Bağımsız Hekimler Birliği  TTB yönetimine talip oldu

Bağımsız Hekimler Birliği TTB yönetimine talip oldu

Türk Tabipleri Birliği’nin siyasi çizgiden uzak mesleki çizgide bir yol izlemesi gerektiğini dile getiren Konya Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Bahadır Öztürk, “Bu sebeple Türk Tabipleri Birliği yönetimine talibiz” dedi

Konya Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Bahadır Öztürk, yazılı bir açıklama yaptı. Öztürk, “Bugün hekimler yalnızdır, seslerini kimse duymuyor ve onları etkin şekilde savunan bir meslek birliği de maalesef yoktur. Bu yalnızlık o kadar umutsuzluk haline gelmiştir ki, hekimlerin umudu olabilmek için ardı ardına bu dönemde hekim sendikaları kurulmuştur. Bu çıkmazdan kurtulmanın anahtarı yine biz hekimlerdedir. En önemli görev yine hekimlerin kendisine düşmektedir” dedi.

TÜM HEKİMLER OLARAK BU GİDİŞATA DUR DEME VAKTİ GELDİ

“Öncelikle tüm hekimler ama istisnasız tüm hekimler, illerinde bulunan meslek odalarına, tabip odalarına öncelikli olarak üye olmalıdırlar, üye olmakla kalmayıp bir de kendi odalarının seçimlerine bizzat katılarak demokrasiyi odalarında da yeşertmelidirler. Bunları yaptıktan sonra, elbette Türk Tabipleri Birliği’nin seçimleri de daha adil ve herkesi kapsayıcı, daha bütünleştirici bir seçim haline gelecektir” diyen Öztürk, “Bugün gelinen noktada Türk Tabipleri Birliği geçmiş yıllarda olduğu gibi hekim haklarını savunsa da, savunmaya çalışsa da, siyasi saplantıları ile tanındığı için çoğu zaman vazifesi olmadığı halde siyasi çıkmaz sokaklara girdiği için söylemleri hem ülkedeki vatandaşlar tarafından hem de ülkeyi yönetenler tarafından, hem de üyesi olan ve olmayan hekimler tarafından ciddiyetten uzak, inandırıcılığı olmayan söylemler olarak değerlendirilmektedir. Bu nedenle Türk Tabipleri Birliği yönetimi ülkemizde yıllardır dikkate alınmaz hale gelmiştir. Hekimlik ise haklarını kazanmada çok yıllarını kaybetmiştir. Artık buna tüm hekimler olarak dur demenin zamanı gelmiş hatta 25 yıl kadar geçmiştir. Reçete basittir, her türlü siyasi kirlilikten uzak durup, sadece hekimlerin meslek haklarını sonuna kadar savunmak, hiç kimseden çekinmeden hiç kimseyi kayırmadan, yanlışları söyleyip, doğruyu uygulamaktır. Fakat bu reçete siyasi çıkmaz sokaklara girilerek asla uygulanamaz. Bunun için de Türk Tabipleri birliği şu ana kadar izlediği çizgisinden derhal ayrılmalı, sadece hekimlerin meslek birliği şeklinde çalışmalarına ve mücadelesine devam etmelidir” dedi.

YÖNETİME TALİP OLDUKLARINI AÇIKLADILAR

Bu şekilde odalarından soğuyan, odalarına kayıt bile olmayan hekimlerin, yeniden önce illerdeki odalarına sahip çıkmaları, daha sonra da Türk Tabipleri Birliği’nin daha iyi bir pozisyona gelmesi için, daha saygın olabilmesi için, dolayısıyla mesleki konuları da daha iyi savunabilmesi, sözünün daha çok dinlenebilmesi için daha saygın konuma gelebileceklerini ifade eden Öztürk, şunları kaydetti: “ Öyleyse hepimizin üzerine düşen öncelikle, tıpkı 1953 yılında kurulan Türk Tabipleri Birliği’nin o zamanki çizgisi gibi siyasetten uzak, mesleki çizgide bir yol izlemektir. Türk Tabipleri Birliği’nin çizgisi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bize miras bıraktığı bölünmez bir bütün olan, şehitlerin kanlarıyla sulanmış yüce vatanımızın ve üzerinde dalgalanan al bayrağın gölgesinde hekimlik görevini yapmak ve mesleki olumsuz koşulların düzelmesi için mücadele etmek olmalıdır. Tıbbiyeli Hikmet’in bize bıraktığı o asil ruh ve vatan sevgisi ile ülkemizde kutsal görevi ifa eden tüm hekimleri, yeniden daha güçlü ve herkesi kapsayıcı büyük bir TTB çatısı altında birleştirmek ve her türlü hekim hakkını korumak için Türk Tabipleri Birliği yönetimine talibiz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

HABER MERKEZİ

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.