Bakanı Şahin: Yıl Sonunda Koruyucu Aile Sayımız 3 Bin Olacak

Bakanı Şahin: Yıl Sonunda Koruyucu Aile Sayımız 3 Bin Olacak

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, son yedi ayda 2 bin koruyucu aile ilave olduğuna belirterek bu yılın sonunda bu rakamı 3 bin koruyucu aileye çıkarmayı hedeflediklerini ifade etti.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, son yedi ayda 2 bin koruyucu aile ilave olduğuna belirterek bu yılın sonunda bu rakamı 3 bin koruyucu aileye çıkarmayı hedeflediklerini ifade etti. Şahin koruyucu aile de olan bir öğrenicinin üniversite sınavında Türkiye 458’si olduğu söyledi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, bayram ziyaretleri kapsamında arife gününü Gaziantep Çocuk Yuvası’nda bulunan çocuklarla ve Huzur Evin’deki yaşlılarla geçirdi. Sevgi evleri çocuk yuvaları ve huzur evlerinde yapısal olarak bir dönüşüm yapacaklarını ifade eden Bakan Şahin, koruyucu aile sisteminde çok başarılı süreçler yaşadıklarını belirtti. Bakan Fatma Şahin, “Bizde bakanlık olarak gerek sosyal konutları, gerek kız öğrenci yurtlarını gerek bizim kurumlarımızdaki ihtiyacımız olan hem idari olarak hem kendi şehrimiz için yapılacakların hepsine pozitif ayrımcılık olarak diğer şehirlere örnek proje üretiyoruz. İnşallah bunlar bittiği zaman huzur evinin temeli atıldı. Huzurevi hızla yapılıyor, ardından sevgi evlerinin proje aşamasında bittiği zaman çocuklarımızı da oraya taşıyacağız.” dedi.

Yeni yapılan mekânlarla ihtiyaç sahibi insanların daha iyi şartlarda yaşayacakları daha huzurlu ortamları ayarladıklarına dikkat çeken Şahin, “Bakıcı annelerle onları sağlarken koruyucu aile sitemiyle de her çocuğumuzun bir anneye bir babaya kavuşacağı kampanyayı başlattık. Bu gün son yedi ayda 2 bin koruyucu ailemiz ilave oldu ve bu yılın sonunda 3 bin koruyucu ailemiz olacak. Koruyucu aile sisteminde de çok başarılı süreçler yaşıyoruz. Mesela bu sınavda üniversite sınavında korucu ailede olan bir kızımız Türkiye 458’si oldu.” diye konuştu.

Bakan Şahin, son 10 koğuş sisteminden sevgi evlerine, sevgi evlerinden çocuk evlerine geçen sistem ve korucu aile ve Vali eşlerin başkanlığında devam eden illerde korucu aile sistemiyle yeni bir yapı içerisinde olduklarını kaydetti. Çocukların özellikle bakıcı annelerinin eğitimlerine ve sayılarına çok dikkat ettiklerine vurgu yapan Şahin, Bakanlık olarak çocukların ideallerini gerçekleştirmek için büyük bir gayret içerisinde olduklarına değindi. Şahin şu bilgileri verdi: “Şehrimizde Gerciğin Bölgesi’nde büyük bir kampus yapacağız. Bu kampusun içerisinde bütün kurumlarımızın guruplarının yapısal dönüşümü olacak. Sevgi evlerinden Huzur evlerine, bakım rehabilatasyon merkezine, koruma bakım rehabilitasyon merkezine şu anda en modern en çağdaş ülkelerdeki inşaat kalitesine göre yeniden yapılandırıyoruz. Kendi şehrimizde de bu gördüğünüz bu binalardan çocuklarımızı çıkartıp, içinde biyolojik göletin olduğu, yeşil alanların, yaşama alanlarının çok daha güzel olduğu yeni bir mekana çocuklarımızı kazandıracağız.”

Bakan Fatma Şahin çocukları tek tek selamlayarak çocuklara bayram harçlığı verdi.
CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.