Araçlara soğuk engeli

Araçlara soğuk engeli

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin altında seyretmesi birçok aracı yolda bırakırken, oto radyatör ve oto elektrikçi ustalarının işlerinin geçici süreyle de olsa hareketlenmesine neden oldu.

SANAYİCİNİN YÜZÜ GÜLDÜ
Araçlarının kışlık bakımlarını zamanında veya eksik yaptıran araç sürücüleri son bir hafta içerisinde oldukça sıkıntılı günler yaşadı. Sabah erken saatlerde otomobillerini çalıştıramayan sürücüler çareyi başka ulaşım araçlarına yönelmekte bulurken oto tamircilerinin de yüzlerini güldürdü.
ANTİFRİZ DERECESİ ÖNEMLİ
Oto bakım servisleri, vatandaşlardan otomobillerinin kışlık bakımlarını mutlaka işinin ehli ustalara yaptırmalarını tavsiye ederken bilinçsizce yapılan bakımların bazen ciddi hasarlara neden olduğunu söyledi. Mert Oto Radyatör Servisi sahibi Zeki Avcıkara, araçların kışın en önemli parçalarından birisinin de radyatör olduğunu ve mutlaka kışlık bakımının yapılması gerektiğini söyledi. Avcıkara, “Araçların radyatör bakımları yapılırken dikkat edilecek en önemli nokta antifrizin derecesidir. Örneğin küçük araçlara 4 litre, minibüslere 6 litre, kamyon ve benzeri ağır araçlara 9 litre yolcu otobüsleri ile benzeri taşıma araçlarına ise 22 litre antifriz konulmalı” dedi.
DONDURUCU HAVADA KORUR
Avcıkara, araçların radyatörlerine antifriz konulurken su ile orantısının da önemli olduğuna dikkat çekerken, “Yarı su yarı antifriz olursa onun derecesi 25 olur. Bu derecede kışın sağlıklı olmayan bir orandır. Ancak üçte ikisi antifriz üçte bir su olur ise derecesi 35’e yükselir. Bu oran ise kışın en ideal orandır. Bu şekilde olur ise kışın aracın donma riski ve çalışmama tehlikesi ortadan kalkar. Derece ayarının orantılı olmasının bir diğer faydası ise kalorifer sisteminin verimli ve sağlıklı çalışmasını sağlar” diyerek araç sahiplerini bu konuda çok dikkatli olmaları konusunda uyardı.
AKÜLERİN ÖNEMİ BÜYÜK
Kışın araçların çalışmamasının bir başka nedeninin de akülerin bakımlarının yapılmaması olduğunu ifade eden Özdiken Oto Elektrik Servisi sahibi Ali Selbasanoğlu, akülerinde radyatörler gibi kışın oldukça zor bir görevi yerine getirdiğini ifade ederken, bakımlarının da mutlaka uzman kişiler tarafından yapılmasını istedi. Selbasanoğlu, “Aküler özellikle kışın aşırı soğuklarda aracın kolay çalışmasını sağlayan bir parçadır. Ancak akülerin bakımlarının zamanında ve yeterli yapılmaması araç sahiplerini zor durumda bırakır” dedi.
GÖZKARARI ASİT DÖKÜLMEZ
Selbasanoğlu, Akülerin asit derecelerinin mutlaka makinede ölçülmesini de tavsiye ederken, “Göz kararı dökülen asit akünün arıza yapmasına neden olabilir. Bu nedenle asit oranı mutlaka 28 derecede olmalı. Bunun içinde asit ve saf su oranı cihaz sayesinde belirlenmeli. Araçların kışın sabah saatlerinde kolay çalışması için mutlaka akülerin verimli, radyatörlerin antifriz derecesinin iyi belirlenmesi ve motor yağının kış aylarında 10–45 olması gerekmektedir.
HER PARÇANIN AYRI ÖNEMİ VAR
Dizel araçlarda ise en büyük sorun ısıtma bujilerinden kaynaklanır. Isıtma bujilerinin bir tanesinin bile devre dışı kalması aracın çalışmasını engeller. Bu önemli bölümlerin bakımlarının düzenli yapılması aracı kışın birçok arızadan korur ve sahibini yolda bırakmaz. Tabi motorun bu bakımlarının yanı sıra lastiklerinin, fren ve ısıtma tesisatı ile motorların diğer aksamlarının da bakımlarının mutlaka yapılması gerekir” diye konuştu.

ALİ SAİT ÖGE

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.