Bakan Eroğlu: 2005'ten Bu Yana 7 Buçuk Milyon Balık Tabiata Salındı

Bakan Eroğlu: 2005'ten Bu Yana 7 Buçuk Milyon Balık Tabiata Salındı

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, biyolojik çeşitliliğin en önemli parçası olan hayvan varlığının nesillerinin devamına büyük ehemmiyet verdiklerini belirterek, 2005 yılından bu yana istasyonlarda üretilen 7.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, biyolojik çeşitliliğin en önemli parçası olan hayvan varlığının nesillerinin devamına büyük ehemmiyet verdiklerini belirterek, 2005 yılından bu yana istasyonlarda üretilen 7.4 milyon balığın tabiata salındığını açıkladı.

Tabiat varlıkların korumayla ilgili bir açıklama yapan Bakan Eroğlu, bu konuda yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de menfi çevresel etkiler ve aşırı avlanma sonucu doğal alabalık popülasyonlarında önemli oranda azalma görüldüğünü ifade eden Eroğlu, ‘Doğal Alabalık Üretimi, Yetiştirilmesi ve Orman İçi Suların Balıklandırılması’ projesinin 2005 yılında uygulanmaya başlandığını kaydetti. Projeyle, orman içi sulardaki doğal alabalık popülasyonlarının optimum düzeye ulaştırılması, bozulan alabalık habitatlarının rehabilitasyonu ve gen kaynakların korunmasının sağlandığını aktaran Eroğlu, programa alınan orman içi dere, göl ve göletlerden alınan anaçlardan üretilen yavru balıkların, anaçların alındıkları kaynağa bırakıldığını belirtti.

"TABİATA SALIM 7 AYDA 3.2 MİLYONA DAYANDI"

Trabzon ve Mersin illerinde bulunan iki istasyonun; Trabzon, Gümüşhane, Ardahan, Artvin, Tunceli, Giresun, Ordu, Sinop, Bolu, Rize, Sakarya, Mersin ve 24 su kaynağında balıklandırma çalışmalarına devam ettiğini vurgulayan Veysel Eroğlu, şu ifadeleri kullandı: “Projenin başladığı 2005 yılından bu yana istasyonlarımızda üretilen 7 milyon 405 bin balığı tabiata saldık. 2005 yılında 260 bin ile başlayan tabiata salım miktarımız 2012 yılında 2 milyonu aştı, 2013 yılında da Temmuz sonu itibariyle 3 milyon 172 bin ile en yüksek seviyesine çıktı.”

Önümüzdeki dönemde Bolu Abant'ta bir alabalık üretme istasyonu kurulmasının planlandığını dile getiren Eroğlu, "Alabalık üretimimizin yarıdan fazlasını oluşturan Abant Alası halen Trabzon Maçka-Altındere Üretme İstasyonunda üretilmekte ve uygun ortamlara yerleştirilmektedir. Bolu'da yeni üretme istasyonun kurulması ile Altındere Üretme İstasyonunun yükü önemli ölçüde azalacak ve bölgesel düzeyde birçok derede çalışma imkânı doğacaktır." bilgisini

"2023 HEDEFİ 50 MİLYON BALIK"

Biyolojik çeşitliliği itibariyle Türkiye'nin çok büyük bir zenginliğe sahip olduğunun altını çizen Bakan Eroğlu, "Tabii varlıklarımızı koruma ve gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde bırakma çalışmalarımız artarak devam edecek. Cumhuriyetimizin 100'üncü yılı olan 2023'te 50 milyon alabalık yavrusunun yetiştirilerek orman içi sulara bırakılmasını hedefliyoruz." şeklinde konuştu.

CİHAN


Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.