Arda Kural: Ben delirmedim arayıştaydım

Arda Kural: Ben delirmedim arayıştaydım

Arda Kural geçirdiği zorlu süreçten sonra sinema filmi ile yeniden setlere döndü.

Geçirdiği psikolojik rahatsızlık nedeniyle uzun süre tedavi gören ve eski sağlığına kavuştuğunu söyleyen Arda Kural Hürriyet'ten Hakan Gence'ye samimi açıklamalarda bulundu.

Oyunculuğu bıraktığınızı söylemiştiniz ama ‘Kutsal Bir Gün’ filmiyle setlere döndünüz. Bu geri vitesin sebebi ne?

- O lafı ettiğim için pişmanım. Ani ve yanlış bir sözdü. Depresyon geçirdiğim süre mesleğime bir veryansınım vardı. Sonra düşününce başka bir iş yapamayacağımı anladım.

ÖZKIYIM YAŞADIM

‘Emret Komutanım’dan sonra ekranda nadir göründünüz...

- Çok fazla iş yapmak yerine içsel özgürlüğüme ulaşmayı hedefledim.

Neden?

- Biraz depresif günler geçirmiş olsam da kendimi anlamak istedim.

Kendinizi anlamaya nereden başladınız?

- Önce gerçekçilik sonra varoluş. Hayat beni kendime döndürdü. Bir göz açıldı. Düşünen, algılamaya çalışan, varoluşçu düşünce üzerine kafa yoran biri oldum. “Kimim? Nereden geldim? Nereye gideceğim?” gibi sorular ve din kavramları üzerine düşünmeye başladım. Hayatı sorguladım. 2006’da bunun üzerine ‘Sahne’ isimli bir de film bile çekmiştim. Bu düşünme süreci ne kadar sürdü? - Beş sene. O sırada günümü kurtaracak kadar para kazanacağım işler yaptım.

ŞÖHRET TETİKLEDİ

Şöhret olgusu da bu yaşadıklarınızı tetikledi mi?

- Evet. Oyunculuk, şöhret, getirdiği bedeller, sürekli tanınıyor olmak, çok sarsıcı. Bir insanın benliği gerçeklerinden ve yaşamda tercih ettiği doğrulardan beslenmeli. Oysa şöhretin verdiği duygu kendini diğer insanlardan büyük hissetmene sebep oluyor. Bu da insanı saptırabiliyor. Ben de “Ne yaptım ki bu kadar kendimi önemli hissediyorum?” diye düşünmeye başladım. Bunların gerçekliklerini aramaya başladım. Bu da yaşadıklarımı tetikledi.

Sonuçta neyi keşfettiniz?

- Yaşama bakış açım değişti. Bir özkıyım yaşadığımı ve kendime çok kıydığımı gördüm. Kendimle ilgili daha güzeli ararken hak etmediğim şekilde kendimi fazla hırpalamışım. Ama geçti ve toparladım.

Şimdi “Bu mevzulara bu kadar takılmasaydım” diyor musunuz? -

Hayır, tercihlerimden çok memnunum.

Delirdi laflarına kızıyor musunuz?

- Her şeye deli oldum ve geçti. Yaşadıklarım delilik değil, sadece arayıştı.

Şizofren tanısı konduğu doğru mu?

- Hayır, depresyona bağlı psikoz tanısı kondu. Benimki kötü biri olmaya doğru bir eğilimdi. Çevremdekilere bağırıp çağırıp onları sıkmaya başladım. Sonuçta hastaneye gittim. Bir buçuk ay kadar kaldım.

Hiç intiharı düşündünüz mü?

- Hayat buysa intihar edilebilir noktasına geldim. Ölsem mi diye düşündüm ama bunlar bende iz bırakmadı.

Hastaneden çıktıktan sonraki süreçte yaşadıklarınızın bu kadar gündem olacağını tahmin ediyor muydunuz?

- Önce “yandım, yakalandık” dedim. Sonra insanların ilgi ve sevgisi bana iyi geldi. Şimdi sağlığım çok iyi. İlaçlarımı üç-beş ay daha kullanacağım, sıkıntılı bir durum yok. Güçlü bir yapım olduğu için her şeyi anlayarak toparlandım. Babam dini bir cemaatle yaşıyor

Çocukluk yıllarında da arayışlarınız var mıydı?

- Hep arayışım oldu. Ne çok zorlu ne de mükemmel bir çocukluk yaşadım. Zekiydim. Babam tekstil işiyle uğraşıyordu, annem ev kadınıydı. Bir de erkek kardeşim var. Annem ve babam ayrıldıktan sonra ben annemle yaşamaya devam ettim. Kardeşimi de ben büyütüp yetiştirdim. O da bulguya açık biri oldu.

Babanızla görüşüyor musunuz?

- Görüştük. Ona ayrı bir saygım var. Çok ahlaklı. Şimdi dini bir cemaatle yaşıyor, güzel bir hayatı var.

Nasıl bir cemaat bu?

- Bir öğretinin mensubu diyebilirim. Ben de bir dönem onunla kalıp aynı öğretiden tattım. Tam da arayışlarımın üzerine geldi. Bana çok şey öğretti.

Ne gibi şeyler öğretti?

- Orada varoluşçu düşüncenin biraz daha dini yaklaşımlarla algılanması söz konusuydu. Ben daha spritüel yaklaştım. İkisini karşılaştırdım.

Cemaati de karıştırdınız yani...

- Tabii. Bilim ve metazifiği iç içe sokup kendimi rahatlatmak için bir kanıt yaratmak istedim. Ve o kanıtı yarattım.

"MUSTAFA KEMAL VE HZ. MUHAMMED'İ ÖRNEK ALDIM"

10 yıl sonra güzel kitaplar yazmış, filmlerde oynamış ve bir aile sahibi olmuş olmayı hayal ediyorum. Bir erkek çocuğum olsun isterim. Adını ya Mustafa ya da Muhammed koyarım. Çünkü düşünce açısından Mustafa Kemal Atatürk’ü, ahlaki açıdan ve insaniyet kavramına bakış açısıyla Hazreti Muhammed’i kendime örnek aldım. O şekilde yön bulmaya çalıştım.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.