Bakan Elvan: Müttefikimiz Tarafından Dinlenilmek Kabul Edilemez

Bakan Elvan: Müttefikimiz Tarafından Dinlenilmek Kabul Edilemez

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Türkiye’nin başta Almanya olmak üzere çeşitli ülkeler tarafından dinlenmesine yönelik açıklama yaptı. Elvan, “Yurt dışı değişik ülkelerin dinlemelerine yönelik özellikle müttefiklerimiz...

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Türkiye’nin başta Almanya olmak üzere çeşitli ülkeler tarafından dinlenmesine yönelik açıklama yaptı. Elvan, “Yurt dışı değişik ülkelerin dinlemelerine yönelik özellikle müttefiklerimiz tarafından -eğer böyle bir dinleme gerçekleştirilmiş ise- bunları kabul etmemiz mümkün değil. Hele hele bir müttefikimiz tarafından yapılmış olmasını kabul edebilmemiz mümkün değil. Şu aşamada çok daha fazla bir şey söylemek istemiyorum.” dedi.

Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde düzenlenen İnternet Yönetişimi Forumu (IGF) açılış toplantısına katılan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan, gazetecilerin sorularını cevapladı. Yurt içinden ya da yurt dışından yasa dışı dinlemeleri kabul etmelerinin mümkün olmadığını kaydeden Elvan, “Zaten yasa dışı dinlemelere yönelik, gerekli soruşturma, kovuşturma işlemleri başlatıldı. Şu anda hem Gölbaşı hem de Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından bu tür çalışmalar yürütülüyor. Özellikle Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na yönelik olarak söylüyorum. Çünkü İstanbul’da yürütülen davalar söz konusu. Dolayısıyla kim yasa dışı bir dinleme gerçekleştirmiş ise, kim hukuku yasaları çiğnemiş ise bunlar elbette eninde sonunda hesabını verecektir. Yurt dışı değişik ilkelerin dinlemelerine yönelik özellikle müttefiklerimiz tarafından eğer böyle bir dinleme gerçekleştirilmiş ise bunları kabul etmemiz mümkün değil. Hele hele bir müttefikimiz tarafından yapılmış olmasını kabul edebilmemiz mümkün değil. Zaten bu konudaki açıklamaları bizim basın sözcümüz ilk bakanlar kurulundan sonra yaptı. Bu konuda ilgili ülkelerle görüşmeler sürecek devam edecek. şu aşamada çok daha fazla bir şey söylemek istemiyorum. Telekomünikasyon İletişi Başkanlığı’na yönelik olarak ise bir çalışma yapıldı. Alternatifli bir çalışma yaptık. Sayın Cumhurbaşkanımızın başbakanlık döneminde yaptığı bazı açıklamalar vardı. dile getirdiği o hususları da dikkate alarak bir çalışma yapıldı. Bunlar hükümetimiz tarafıdan değerlendirilecek. Gereken adımlar atılacak. Burada özellikle Telekomünikasyon İletişim Kurumu’na yönelik dile getirilen eleştiriler bu yasa dışı dinlemelerden ötürüdür. Bu yasa dışı dinlemelerin kabul edilemez olduğuna yöneliktir. Bunların hepsi konuşulacaktır, tartışılacaktır.” diye konuştu.

Yasa dışı dinlemelere konsantre olduklarını söyleyen Elvan, şöyle devam etti: “Bunları kabul etmemiz mümkün değil. Biliyorsunuz özellikle sadece ses dinleme boyutu söz konusu değil. Bir de internet ortamından veri transferine yönelik de bazı sıkıntılar söz konusu olabiliyor. Örneğin Türkiye içinde herhangi bir şekilde bir içeriğe ulaşmak istediğiniz zaman o verinin toplandığı veyahut saklandığı yerin yurt dışında olması halinde. Örneğin herhangi bir gazetenin web sitesine ulaşmak istiyorsunuz. O zaman eğer veri yurt dışında saklanıyorsa yurt dışına gidiyor oradan tekrar buraya dönüyorsunuz. Bunla ilgili olarak bir çalışma başlattık. Bunlara internet değişim noktaları diyoruz. Özellikle yurt içi internet değişim noktalarının Türkiye’de olması hususunda bir çalışma başlatıldı. Bunla ilgili gelişmeler oldukça bilgilendireceğim.”

CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.