Aziz Kocaoğlu: Bütünşehir'le, Özel İdarenin Malları Büyükşehir Belediyesinindir

Aziz Kocaoğlu: Bütünşehir'le, Özel İdarenin Malları Büyükşehir Belediyesinindir

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Bütünşehir Yasası’nın ardından tüzel kişiliği sona erecek olan İzmir İl Özel İdaresi’nin mallarının Büyükşehir Belediyesi'ne devredilmesi gerektiğini söyledi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Bütünşehir Yasası’nın ardından tüzel kişiliği sona erecek olan İzmir İl Özel İdaresi’nin mallarının Büyükşehir Belediyesi'ne devredilmesi gerektiğini söyledi. Kocaoğlu, Mal Paylaşım Komisyonu’nun, valilik bünyesinde bir vali yardımcısı başkanlığında çalışmalara başladığının hatırlatılması üzerine, “İl Genel Meclisi’ndeki siyasi parti temsilcileri alınmadığı gibi Büyükşehir de komisyona alınmadı. Ne malları alacak olan alındı, ne verecek olan. Ne yapılıyor bilmiyorum.” dedi.

Yasada, ‘mallar resmi yerlere verilir’ ifadesi bulunduğunu aktaran Kocaoğlu, “Bir de işin özü var. İl Özel İdaresi’nin mal varlığı yerel kaynaktır. Yerel kaynaklarla elde edilmiştir. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve bütün belediyelerin malvarlığı yerel kaynaktır. Görevin yüzde 99’u, hele hele icraata dair görevin yüzde 100’ü Büyükşehir’e devredildiğine göre, malların da yüzde 100’ü Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmek zorundadır. Bu, amir hükümdür. Bana devredilir, benim ihtiyacım yoksa başka kuruma veririm. Bugüne kadar da verdik zaten. Ama bunların tapusu, malların bize geçmesi gerekir. Çünkü İl Özel İdare ile Büyükşehir Belediyesi birleşmiştir. Büyükşehir, görevlerin hepsini devralmıştır. Bu yerel sermayenin de servetin de bize geçmesi gerekir. Biz de bu konuda açıkça söyledik. Onun dışında bir şey olursa biz yargı yoluyla hakkımızı arayacağız. Yüzde 100’ünün hakkımız olduğuna inanıyoruz.” diye konuştu.

KATI ATIK BERTARAF TESİSİ

Karşıyaka Belediyesi ile karşı karşıya geldiği Yamanlar’a yapılacak Katı Atık Bertaraf Tesisi’nin çalışmalarının sürdüğünü belirten Kocaoğlu, sürecin devam ettiğini vurgulayarak, “Kurum görüşleri geldi. Orada eksik olan bir şey yok. Sadece Orman Bölge Müdürlüğü’nde ağaçlandırılacak alan olarak belirlenen bir alanın sınırının belirlenmesi konusu var.” şeklinde konuştu.

Karşıyaka Belediyesi’nin Hacettepe ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden aldığı, projenin yapılamayacağını içeren raporları da yorumlayan Kocaoğlu, “Karşıyaka Belediyesi, o raporlara dayanarak dava açabilir. Açsın. Biz süreci takip ediyoruz. Dava açabilir. Tabi ki en doğal hakkı. Biz kimseye ‘dava aç-açma’ diyemeyiz. Biz yolumuza devam ediyoruz. Bilirkişi raporuna göre dava açabilir ama yargı da kararını verecek.” dedi.

"ÇEŞME’NİN O KADAR TOPLU KONUTA İHTİYACI YOK"

İmar planları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan Çeşme’deki TOKİ konutları hakkında da açıklamalarda bulunan Kocaoğlu, kaç katlı yapılacağı konusunda halen belirsizliklerin yaşandığı konutlarla ilgili şunları söyledi: “Bizim, orada dava açmamız söz konusu değil. Plan için Çeşme henüz bize bağlanmadı. İlçe belediyesi yürütecek, biz de destekleyeceğiz. Orada konut sayısı çok fazlaydı. İmar durumuna göre son durumu bilmiyorum. Ama ilk etapta ciddi bir konut vardı. O kadar toplu konuta Çeşme’de ihtiyaç olmadığı da bir realite. Bu ne olacak, ne bitecek bilemiyoruz. Urla'da deprem konutları yapılmıştı. Kimlerin üzerine, ne konut çıktı hepimizin malumudur. Yaşayıp göreceğiz. Çeşme'nin dokusunu bozacak bir yapılaşmaya gitmek, Çeşme’de nasıl böyle bir şey olur bilemiyorum. Ama planlama Türkiye'de bitmiş durumda. TOKİ’si, Özelleştirme İdaresi, bakanlığın onaması, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı herkesin plan yaptığı yerde plan olmaz. Herkesin uzlaşmadığı yerde plan olmaz. Plan, zaten kentliyle uzlaşmadır.”


CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.