Anadolu galip geldi

Anadolu galip geldi

Basın İlan Kurumunda Anadolu Gazete Sahipleri Temsilciliği seçimlerini Yönetim Kurulu Başkanımız Mustafa Arslan kazandı. TGF Başkanı Nazmi Bilgin: Bu seçimleri Anadolu Basını kazandı

ANADOLU BASININI TEMSİL EDECEK
Basın İlan Kurumu’nda Türkiye genelindeki tüm yerel gazeteleri temsil edecek olan ‘Anadolu Gazeteleri Sahipleri Temsilciliği seçimi’ Ankara’da Vakıfbank Genel Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleşti. Türkiye genelinde yayın hayatını sürdüren yerel gazetelerin sahiplerinin ve vekillerinin katıldığı seçimlerde Divan Başkanlığını Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Nazmi Bilgin, Divan Kâtipliklerini ise Memleket Gazetesi sahibi Adem Alemdar ile Cengizhan Erdem üstlendi. Seçimde mevcut temsilci Alanya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Ali Dim ile yarışan Merhaba Gazetesi ve Konya Televizyonu Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Arslan 167 oy alarak, gazete sahipleri ve vekillerinin desteğiyle önümüzdeki 2 yıl için Basın İlan Kurumu nezdinde ‘Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcisi’ olarak göreve layık görüldü. Önceki dönemde görev yapan ve bu dönem için de yarışan Mehmet Ali Dim ise seçimde 161 oy aldı.
“MESLEĞE VERİLEN DEĞERİN GÖSTERGESİ”
Basın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü gözetiminde gerçekleşen seçim, oldukça heyecanlı bir atmosferde gerçekleşti. Toplantının açılışını yapan Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Salih Melek, seçimlerin hayırlı olmasını temennisinde bulundu. Seçilen adayın Basın İlan Kurumu’nun Genel Kurulu’nda Anadolu gazete sahiplerini en iyi şekilde temsil edeceğine inandığını belirten Melek, basın mensuplarının mevsim şartlarında ülkenin dört bir yanından Ankara’ya gelmesinin mesleğe verilen değeri gösterdiğini kaydetti. Salih Melek, “Mesleğe ve sektöre sahip çıkmak ise bu alanda yaşanan sorunlara çözümün ilk adımını oluşturmaktadır” dedi.
Salih Melek, Türkiye genelinde yayın hayatını sürdüren 2 bin 400 yerel gazetenin güç şartlar altında hizmet verirken tirajlarının ise 52 yaygın gazetenin tirajından çok daha az olduğunu söyledi. Melek, “Yerel gazetelerin sorunlarının çözümünde katkıda bulunmak, yerel basının okunabilirliğini ve etkisini artırmak için genel müdürlük olarak yasaların ve yetkiler çerçevesinde çalışmalar yapıyoruz” diye konuştu. Salih Melek, seçimlerin ardından Anadolu gazete sahiplerinin yeni temsilcisi olan Mustafa Arslan’ın ciddi çalışmalar yapacağına inandığını belirterek, tebrik ve başarı dileklerini iletti.
Seçimde Divan Başkanlığını üstlenen Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Nazmi Bilgin de, seçimin ardından yaptığı konuşmada, “Bu seçimde kaybeden yoktur. Bu seçimleri Anadolu basını kazanmıştır” dedi. Bilgin, Mustafa Arslan’ın başarılı olacağına inandığını belirtti.
DİYALOG İÇERİSİNDE OLACAĞIZ
Anadolu Gazete Sahipleri Temsilciliği’ni kazanan Mustafa Arslan, seçime katılan 328 yerel gazetenin temsilcisine teşekkür ederken, “Bu görevi şimdiye kadar yürüten tüm meslektaşlarımı yürekten kutluyorum. Kendileri bugüne kadar gerçekten zor şartlar altında bu görevi ifa ettiler. Şimdi bu önemli ve sorumluluk isteyen görev bizlere tevdi edildi.
Bundan sonra da ayırım yapmadan tüm yerel gazetelerimiz ile diyalog içerisinde olacak ve sorunlarımıza çözüm aracağız. Anadolu basınının güçlenmesi için elbirliği ile çalışacağız. Arkadaşlarımızın hepsinin görüşlerine açık ve diyalog içerisinde bir süreç geçireceğimize inanıyorum” dedi.
MESLEĞİN ÇİLESİNİ BİZ ÇEKİYORUZ
Arslan, gazetecilik mesleğinin her türlü zorluğunu yaşadığını kaydederek, şunları söyledi: “Bu mesleğin çilesini, matbaanın mürekkebini, kurşunun kokusunu hissederek, bütün aşamaları yaşayarak bugünlere geldik. Anadolu”dan gazetelerin, televizyonların ve radyoların çıkarılması ve yerel basının ortadan kaldırılması halinde yerel demokrasi ve yerel basının yarına doğru ilerlemesi adına geriye hiçbir şey kalmaz. Ulusal ve uluslararası sermaye ve politik değerlendirmelerin etkisi altında olan bir yaygın basın karşısında kardelen çiçekleri gibi yerel gazetelerimiz var. Olağanüstü zor şartlar altında çalışan, kadrolarını doldurmaya çalışan, kağıt fiyatlarıyla uğraşan, yerel baskılarla uğraşan basın mensuplarıyız.”
BASIN İLAN KURUMU’NUN OLUŞUMU
Basın İlan Kurumu Kanununa göre iki yılda bir yenilenen ve 36 kişiden oluşan Genel Kurul’da devleti temsilen Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Milli Savunma, Adalet, Kültür Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı gibi bakanlıkların temsilcileri ilk grupta yer alıyor.
İkinci grupta ise ilanı yayınlayan müesseseler, yani basının temsilcileri, Gazeteciler Cemiyetleri ve Gazeteciler Sendikası’nın temsilcileri, İstanbul, Ankara ve İzmir’den birer kişi, Gazeteciler Sendikası’ndan üç kişi ve Türkiye genelinde yayın hayatını sürdüren tüm Anadolu basınını temsilen Anadolu gazete sahiplerinin seçmiş olduğu bir kişi görev alıyor.
Genel Kurul’da görev alan diğer bir grup ise İstanbul, Ankara ve İzmir Hukuk ve Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi ile İletişim Fakültesi temsilcilerinin yanı sıra TRT ve Basın-Yayın’dan bir kişiden oluşuyor. Yönetim Kurulu ise bu 36 kişinin seçmiş olduğu 6 kişi ve Genel Müdür’den oluşuyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum