96 yıl sonra Türk imamdan ilk namaz

96 yıl sonra Türk imamdan ilk namaz

Vahap Munyar Wittour Yönetim Kurulu Başkanı, ilahiyat doktoru Erkan Aydın Mescid-i Aksa'da namaz kıldırdığını yazdı.

Kudüs'te bu Ramazan bir ilk yaşandı. Mescid-i Aksa'da 96 yıl sonra ilk kez bir Türk imam oldu ve namaz kıldırdı. Bir kaç gün önce Kadir Gecesi'nde yaşanan bu hadiseyi Sabah Gazetesi'nden Vahap Munyar köşesinde kaleme aldı.

İşte Munyar'ın bugün kaleme aldığı o yazı;

96 YIL SONRA BİR TÜRK İMAM

Wittour Yönetim Kurulu Başkanı, ilahiyat doktoru Erkan Aydın, bu yıl Miraç Kandili'ne denk gelen gece Kudüs turuna götürdüğü bir grupla Mescid-i Aksa'da yatsı namazının ardından "tesbih namazı"na durdu.

Tesbih namazının başlamasıyla birlikte Mescid-i Aksa'da 2 rekat boyunca 150 kez hep bir ağızdan tekrarlanan, "Sübhanallahi velhamdülillahi ve lâilahe illallahu vallahu ekber" nidası yükseldi.

Bu durum Kudüs Müftüsü'nün dikkatini çekti, Erkan Aydın'a teklifte bulundu:

- Kadir Gecesi Kudüs'e gelirseniz, yine tesbih namazı kıldırmanızı isteriz. Bu konuda Mescid-i Aksa Vakfı yönetiminden de onay alırız. Kadir Gecesi, Mescid-i Aksa'da rahat 500 bin kişiyi bulan cemaat toplanır.

"1917'DEN BERİ İLK TÜRK İMAM"

Erkan Aydın, Kudüs Müftüsü'nden onayın çıktığına ilişkin haberi alır almaz, Wittour'la umre yapan ve hacca giden işadamlarına şu mesajı gönderdi:

- Arap dünyasında Kadir Gecesi'nin idrak edileceği 4 Ağustos'ta Kudüs'e bir tur düzenliyoruz. Kadir Gecesi'nde Mescid-i Aksa'da teravih namazının ardından "tesbih namazı" kıldıracağım. Kısmetse 1917'den buyana ilk kez bir Türk imam, Mescid-i Aksa'da mikrofon tümüyle açık halde namaz kıldırmış olacak.

Erkan Aydın'ın bu mesajını oğlu Birbey Ergün'ün yönettiği Garanti Barter'a uğradığımda Coşkun Ergün gösterdi:

- Kadir Gecesi, Erkan Hocamız'la birlikte Mescid-i Aksa'da "tesbih namazı" kılmaya gideceğiz.
Hemen Aydın'ı aradım:

- O tarihi gecede bulunmak isterim.

4 Ağustos sabahı THY'nin 09.15 Tel Aviv uçağına doğru giderken Aydın, katılımın yüksekliğinden söz etti:

- Çoğu işadamı olan dostlarımız aileleriyle birlikte bu tura çok ilgi gösterdi. THY, bu sefere koyduğu uçağı büyüttü. Tel Aviv'e Boeing 777-300ER'le uçacağız.

- Tura kaç kişi katılıyor?

- 160 kişi dolayında.

ÇOK SAYIDA İŞ ADAMI KATILDI

Uçağa binerken listedeki işadamlarından ilk dikkatimi çekenler şunlar oldu:

· Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Tüm Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu (TAMPF) Başkanı, LC Waiki Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Küçük, İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi, Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı, Ramsey CEO'su Hüseyin Doğan, Atasay Yönetim Kurulu Başkanı Cihan Kamer, Genel Müdür ve eşi Çiğdem Kamer, oğulları Atasay Kamer, Simit Sarayı Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Okutur, İcra Kurulu Başkanı Abdullah Kavukçu, Ziylan Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ziylan, Kandilli Kulübü Başkanı Onur Soysal. Beşiktaş'ın eski hocası Tayfur Havutçu'nun da yer aldığı ekipteki diğer isimlerden bazıları da şöyleydi:

· Özyaşar Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Çokyaşar, Aktifbank Genel Müdürü Önder Halisdemir, Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı, Coşkun Ergün (Garanti Barter), Saffet Ulusoy (UND'nin kurucu Başkanı rahmetli Saffet Ulusoy'un torunu-Haluk Ulusoy'un oğlu), Plastay Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Sungur, Saat&Saat Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Kaya, Hüseyin Türkkan (Özlem Tekstil), Kalyon İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Kalyoncu.

"3 OTOBÜSLE KUDÜSE GİTTİK"

Tel Aviv'e inince 3 otobüsten oluşan konvoyla Kudüs'e geçtik. Otele yerleştikten sonra ilk durağımız Hz. Ömer Camisi oldu. Ardından yanıbaşındaki Kıyamet Kilisesi'ne uğradık. Sonra da Mescid-i Aksa ve Kubbet-ül Sahra'ya gittik.
Mescidi Aksa ve Kubbet-ül Sahra'nın içi, ortak avluları iğne atılsa yere düşmeyecek şekilde doluydu. Mescid-i Aksa'nın kütüphanesinin olduğu bölüme geçip oruç açtık. Ardından akşam namazı için Mescid-i Aksa'nın imamına uyuldu. 2 saat sonra yatsı ve teravih hatim eşliğinde kılındı.
Derken, Erkan Aydın'la birlikte Mescid-i Aksa'ya yöneldik. Erkan Hoca, Mescid-i Aksa'nın mihrabındaki yerini aldı, "tesbih namazı"na durduk:

- Sübhanallahi velhamdülillahi ve lâilahe illallahu vallahu ekber...

İyi bayramlar...

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.