Ankara'nın Otobüs Ve Metro Sorunu Tbmm'de

Ankara'nın Otobüs Ve Metro Sorunu Tbmm'de

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, Başkent'teki ulaşım sorunları ile metro ve otobüs entegrasyonundaki aksamalarla vatandaşların yaşadığı mağduriyetleri İçişleri Bakanı Efkan Ala’ya 2 önergeyle sordu.    TBMM Başkanlığı’na...

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, Başkent'teki ulaşım sorunları ile metro ve otobüs entegrasyonundaki aksamalarla vatandaşların yaşadığı mağduriyetleri İçişleri Bakanı Efkan Ala’ya 2 önergeyle sordu.

    TBMM Başkanlığı’na iki ayrı soru önergesi veren CHP’li Gök, Bakan Ala’ya şu soruları yöneltti:

Yenimahalle’nin en büyük semti Batıkent ile Ankara’nın en hızlı gelişen aksı Eskişehir yolu arasında doğrudan toplu taşıma hizmeti bulunmayışının binlerce insanın mağduriyetine yol açtığını biliyor musunuz?

Batıkent’ten Eskişehir Yolu üzerinde bir yere, ya da Eskişehir Yolu’ndan Batıkent’e ulaşması gereken çok sayıda insanın hiç gerekmediği halde, Kızılay üzerinden geçen bir güzergâh izlemek zorunda bırakıldıklarının farkında mısınız?

Batıkent’te yaşayan, okulu, işi, yakınları Eskişehir Yolunda olan vatandaşların doğrudan bir hat olsa en çok yarım saatlik bir yolculuk yapacakken, Kızılaya gitme zorunluluğu nedeniyle 3-4 vasıta kullanmak suretiyle bu yolculuğu 1,5 saat gibi bir sürede tamamlayabilmekte oldukları ve bu nedenle mağdur oldukları gerçeği karşısında yeni bir düzenleme yapacak mısınız?

Bu mağduriyeti gidermenin yollarından biri olarak Batıkent Metro İstasyonu'ndan kalkarak Başkent ve Batı Bulvarı ve Şaşmaz Sanayi Sitesi üzerinden Ümitköy Metro İstasyonuna varan veya İstanbul Yolunu kullanarak Anadolu Bulvarı üzerinden geçip ODTÜ Metro İstasyonunda sonlanan bir EGO Otobüs Hattı tahsis etmeyi düşünüyor musunuz?

    BAZI OTOBÜS HATLARININ KALDIRILMASI

    Levent Gök ikinci soru önergesinde, Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğü’nin, 20 Ağustos 2014 tarihinde yaptığı açıklamada Sincan ve Çayyolu metro hatlarının hizmet alanı içinde kalan otobüs hatlarının bazılarını ring hatlarına çevirdiğini ve yeni hatlar eklediğini, bazı hatları ise kaldırdığını bildirdiğini hatırlatarak, bu açıklama ve açıklamaya bağlı uygulamanın Ankaralıları daha çok araç ve zaman kullanmak zorunda bırakarak mağdur ettiğini dile getirdi.

Gök bu bağlamda İçişleri Bakanı Ala’ya şu soruları sordu:

Ankara’daki raylı sistemler bütünüyle birbirlerine entegre olmadığından ve birbirini tamamlayıcı hatlar olmadığından otobüs hatlarının kaldırılmasıyla toplu ulaşımın Ankaralılar için cazip bir ulaşım biçimi olmaktan çıktığını ve özel araç kullanımının teşvik edildiğinin farkında mısınız?

Çayyolu ve Sincan (Törekent) Metrolarının hala tam kapasite çalışamamakta olduğu bakanlığınız birimlerince gözlemlenmiş midir?

Çayyolu ve Sincan metroları kaç vagonla çalışmaktadır?

Otobüs seferlerinin kaldırılmış olması ve vagon sayılarını düşüklüğü nedeniyle mevcut durumda ulaşım talebinin karşılanamayacağı ve sağlıksız gelişmelere neden olunacağı açık değil midir?

Talebin karşılanamaması nedeniyle yapılan uygulama metronun kullanım oranını artırmayı hedeflemesi gerekirken, belediyenin toplu ulaşım hizmetini özel sektör girişimcilerine terk ve teslim etmesi sonucunu doğurmayacak mıdır?

Ankaralıları mağdur eden, Ankaralılar için daha çok zaman, daha çok araç ve sıkıntı anlamına gelen sözde entegrasyon uygulamasını Ankaralıların menfaatleri doğrultusunda değerlendirmek ve değiştirmek üzere ilgililere ne zaman talimat vereceksiniz? CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.