Adliyede ulaşım sıkıntısı yaşanıyor

Adliyede ulaşım sıkıntısı yaşanıyor

Yaklaşık bir yıldır hizmette olan Yeni Adliye Sarayına ulaşım zorlukla sağlanıyor. Adliye binasının merkezden uzakta olması nedeniyle ulaşmakta güçlük çektiklerini ve çok zaman kaybettiklerini bildiren vatandaşlar, Bosna Hersek Mahallesinden, Hoca Cihan M

Şehir merkezine geldikten sonra uzun bir süre Adliye’ye gidecek olan otobüsün gelmesini bekliyoruz. Bu yöndeki otobüs seferlerinin biraz daha sıklaştırılması halinde daha az zaman kaybedeceğiz” diye konuştu.
Büyükşehir Belediyesi Toplu Ulaşım Daire Başkanı İsmail Öz ise Meram Dere, Hatıp, Kozağaç, Kovanağzı, Mengene, Kayacık, Keçeciler gibi bir çok hatta çalışan otobüslerin son durağının Saman Pazarı olduğunu belirtti. İsmail Öz, Saman Pazarı otobüs durağının Adliye binasına yaklaşık 400 metre kadar uzaklıkta olduğunu, vatandaşların bu otobüsleri kullanarak Adliye’ye ulaşabileceklerini ifade etti. Otobüslerin günlük 348 sefer yaptığını kaydeden Öz, Erenköy ve Sille mahallelerinden de sabah ve akşam Saman Pazarı’na otobüs seferlerinin başlatıldığını kaydetti.
Yeni Adliye binası ile şehir merkezi arasında yapılması planlanan tramvay hattı için Devlet Hava Limanları’ndan izin alındığını ve şu an projenin çizim aşamasında olduğunu açıklayan İsmail Öz, raylı sistemin kurulmasıyla birlikte Adliye’ye ulaşımda hiçbir sıkıntı kalmayacağını, raylı sistemin en kısa sürede faaliyete geçirileceğini kaydetti. 
Konya Minibüsçüler ve Umum Servisçiler Odası Başkanı Muhsin Dinek de Adliye Binası ile Alaaddin arasında raylı sistem yapılacağı söylentileri olduğunu, eğer tramvay hattı kurulursa bölge ulaşımında önemli bir adım atılmış olacağını ifade etti. Raylı sistemin de tam anlamıyla çözüm getiremeyeceğine dikkat çeken Muhsin Dinek, “Bu şekilde olduğu zaman şehrin çeşitli yerlerinden gelen vatandaşlar yine en az iki toplu ulaşım aracını kullanmış olacak. Biz de bu yöndeki ulaşım sorununu aşabilmek için Saman Pazarı’ndaki son durağımızı Adliye yönünde değiştirmek istiyoruz. Büyükşehir Belediyesi veya Karatay Belediyesi’nden uygun bir arsa tahsis edilirse Meram Yeni Yol, Aydınlık Evler, Tıp Fakültesi, Hastane, Şeker Tekke, Özalkent, Sille Yolu, Araplar, Ahmet Dede, Yediler ve Çimento hatları bu yöne çekilecek. Bu sayede bahsini ettiğimiz bölgelerdeki vatandaşlar tek ulaşım aracı kullanarak rahatlıkla Adliye Binası’na ulaşabilecekler” diye konuştu. Şu an sadece Çimenlik hattındaki minibüslerinin Adliye güzergahından geçtiğini bildiren Dinek, bu hatta 3-4 minibüs çalıştırdıklarını, bunun da Adliye yönündeki talebi karşılamadığını ifade etti. Dinek, vatandaşların Adliye’ye ulaşmasındaki sorunların çözülmesi noktasında Adliye binası yönünde minibüs son durağı oluşturma düşüncesinin dikkate alınması gerektiğini vurguladı.
RASİM ATALAY

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.