Arınç: İçinde rakı geçen o şarkıyı söylemeyin

Arınç: İçinde rakı geçen o şarkıyı söylemeyin

Bursa’daki Balkan Göçmenleri Federasyonu’na bayram ziyaretine giden Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, bir ses sanatçısının "Vardar Ovası" türküsünü söylemek istemesi üzerine "Onda rakı falan geçiyor. Başka bir şey söylesin. Ben yokken söyle onu" dedi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bursa 'daki Balkan Göçmenleri Federasyonu 'na bayram ziyaretine gitti.

Bulgaristan Kültür Bakanlığı'nda ses sanatçısı olduğunu söyleyen Fahriye Güney, yurtdışındaki etkinliklere katılmak için Arınç'tan talepte bulundu. Bunun üzerine Arınç, Güney'den şarkı söylemesini istedi. Arınç, Güney'in söylediği iki Balkan şarkısına 10 üzerinden 7 puan verdi.

"RAKI FALAN GEÇİYOR..."

Fahriye Güney, "Vardar Ovası" türküsünü söylemek isteyince Arınç "Onda rakı falan geçiyor. Başka bir şey söylesin. Ben yokken söyle onu" dedi. Daha sonra Güney'den başka bir türkü dinleyen Arınç, bu türküye 10 üzerinden 11 puan verdiğini söyledi.

ALATURKA MÜZİĞİN YASAKLANMASI

1926'da alınan ve 1976'ya kadar uygulanan kararla okullarda Türk Musikisi öğretimine yasak getirildi. Eğitimdeki bu yasaklama, o zamanın gazetelerinde "Alaturka musikiye elvedâ. Resmî müesseselerde alaturka musiki ilga edildi. Artık bu musikiden tarih derslerinde bahsolunacaktır" şeklinde yeralmıştır.

DEMİREL'E KADAR TİTİZLİKLE UYGULANDI

Okullarda Alaturka Musiki yasağı tam 50 sene boyunca, Süleyman Demirel'in meşhur "Milliyetçi Cephe" hükümetininin İstanbul'da 1976'da bir Türk Müziği Konservatuvarı açmasına kadar titizlikle uygulanmıştır.

RADYODA TÜRK MÜZİĞİ'NİN YASAKLANMASI

Türk Müziği yasağı, Atatürk'ün 1934 Kasım'ında yaptığı Meclis'i açış konuşmasından sonra, 1935 Ocak'ında konmuş ve sekiz ay devam etmiştir.

VARDAR OVASI'NIN SÖZLERİ

Mayadağ'dan kalkan sazlar
Al topuklu beyaz kızlar
Yarimin yüreği sızlar
Eylenemem aldanamam
Ben bu yerlerde duramam

Vardar ovası Vardar ovası
Kazanamadım rakı parası

Mayadağ'ın yıldızıyım
Ben annemin bir kızıyım
Efendimin sağ gözüyüm
Eylenemem aldanamam
Ben bu yerlerde duramam

Vardar ovası Vardar ovası
Kazanamadım rakı parası


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.