Aracınız ikinci else kontrol ettirin

Aracınız ikinci else kontrol ettirin

İkinci el araç satın alan vatandaşların şikayet ettikleri konuların başında kilometresi değiştirilmiş araçlar geliyor.

İkinci el araç satışında kilometre güvencesi yok. Şikayetlere göre; kilometreler öylesine değiştiriliyor ki piyasada kilometresi 366 binden 36 bine düşürülerek satılan araçlar dahi var.

Yılda 3 milyondan fazla ikinci el aracın el değiştirdiği ülkemizde araç satışlarında kilometre güvencesi olmaması birçok vatandaşı mağdur etti. İnternetten, galeriden ya da kişiden aldıkları ikinci el araçların kilometresinin değiştirildiğinin farkına varan vatandaşlar Şikayetvar.com’a gönderdikleri şikayetlerle ikinci el araç satışındaki usulsüzlükleri dile getirdiler. Buna göre şirket araçları ve ticariden çıkma araçların kilometresi ile daha fazla oynanıyor. Birçok vatandaş kilometresi ile oynanmış aracı muayene bilgilerinden öğreniyor. Uzmanlar, ikinci el satıştaki kilometre oyununa karşı “Almaya karar verdiğiniz aracın önceki muayene bilgilerini edinin” uyarısında bulundu. İşte şikayetlerden bazıları şöyle:

Aracın Değerini Arttırmak İçin Yapıyorlar

“İkinci el araç satın aldıktan sonra aracın 366 binden 36 bine düşürülerek satıldığını öğrendim. Kilometre düşürme yaygın şekilde kullanılıyormuş. Aracı alırken aracın boyası ve kaportasını incelettim fakat kilometresini inceletmek aklıma gelmedi. Çünkü denilene güvendim. Aracın çok fazla yıpranmış olmasından şüphelenmiştim. Aracın kilometresinin düşürüldüğünü muayene bilgilerinden öğrendim şok oldum. Aracın değerini arttırmak için kilometre göstergesi ile oynanmış.”

82 Bin Km’lik Araç 2 Yıl Önceki Muayenede 128 Binde Gözüküyor

“2 ay kadar evvel Göztepe'de bulunan otomotiv ile internet sitesinde bulunan bir ilanla tanıştık.İlanı görmeniz lazım orijinal km de ekspertiz raporlu şudur budur 1 sayfaya yazmışlar.Arabadan pek anlamam en ufak problemde firmamız aracı geri alır falan yazdığı için gösterdim bir servise aldım. Tabi aracın km'si falan çıkmıyor o göstermede kazasına,vuruğuna falan bakıldı geçen hafta bir öğrendim ki aracın km'siyle oynanmış.Bende 82 bin gözüken araç 2 yıl evvelki muayenede 128 binde gözüküyor.Geri götürdüm oralı bile olmadılar, kovmaktan beter ettiler.Hemen avukatıma bildirdim durumu ve elimde ilanın çıktısı olduğu için tek celsede çözüleceğini söyledi.”

Yetkili Satıcılar da mı?

“Yıllardır güvendiğimiz bu markanın yetkili bayisinde ikinci el araç satışı yapılıyor. Markaya olan güvenimden dolayı bu araçlardan birini almaya karar verdim ve sonuçta yetkili satıcı olduğu için söyledikleri her şeye güvendim aracın bana 175. 000km de olduğunu söylediler .Fakat tramer sorgusu yaptığımda muayene bilgilerinde araç haziran ayında muayene gittiğinde 300.000 km'deymiş. Artık yetkili satıcılara bile güvenim yok.”

İkinci El Araç Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

İkinci el otomobil alırken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan birinin de yaptığı kilometre olduğunu belirten Şikayetvar.com Yöneticisi Dr. Ömer Deveci, ikinci el araç satın alacaklara şu uyarılarda bulundu:
“Gelen şikayetlere göre; ikinci el otomobil piyasasında, kilometre düşürme yöntemiyle yapılan dolandırıcılık son dönemde önemli ölçüde arttı. Bu işlem bilgisayarlarla yapılıyor ve araç beynine bağlanan cihazla kilometre düşürülüyor. Dijital olmayan araçlarda ise tornavida ile çıkarılan göstergeden kilometre düşürülüyor. Yapılan kilometre aracın yıpranmasıyla doğru orantılı olan en belirgin değişkendir. Kilometre göstergesinde oynama yapılıp yapılmadığının da ya aracın bakım kitapçığına bakılarak veya uzmanına gösterilerek anlaşılabilir. Araç satın alacaklar araçları iyi sorgulatmalı, inceletmeli ve görünüşe aldanmamalı. Bütün araçların en fazla iki yılda bir uğramak zorunda olduğu muayene istasyonları ve tutulan kilometre kayıtları yol gösterebilir.”


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.