Askere özel kamuflaj ve gizleme ağları

Askere özel kamuflaj ve gizleme ağları

Bir Türk firmasının ürettiği kamuflajlar, askere termal kameralara karşı gizlenme, eksi 50 dereceye kadar soğuktan korunma olanağı sağlıyor.

Pakistan'ın Karaçi kenti Expo Center'da düzenlenen 5. Uluslararası Savunma Fuarı'na katılan bir firmanın fuar yetkilisi Bergütay Erkal yaptığı açıklamada, fuarın Türk firmaları açısından verimli geçtiğini, önemli görüşmelerde bulunduklarını söyledi. 
1995 yılında kurulan firmalarının teknik tekstil alanında üretim yaptığını ifade eden Erkal, Ar-Ge çalışmalarına yılda 3 milyon avro ayırdıklarını, Türkiye'de ürün geliştirme çalışmalarına kendileri dışında başka bir teknik tekstil firması olmadığını anlattı. 
Fuarda kendi geliştirdikleri bazı önemli ürünleri tanıtma imkanı bulduklarını dile getiren Erkal, şunları kaydetti: 
''Dağ ve sat komandoları için özel kamuflajlar üretiyoruz. Komandolara yönelik ürettiğimiz bir ürün, termal kameralara karşı koruma sağlıyor. Özellikle savaş ve çatışma anında askerler geceleri termal kamera ile tespit edilebiliyor. bu kamuflajlar sayesinde askeri bulmak olanaksız hale geliyor. Bunun sat komandolar için olanını da ürettik. Su altında termala karşı gizlenme olanağı tanıyan bu ürün sat komandolarının işini kolaylaştıracak.'' 
Erkal, bir başka ürünlerinin askeri eski 50 dereceye kadar soğuktan koruduğunu belirterek, nefes alabilen bu kamuflajların yağmur geçirmediğini ve rüzgara karşı askere koruma sağladığını da bildirdi. Bu ürünün doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde teröristlerle mücadelede Türk askerine önemli fayda sağlayacağını vurgulayan Erkal, önemli diğer bir çeşit ürünlerinin ise nükleer, biyolojik kimyasal saldırılardan askeri koruduğunu anlattı. 
Yeni ürettikleri gizleme ağının fuarda büyük ilgi gördüğünü, bu ürünün Türk Silahlı Kuvvetlerine verildiğini ifade eden Erkal, ''Bu ürün özellikle tank gibi askeri araçların gizlenmesi açısından stratejik önem taşıyor. Ürün, araçları radardan gizleyebiliyor. Üzeri örtülen araç, radardan kesinlikle tespit edilemiyor'' dedi. 
Jammerlar için üretilen sırt çantalarının da ilgi gördüğünü vurgulayan Erkal, ''normalde jammerlardan yayılan elektromanyetik dalgalar askere ciddi zararlar verebilir. Bizim ürettiğimiz özel malzemeden yapılmış çantalar bu dalgaları keserek askere zararı önlüyor'' diye konuştu. 
Erkal, Türk Silahlı Kuvvetlerine verdikleri özel kamuflajların, ABD, Almanya, Romanya, Singapur, Malezya ve Litvanya gibi ülkelere ihraç edildiğini, yabancı ülke ordularının da Türk ürünlerini kullandığını sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum