Balkan Harbi  büyük hezimet

Balkan Harbi büyük hezimet

HİSDER’de Balkan Harbi ve Yansımaları’nı anlatan Tarihçi-Yazar Caner Arabacı, “Balkan Harbi, Kösedağ’dan daha zelil bir bozgundur. Evlâd-ı Fatihan sahipsiz bırakılmış ve 15 gün içinde 150 binkilometre Balkan toprağı kaybedilmiştir” dedi

Hikmet İlim ve Sanat Derneği’nde Balkan Harbi ve Yansımaları’nı anlatan Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Caner Arabacı, “Balkan Harbi, Kösedağ’dan daha zelil bir bozgundur” dedi. “Balkanlar’da Türk olmak İslam olmak demektir. Meselâ Arnavutların ‘Sözünde durmazsam Türk olmaktan çıkayım’ sözü, tamamıyla bu anlamda kullanılan bir sözdür” diyen Prof. Dr. Caner Arabacı, Osmanlı’nın Balkan Harbi’ne girmeden önce nüfusunun 9 milyon civarında olduğunu ve 3 milyon 200 bininin Müslüman, yaklaşık 1,5 milyonun da etnik olarak Türk kökenli olduğunu söyledi. Arabacı, “Balkan Harbi’nden sonra bu İslam nüfusun yarısı ilk yıllarda yok edilmiştir. Daha sonraki yıllarda da bunlardan önemli bir kısmı Türkiye’ye hicret etmiştir. Hicret yıllarında da korkunç kayıplar olmuştur. Balkanlar’da İslam nüfusu ve Müslüman varlığını yok etme konusunda Osmanlı’nın Balkan Harbi’ni kaybetmesi müthiş bir fırsat sunmuştur. Asker yok, devlet yok. Oradaki Müslümanlar Sırp’ın, Bulgar, Yunan ve Karadağ çetelerinin insafına terkedilmiş ve Evlâd-ı Fatihan sahipsiz bırakılmıştır. 15 gün içinde 150.000 km2 civarında Balkan toprağı kaybedilmiştir. Balkan Harbi, bizim tarihimizde bozgun halinde kendimizden küçük güçlere karşı zelil bir şekilde yenildiğimiz son harptir. Balkan Harbi, Kösedağ’dan daha zelil bir bozgundur” dedi.

BALKAN BOZGUNUNUN SEBEPLERİ

Konuşmasında daha çok Balkan bozgununun sebepleri üzerinde duran tarihçi Arabacı, Endülüs ile Balkan coğrafyasını karşılaştırarak bozgunun sebeplerini de şöyle sıraladı: “Ne zaman Endülüs’te Müslümanlar parçalanmayı öğrenmiştir. Hristiyanlar birleşmeyi öğrenmiştir. 800 yıl sonra Endülüs’te İslam’ın izi yok edilmiştir. Camiler ahır ve meyhane yapılmıştır. Minareler yerle bir edilmiştir. Müslüman bırakılmamıştır. Endülüs’e ağıtlar yakmışızdır ama ders çıkarmamışızdır. İslam’ın 250 yıl hakim olduğu Sicilya’da Müslümanlar parçalanmayı, Hristiyanlar birleşmeyi öğrendiği zaman 250 yıl sonra tek bir cami, tek bir nişan, tek bir taş dahi bırakılmamıştır. Kafkaslarda da aynısı olmuştur. Hanlar parçalanmayı, Rus knezlikleri birleşmeyi öğrenmiştir. Balkanlar’a geldiğimizde bölünmeyi bilen, birleşmeyi bilemeyen bir toplum yapısının varlığından söz etmek mümkündür. O yıllarda Osmanlı Devleti’nin yönetimine talip partilerin önde gelenler arasında İttihat ve Terakki Cemiyeti baştadır. Askerin içinde partiler ile hizipler vardır. Bunların davaları vatan değildir. Bunların davaları İslam, iman değildir. İktidar olmak ve kendi gruplarını devletin başına getirmektir. Ayrılma psikolojisi Balkan Harbi öncesinde Osmanlı toplumunun ruh ikliminde yer etmiştir. Bu yıkımın en önemli habercisidir. Balkanlar’daki Ortodoks Hristiyan varlığına Rus yardımı ve gayreti çoktur. Balkan Harbi’nden önce yetişmiş Osmanlı askeri terhis edilmiştir. Terhis edilenler hariç Osmanlı asker sayısı 290 bindir. Balkan Harbi çıkmadan önce Osmanlı Hariciyesi ve Osmanlı istihbaratı uyumuş ve uyutulmuştur. Türk tarihinde Balkan Bozgunu gibi bir başka örneği yoktur. Balkan harbindeki rezalet üst düzeydedir. Selanik’i savunan Tahsin Paşa, tek kurşun bile atmadan Selanik’i Yunan’a terk etmiştir. Yunanlılar, Selanik’i mahvederler. Yıkılmadık cami bırakmazlar. Selanik’teki dönme ve Yahudileri de katlederler. Bulgar, Yunan ve Sırp birbirine düşünce Edirne, Enver Paşa tarafından kurtarılır. Partizanlık zihniyeti ve siyasi bağnazlıklar bize çok zarar verdi. Balkan Harbi’ni yeniden değerlendirmeliyiz.”

Meram Uluslararası Gençlik Akademisi’nde gerçekleştirilen sohbetin sonunda soruları da cevaplandıran Prof. Dr. Caner Arabacı’ya hediyesini HİSDER Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Önder Kutlu, Konya Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Dr. Mustafa Güçlü ile birlikte takdim etti.

HABER MERKEZİ

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.