Avrupa'da doğal kaynaklarınıen hızlı tüketen ülke Türkiye

Avrupa'da doğal kaynaklarınıen hızlı tüketen ülke Türkiye

Doğa Derneği Başkanı Güven Eken, ''Son 10 yılda Avrupa'da doğal kaynaklarını en hızlı tüketen ülke Türkiye'de Kyoto, umarız tersine bir dönüşün sembolü olur'' dedi.

Eken yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Kyoto Protokolü'ne katılmasının uygun bulunduğuna ilişkin kanun tasarısının TBMM Genel Kurulunda kabul edildiğini hatırlattı.
Türkiye'nin son 10 yılda dünyada karbon emisyonu en hızlı artan ve Avrupa'da doğal kaynaklarını en hızlı tüketen ülke olduğunu belirten Eken, Kyoto Protokolü'ne ilişkin kanun tasarısının TBMM'de kabul edilmesini olumlu bir adım olarak gördüğünü belirtti. Güven Eken, şunları kaydetti:
''Ancak daha da önemli olan icraattır. Türkiye'nin son 20 yılda bu alanda imzaladığı önemli uluslararası doğa sözleşmeleri bulunmaktadır. Ancak uygulamada ciddi zafiyetler bulunmaktadır. Türkiye daha on gün önce 2B ve diğer orman alanlarının satışını kolaylaştıran yasayı onaylamıştır. Son 10 yılda Tuz Gölü dahil olmak üzere 20 gölün kurumasına neden olan su politikaları ısrarla uygulanmıştır. Tüm bunlar Kyoto'nun özüne tümüyle aykırıdır.
Son 10 yılda Avrupa'da doğal kaynaklarını en hızlı tüketen ülke olan Türkiye'de Kyoto, umarız tersine bir dönüşün sembolü olur ve Türkiye'nin doğa politikası iyi yönde değişir. Doğa Derneği, protokolün imzalanasını önemli bir adım olarak görüyor. Ancak Türkiye için asıl gerekli olan olan bu protokolün özünün anlaşılması ve uygulamada önemli adımlar atılması.''
Eken, Türkiye'nin yükümlülüğünün 2012 yılında başlaması nedeniyle protokolün yaptırımları ve içeriği konusunda söz sahibi olunacağını ve 2013'te yeni Kyoto döneminin Türkiye'nin de katkılarıyla başlayacağını söyledi.
Kyoto altında yapılan çalışmaların karbon emisyonunu azaltmak ve adaptasyon önlemleri olmak üzere iki temel gruba ayrıldığını vurgulayan Eken, şöyle devam etti:
''Türkiye için iklim değişikliğinin etkilerini en aza indirecek adaptasyon önlemleri büyük önem taşıyor. Örneğin Türkiye'nin var olan su politikasında sıkıntılar var ve Türkiye için ciddi risk oluşturuyor. Doğa Derneği, suyla ilgili adaptasyon önlemlerinin 2012 beklenmeden hayata geçirilmesini bekliyor. Türkiye su sıkıntısı çeken bir ülke ve suyla ilgili ciddi bir politika değişikliğine gidilemezse 2030-2050 yılları arasında ülkemizi önemli bir su sorunu beklemekte.''
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.