazır en iyi profesyonel bireyleri yetiştirmeyi hedefleyen Uluslararası Balkan Üniversitesi, kurulduğu günden bugüne kadar Balkanların kalkınmasına ve istikrarına katkıda bulunmaktadır. %100’e varan burs imkânları ile 9 fakültede 40’dan fazla programda ve İngilizce Dil okuluyla eğitimde evrensel değerlere dayalı yenilikçi ve modern yaklaşımları benimseyen üniversite, İstatistik Kurumu verilerine göre 2021 ve 2022 yıllarında Kuzey Makedonya’da en çok tercih edilen özel üniversite olmuştur.

whatsapp-image-2022-12-09-at-16-26-13.jpeg

Makedonya’nın en genç üniversitelerinden biri olmasına rağmen, eğitimde gün geçtikçe cazibesi artan, istikrarlı ve kararlı çalışmasının karşılığını her yıl fazlasıyla alan Uluslararası Balkan Üniversitesi, Rektör Mehmet Dursun Erdem liderliğindeki akademik kadrosuyla bu başarısını her geçen yıl geliştirmeye devam ediyor. Bu başarının nasıl geldiği ile ilgili sorularımızı yanıtlayan Rektör Erdem, üniversiteyi kendi cümleleriyle tanıtmak isterse neler söyleyebileceğini sorduğumuz zaman şunları ifade etti:  

whatsapp-image-2022-12-09-at-16-26-13-1.jpeg

“Balkanların Kalbi, Evlad-ı Fatihan, Kuzey Makedonya’nın Başkenti Üsküp’te bulunan Uluslararası Balkan Üniversitesi,  8 Fakülte ve 1 Yüksek Lisans, 40’dan fazla Lisans, Lisansüstü, Doktora programı ve İngilizce Dil Okuluyla, 21. yüzyılda eğitimde, evrensel değerlere dayalı, yenilikçi ve modern yaklaşımlar benimsiyoruz.
Hem Balkanlardan, hem Kuzey Makedonya’dan, hem de Türkiye’den alanlarında saygın ve tecrübeli öğretim üyeleri ile oluşturduğumuz akademik kadromuz ile çağdaş, nitelikli ve kaliteli eğitim anlayışını yakalayabilmek için gece gündüz demeden çalışıyoruz. Bu çalışmamızın karşılığı olarak, Uluslararası Balkan Üniversitesini, 2017 Yılında en iyiler arasına soktuk ve Şangay Üniversiteler Sıralamasında Kuzey Makedonya’nın en iyi üniversitesi olarak seçildik. 

Türkiye ve Kuzey Makedonya’da akredite edilen bir yükseköğretim kurumu olmamızın yanında; YÖK tarafından tanınırlığa ve denkliğe sahip, ÖSYM Kılavuzunda yer alan Kuzey Makedonya’daki ilk ve tek üniversiteyiz. 

Üniversitemizden mezun olan öğrencilerimiz, almış oldukları rekabetçi ve uluslararası eğitimle; başta devlet kurumları olmak üzere Türkiye’deki lider kuruluşlarda, vakıflarda, yükseköğretim kurumlarında, yüksek standartlarda kariyere sahip olmuşlardır. Kaliteli akademisyenlerin yetişmesi, bölgedeki entelektüel birikimin artması ve Dünya akademi camiasına katkıda bulunmak üzere Üniversite olarak 14 Hakemli Akademik dergiye ev sahipliği yapmaktayız. Buradan yetişen öğrencilerimizin başta Türkiye’de ve gittikleri diğer ülkelerde yakaladıkları başarının tesadüf olmadığı da yine kaliteli ve modern bir eğitim anlayışını sağlamaya çalışmamızdan kaynaklanıyor. ” 
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.