Almanya'da Öğretmenler Tükenmişlik Sendromu Yaşıyor

Almanya'da Öğretmenler Tükenmişlik Sendromu Yaşıyor

Almanya'nın başkenti Berlin’de uzun süreli hasta olan öğretmen sayısında ilk defa düşüş yaşandı.

Almanya'nın başkenti Berlin’de uzun süreli hasta olan öğretmen sayısında ilk defa düşüş yaşandı. En az üç ay ile bir yıl arası rapor alan öğretmenlerin Berlin Hükümeti’ne yıllık 50 milyon Euro’nun üzerinde maliyeti olduğu belirtildi. Eğitim Sendikası (GEW) ise ‘tükenmişlik sendromu’ ve ‘iş stresi’ nedeniyle rapor alan öğretmenlere belediyelerden gelen sert içerikli resmi mektupları eleştirdi.

Berlin’de yeni okul döneminin başlamasıyla birlikte sürekli hasta olan öğretmen sayısı bin 448’den bin 69’a düştü. ‘Tükenmişlik sendromu’ ve ‘iş stresi’ nedeniyle en az üç ay ila bir yıl arası rapor alan öğretmenler sürekli hasta kategorisinde değerlendiriliyor.

Uzun süreli hasta öğretmen sayısında ilk defa böyle bir düşüş yaşanırken, hastalanan öğretmenlerin Berlin Hükümeti’ne yıllık 50 milyon Euro’nun üzerinde maliyetinin olduğu kaydedildi. Hasta sayısındaki düşüşün nedenleri arasında eyalet tıbbi uzman dairesinin yeni idari düzenleme getirmesi oldu.

Böylece sağlık yönetimi ve bireysel yardımlarla öğretmenler hızlı bir şekilde tedaviden geçirilecek. Önceden ise bir öğretmenin randevu alması en az dokuz ay sürüyordu. Ayrıca, bu yeni okul yılı döneminden itibaren uzun süreli hasta öğretmenler erkenden emekli olabilecekler.

Diğer yandan öğretmenler belediyelerin hasta öğretmenlere yönelik yazdığı sert içerikli resmi mektubu eleştiriyor. Öğretmenler, kendilerinin gerçekten hasta olmadıklarına yönelik şüpheler olduğundan şikâyetçi. “Resmi bir yazının dili uygun olmalı” diye konuşan Eğitim Sendikası (GEW) Başkanı Sigrid Baumgardt, sağlık sorunları yaşayan bir öğretmenin ayrıca resmi bir yazıyla da korkutulmaması gerektiğine dikkat çekti.

BERLİN’DE ÖZEL OKULA GİDEN ÇOCUK SAYISI ARTIYOR

Öte yandan yeni eğitim döneminin başlamasıyla birlikte Bavyera ve Saksonya eyaletlerinden sonra en çok özel okullara giden çocuk sayısının Berlin’de olduğu öğrenildi. Pazartesi başlayan yeni okul döneminde toplam 31 bin öğrencinin özel okullarda eğitim gördüğü belirtildi.

Yapılan bir araştırmaya göre ise Berlin’de her yıl yaklaşık bin kadar öğrencinin özel okullara yazdırıldığı kayıtlara geçti. Özel okul öğrenci sayısı yüzde 3,5 artarken devlet okullarına giden öğrenci sayısında da yüzde 1,3’lük bir artış görüldü.

Diğer yandan Berlin genelinde her üç öğrenciden birinin ailesinin sosyal yardımlardan geçindiği edilen bilgiler arasında. Yoksul öğrenci sayısında artış Marzahn-Hellersdorf, Reinickendorf, Neukölln ve Mitte’de semtlerinde görüldü.

Bu öğrencilerin aileleri yıllık ders kitapları için ödenen 100 Euro’yu ödemek zorunda kalmıyor. Yıllık eğitim ödemelerinden Hartz IV, işsizlik parası, ev yardım parası veya başka sosyal gelire sahip aileler muaf tutuluyor. 2006 yılından bu yana Berlin’de yoksul ailelerin sayısı yüzde 3 daha arttı. CİHAN


Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.