Aşırı Terlemeye Ameliyatlı Çözüm

Aşırı Terlemeye Ameliyatlı Çözüm

Aşırı terleme hastalığı Kırıkkale Üniversitesi Hastanesi'nde yapılan küçük bir operasyonla tedavi ediliyor.

Aşırı terleme hastalığı Kırıkkale Üniversitesi Hastanesi'nde yapılan küçük bir operasyonla tedavi ediliyor.

Oturduğu yerden elinden sular damlayan, kışın soğuk havada bile terleyen, giydiği kıyafetler terden sırılsıklam olan insanların hastalığı tıptaki ismiyle 'hiperhidrozis'. Vücudun belli bir bölgesinde oluşan aşırı terleme hastalığı özellikle ellerde, yüzde ve koltuk altlarında oluşuyor. Ellerdeki terlemeler doğumla birlikte başlarken koltuk altı ve yüz bölgesindeki terlemeler çocukların ergenlik döneminden sonraki gelişme döneminde başlıyor. Tedavi edilmediği zaman ileriki dönemlerde çocuğun hayatını olumsuz yönde etkileyerek depresyona sürükleyebiliyor.

Hastalığın tedavisi oldukça basit. Birçok hastanede yapılan aşırı terleme ameliyatı Kırıkkale Üniversitesi Hastanesi'nde teknolojinin son imkanları kullanılarak yapılıyor. Ameliyat sonrası hasta ertesi gün taburcu ediliyor. Aşırı terleme için uygulanan diğer tedavi yöntemlerinde dört beş aylık bir iyileşmeden sonra terleme yeniden görülüyor. Ameliyatta ise hastalık kesin olarak tedavi ediliyor.
Ameliyat her yaşta hasta için yapılabiliyor, ama en uygun dönem adelson dönemi denen ergenlik döneminden sonraki gelişme dönemi. Bu dönemde iyileşme daha çabuk oluyor, hasta ertesi gün ayağa kalkıyor.

Hastalardan Gizem Algül, "Çok sıkıntı çekiyordum. İnsanlarla tanışırken, sınavlara girdiğimde bir heyecan oluyor. Heyecan olunca daha çok terliyorum. Tabi kalemi falan bırakıyorum artık, elimin terini bacaklarıma sürüyorum, peçeteye sürüyorum, sonra devam ediyorum sınava. Keşke daha önce olsaydım ameliyatı, yani pişmanım daha önce olmadığıma, inşallah kurtulacağım yani." dedi.

Kızın bir yakını ise şunları söyledi: "Kızım küçüklükten beri elleri çatlardı, yani bunu hissediyorduk. Küçükken piknikte tozda ağlamaya başlardı, bakardık böyle elleri yarılmış, kanamaya başlamış. Büyüdü, okula falan başladı, ondan sonra terlemeye başladı elleri. Terlerini atabilmek için kremler kullandık, egzama dediler, çok doktorlara götürdük. Kırıkkale'ye yeni açılan tıp fakültesinde yeni sistemlerle çok güzel operasyonlar başlamış."

Kırıkkale Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Berkant Özpolat şu bilgileri verdi: "Tıp dilinde primer hiperhidrozis denen hastalık aşırı terleme olarak biliniyor. Vücutta birtakım yerleri, bölgesel yerleri etkiliyor. Bunların başında yüz, koltuk altı ve eller geliyor. Aşırı terleme olan hastalarda doğumdan itibaren ortaya çıkıyor. Koltuk altı terlemesi de ergenlikten sonra ortaya çıkıyor. Birtakım lokal tedaviler olmasına rağmen bizim yaptığımız, halk arasında yaygın olarak 'ets' diye bilinen ama 'vidyo asis vidyo yardımlı sempataktömü' dediğimiz ameliyat terlemenin giderilmesi için kesin çözüm olarak kabul ediliyor. Ameliyat çok değişik şekillerde yapılsa da teknolojinin yardımıyla son derece küçük tek port dediğimiz tek delikli bir sistemden ve üç buçuk milimlik bir küçük kamera kullanarak çok kısa bir sürede gerçekleştiriyoruz. Hastamız Gizem 17 yaşında, adeloson dediğimiz 10 – 19 yaş arası dönemde bu ameliyatların yapılması hem yan etkileri gidermekte hem de erken taburculuk ve başarı şansını artırdığını görmekteyiz. Bu konuda özellikle eğitim hayatın sosyal yaşantıyı arkadaşlarıyla olan ilişkisini etkilediğini görüyoruz. Onun için ameliyatın mümkün olan en erken dönemde yapılmasını hastalarımıza ve yakınlarına önermekteyiz. Hastayı genellikle bir gece hastanede yatırıyoruz, yatırdıktan sonra ertesi gün evine gidebiliyor ve her türlü aktivitesini gerçekleştirebiliyor. Başarı oranı yüzde doksan beşin üzerinde. Usulüne uygun olarak yapılan ameliyatlarda yan etkiler az oluyor. Lokal tedavilerden fayda görmeyen hastalara kalıcı bir çözüm olarak öneriyoruz."

Doç. Dr. Berkant Özpolat, sözlerine şöyle devam etti: "Elimde gördüğünüz kamera hakikaten çok gelişmiş bir kamera, aynı anda hem görüntüleme hem de cerrahi işlemleri yapabildiğimiz bir kamera. Ameliyatta yaptığımız işlem ter bezlerinde terlemeyi sağlayan sinirlerin kesilmesine yönelik, oldukça aslında basit bir işlem. Değişik seviyelerde sempatik zincir denen sempatik angiliyon denen zincirleri keserek ameliyat gerçekleştirilmekte." CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.