Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı Konya'da başladı

Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı Konya'da başladı

Konya’da Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında Ahilik Yürüyüşü ve Şed Kuşanma Töreni gerçekleştirildi. Törende yapılan konuşmalarda esnafa destek olunduğu dile getirildi

Törenlere katılan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Leyla Şahin Usta,” Bu, sadece bir etkinlik değil, bizim manevi değerlerimizi pekiştirmemiz için, kardeşliğimizi pekiştirmemiz için büyük bir fırsat.” dedi. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, “Ahi Evran’ın bıraktığı kültür sokaklarımızda hala yaşamaya devam ediyor. Biz de bu şehri inşa ve ihya etmek için yoğun şekilde çaba sarf ediyoruz. Pandemi döneminde Konyalı esnafın zor zamanında destek olmak için önemli çalışmalar yürüttük. Esnafımızın ne zaman bir desteğe ihtiyacı olursa biz buradayız. Konyalıların bize verdiği güçle sizin yanınızdayız.” diye konuştu. Konya Valiliği, Konya Büyükşehir Belediyesi ile Konya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (KONESOB) tarafından düzenlenen “Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı” başladı.

NE ZAMAN BİR DESTEĞE İHTİYACINIZ OLURSA BİZ BURADAYIZ

Pandemi döneminde Konyalı esnafın zor zamanında destek olmak adına ilçe belediyeleriyle birlikte esnaf odalarının koordinasyonunda çok önemli çalışmalar yürüttüklerini anlatan Başkan Altay, “Sadece Büyükşehir Belediyemizin pandemi döneminde sosyal destek için harcadığı rakam yaklaşık 280 milyon TL. Bu hakikaten bir dönem boyunca yapacağımız en önemli projenin bedelinden daha yüksek bir rakam ama esnafımızın ayakta kalması bizim için her şeyden çok daha önemli. Feda olsun. İnşallah olmasın ama ne zaman bir desteğe ihtiyacınız olursa biz buradayız. Konyalıların bize verdiği güçle sizin yanınızdayız. Bu birlikte, beraberlikle Konya’nın yarınlarının çok daha güzel olacağını, Konya’nın sadece Türkiye’nin değil, dünyanın en güzel şehirlerinden biri olacağına inancım tamdır.” ifadelerini kullandı.

adsiz.jpg

AHİLİK DEMEK KARDEŞLİK DEMEK

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta ise, ahiliğin sadece bir teşkilat olmadığını, bir yaşam tarzı olduğunu vurgulayarak, “Ahilik demek kardeşlik demek. Kazancının helal olmasına dikkat etmek demek, kanaatkar olmak demek. Selçuklu’dan bugüne gelen ahiliği tekrar canlandıran, bize hatırlatan bütün teşkilat mensuplarımıza teşekkür ediyoruz. Bu, sadece bir etkinlik değil, bizim manevi değerlerimizi pekiştirmemiz için, kardeşliğimizi pekiştirmemiz için büyük bir fırsat. Bu etkinliğe destek veren Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyoruz. Her daim esnafımızın yanında olan, olmak için çabalayan, helal kazanç ile kazancını daha da artırmaya çalışan bütün esnaflarımıza, bütün kardeşlerimize teşekkür ediyoruz.” diye konuştu. Konya Valisi Vahdettin Özkan ise şunları söyledi: “Bizim maneviyatımızın, kültürümüzün gelecek nesillere aktarılması yönünde esnafımız bu işin lokomotifi ve temel iskelesi olmuştur. Aynı zamanda toplumumuzun temel arzıdır esnafımız. Topluma ruh veren toplumsal değerlerimizi, kültürel değerlerimizi, inanç değerlerimizi, helal çalışma gayesindeki gelenekleri bugünümüze getiren, dünyaya örneklik teşkil eden ve gelecek kuşaklara dağıttıran bu ahilik kurumu bütün insanlık için esasen örnek alınması gereken kurumdur. Konya’mız da Anadolu’nun kalbi hükmünde. Bu kültürün daha belirgin yaşaması bizim açımızdan bir zenginlik noktası. Bu vesile ile bu ahilik kültürünün gelecek nesillere aktarılmasını temenni ediyorum.”

 

YILIN AHİ ÇIRAKLARI ÖDÜLLERİNİ ALDI

Konuşmaların ardından Şed Kuşanma töreni gerçekleştirilerek, Türkiye’de Yılın Ahi Çırağı seçilen Özgür Demirci ile Yılın Ahilerine ödülleri verildi. Konya Büyükşehir Belediyesi’nin gerçekleştirdiği Ustalardan Miras Fotoğraf Yarışması’nda dereceye giren eserlerden oluşan serginin açılışının da yapıldığı etkinlikler kapsamında; şehir merkezinde ahiliğin ve ahilik kültürünün anlatıldığı 16 sayfalık nostaljik Devran-ı Ahi Gazetesi dağıtımı da yapıldı.

HABER MERKEZİ

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum