Ahmet Pekyatırmacı, "Hedefimiz vizyon sahibi bir gençlik"

Ahmet Pekyatırmacı, "Hedefimiz vizyon sahibi bir gençlik"

Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, “Çocuklarımızı değerlerimizle buluşturup, şahsiyetli ve karakterli bireyler yetiştirip, akıl, beden ve gönül bütünlüğü vizyonu ile onları geleceğe taşımak istiyoruz” dedi

Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Selçuklu Belediyesi tarafından yapılan eğitim ve kültür yatırımlarını ve yeni dönem projelerini düzenlenen tanıtım programı ile kamuoyunu ile paylaştı. Programa Ak Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, Selçuklu Kaymakamı Ömer Hilmi Yamlı, Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, Ak Parti Selçuklu İlçe Başkanı Mustafa Hakan Özer, MHP Selçuklu İlçe Başkanı Güzide Çıpan, Konya İl Milli Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük, Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürü Turan Kayacılar, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Zekeriya Mızrak'ın yanı sıra Selçuklu Belediyesi Meclis üyeleri ve başkan yardımcıları katıldı. Sözlerine Selçuklu Değerler Eğitimi programından ilham alıp, yeni başlangıçlara yeni ufuklara gönül açtıklarını ifade ederek başlayan Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı; “ Biz; Tarihimizden cesaret alarak, Selçuklu Değerler Eğitimi Programı ile geleceğe adım attık. Geleceğimizi inşa ederken geçmişimize ait değerlerimizi asla unutmadık. Geleceğe güvenle bakan nesilleri tarihin ışığı ile aydınlattık. Çocuklarımızı değerlerimizle buluşturup, şahsiyetli ve karakterli bireyler yetiştirip, akıl, beden ve gönül bütünlüğü vizyonu ile onları geleceğe taşımak istedik. Selçuklu demek eğitim demek. Selçuklu, geçmişten geleceğe medeniyet demek” dedi.

2-1.jpg

BU PROJE TÜM TÜRKİYE'YE ÖRNEK OLACAK

Hatice Hatun Külliyesi ve Çocuk Mektebi projesini hayata geçireceklerinin altını çizen Pekyatırmacı, şunları kaydetti: “ Bu projenin de tüm Türkiye için örnek teşkil edecek bir proje olmasını ümit ediyoruz. Mahalle ölçeğinde, cami merkezli ve tüm yaş gruplarına hizmet verecek, çocuklarımızın, gençlerimizin, hanımların ve yaşlıların yürüme mesafesinde erişim sağlayıp hizmet alabileceği bir merkez. 4-6 yaş grubu okul öncesi çocuklarımıza hizmet verecek Çocuk Mektebi, içinde ilk, orta ve lise seviyesinde çocuklarımıza hizmet verecek kütüphanesi ve etüt bölümü ile, aynı zamanda ebeveynlerin ve yaşlılarımızın da hizmet alabileceği Millet Kıraathanesi ve her yaş grubundan mahallelilerin yararlanabileceği Eğitim ve Toplantı Salonu ile adeta bir mahalle külliyesi niteliğinde. Selçuklu Belediyesi Hatice Hatun Külliyesi ve Çocuk Mektebinde “Elif “ Atölyesi, “Ba” Atölyesi, El becerileri Atölyesi (Ahşap), Kıssahan Atölyesi (Kütüphane, Drama) ve Oyun ve Rekreasyon Atölyesi (Zeka Oyunları)yer alacak.

ARAŞTIRAN, KEŞFEDEN BİR GENÇLİK

Selçuklu Sosyal Gelişim ve Sanat Merkezinde yürütülecek faaliyetler hakkında bilgiler veren Pekyatırmacı, “Eğitimdeki tekdüze bilgi ve içerik naklinden ziyade araştıran, keşfeden ve sorgulayan bir nesil inşa edilecektir” dedi. Bu merkezde, geleneksel kodlardan kopmadan 21. Yüzyıl yeterlilikleri olan küresel bilinç, sağlık, çevre ve girişimcilik okuryazarlığı, öğrenme ve inovasyon yetkinlikleri, iletişim, sanat ve ilişki yönetimi temaları başta olmak üzere birçok alanda nitelikli insan kaynağının oluşumuna hizmet edileceğini aktaran Pekyatırmacı, “Selçuklu Sosyal Gelişim ve Sanat Merkezi” nde Siber Güvenlik Atölyesi, Girişimcilik Atölyesi, CBS – Harita Okuryazarlığı Atölyesi, Organik Oyuncak Tasarım Atölyesi, Vefa Gençlik Atölyesi, Çocuk Düşünce (Felsefe) Atölyesi, Müzik Atölyesi, Fotoğrafçılık Atölyesi,Çocuk Hat Sanatı Atölyesi, Tarih Atölyesi, Genç Kalemler/Söz Söyleme Sanatı/Hitabet Sanatı Atölyesi, Cam Sanatı Atölyesi, Robotik Kodlama- İHA-Mekatronik Atölyesi, Cep Sinema, Drama ve Tiyatro Atölyeleri yer alacak” dedi.

