Ayfer Erel ‘Sığınma evi yoksa oy da yok

Ayfer Erel ‘Sığınma evi yoksa oy da yok

Şefkat-Der Genel Başkan Yardımcısı Ayfer Erel, Kadın Sığınma Evlerinde barınan kadınlar ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, Projelerinde kadın sığınma evi gibi çalışması olmayan hiçbir belediye başkan adayına oy vermeyeceğiz dedi.

Erel, nüfusu 50 binin üzerinde olan her il ve ilçede mutlaka kadın sığınma evi olması gerektiğini de dile getirerek, “Bu gün Türkiye’de 55 ilde sığınma evi yok ama bu illerin ve ilçelerin birçoğunda genelevi var. Sığınma evi açmamak cinayetlere, tecavüzlere ve şiddete ortaklık etmektir. Bugün ne kadar acıdır ki sadece 26 ilde sığınma evi var. Belediye kanunlarını göz önüne aldığımızda nüfusu 50 bini geçen yaklaşık 225 il ve ilçe belediyesi bulunmakta. Ancak bunlardan sadece 26 belediye yasal sorumluluğunu yerine getiriyor. Diğerleri ise halen bu konu hakkında duyarsız davranmaya devam ediyor. Bizler de buradan ezilen ve mağdur tüm kadınlarımızın adına bayan seçmenlerimize sesleniyoruz, ‘Çalışmalarında, programlarında kadın sığınma evi gibi projesi olmayan hiçbir belediye başkan adayına oy vermeyin” dedi.
Erel, Şefkat-Der olarak şu anda 75 kadını barındırdıklarını da dile getirirken, “Konya’da bu rakam oldukça fazla. Her gün müracaat eden oluyor ama bizim kapasitemiz dolu. Belediyelerin yaptığı sığınma evlerinde kalan kadınlarımız 3 ay kaldıktan sonra sürenin dolduğu gerekçesi ile çıkartılıyor. Bu kadınlarımızın yeniden sokağa atılması demek. Bunun için Kadın Sığınma Evi kapasitesi artırılmalı” diye konuştu.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.