2-2.jpg

2022 YILINDA HİZMETE GİRECEK

Pekyatırmacı, “Bugüne kadar Selçuklu'ya 90 adet kütüphane kazandırdık. Okuyan bir Selçuklu için gerekeni yaptık.Bu çalışmamızı, Selçuklu Şehir Kütüphanesi ile taçlandırıyoruz. Bosna Hersek Mahallemizde bulunan Gençlik Merkezimizin kütüphaneye dönüştürülmesiyle kurulacak olan merkezde halk kütüphanesiyle birlikte çocuk kütüphanesi, akademik araştırma bölümü, etüd alanı, grup çalışma odaları, sergi alanı, seminer salonu, konferans salonu, mescit ve kafeterya gibi bölümler yer alacaktır. Bosna Hersek mahallemizde gerçekleştireceğimiz yeni nesil Selçuklu Şehir Kütüphanemiz,örneğinin ilk uygulaması olup, diğer bölgelerimizde de yapılarak yaygınlaştırılacaktır. Selçuklu Şehir Kütüphanemizi,2022 yılı Mart ayında gerçekleştirilecek olan Kütüphaneler Haftası’nda vatandaşlarımızın hizmetine açmayı planlıyoruz” şeklinde konuştu.

TOPLAMDA 4 BİN KİŞİ YARARLANACAK

Selçuklu Belediyesi Sanat Akademisi ile ilgili de bilgiler veren Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, şunları kaydetti: “Okul öncesi, ilk ve orta dereceli okullar ile üniversite öğrencilerine ve vatandaşlarımıza yönelik planlanan kişisel gelişim, sahne sanatları, müzik eğitimi alanlarında açılacak kurslarla hizmet verecektir. Selçuklu Kongre Merkezinde hizmet verecek olan akademide aynı zamanda; insanlığın ortak dili ve evrensel kültürün ortak paydası olan sanat ve sanat dallarının toplumsal değerlerimize uygun olarak icra edilecek, geliştirilecek, toplumumuza sevdirecek, yetenekli kişiler keşfedilerek eğitilecek ve yetiştirilmesi sağlanacaktır. Bu eğitimler, akademisyenler ve alanında uzman öğreticilerden oluşan eğitim kadrosu tarafından verilecektir. Tiyatro toplulukları ve müzik koroları, şehrimizin sanat hayatına yeni sanatçıların kazandırılması ve sanatsal etkinliklerin artmasına katkı sağlayacaktır. Belli aralıklarla alanında uzman, ulusal ve uluslararası alanında başarılı sanatçı, akademisyen ve kişisel gelişim uzmanları misafir öğretim üyesi olarak eğitimlere katkı sağlayacaktır. Sanat Akademisi, şehrin sosyal sorunlarıyla ilgili konferans vb. etkinlikler planlayıp toplumsal farkındalık oluşturma misyonunu da üstlenecektir. 2021 yılı çalışmaları ile 3000 okul öncesi, ilk ve orta dereceli okul öğrencisi ile 1000 üniversite öğrencisine ulaşılacaktır. Selçuklu Sanat Akademisinde Müzik Enstrümanları ve Sanatları, Sahne ve Gösteri Sanatları ve Kişisel Gelişim alanları yer alacak. Hedefimiz ülkemize, geleceğe umutla bakan ve sanatsal potansiyellerini performansa çevirme gayretini taşıyan sanatseverler kazandırmaktır.

2-3.jpg

BUGÜNÜ YAŞIYOR VE GELECEĞE BAKIYORUZ”

Programda söz alan AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, "Tüm dünyanın iyi insanlara ihtiyacı olduğuna vurgu yaptı. Başkan Angı: “Gerçekten biz kadim bir medeniyetin üzerinde bugünü yaşıyoruz ve geleceğe bakıyoruz. Bugün dünya iyi insanı arıyor bu iyi insanı yetiştirmek için çaba gösterenlere de Allah razı olsun demek düşüyor. Gerçekten dünyanın yaşadığı pek çok sıkıntının temeli insan odaklı. Biz insanı kamil noktaya taşıyabilirsek sadece ilmin cehaleti aldığı nesli değil, doğumdan ölüme kadar olan zamanda geriye güzel bir şeyler bırakan nesli de yetiştirmiş olacağız. Herkes aya giderken Türkler yaya diye eleştirilen bir yerden gençliği ufka baktırmaya ve umutla bu yürüyüşü tamamlamaya yönlendiren bir anlayış ve bir cumhurbaşkanımız var. Allah ondan razı olsun. Ben emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi. Programın sonunda Selçuklu Belediyesince geleneksel hale getirilecek olan 'İyi birey iyi toplum' ödülünün ilki hastane önünde gönüllü olarak çorba dağıtan Lokman Yıldız isimli vatandaşa Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı tarafından takdim edildi. Ayrıca programa katılan öğrenciler atölyelerde kendi el emekleriyle ortaya çıkardıkları eserleri sahnede protokol üyelerine takdim ettiler.

EYYÜB KARAKUZU

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum