6 Milletvekili 3 dönem  kuralına takılıyor!

6 Milletvekili 3 dönem kuralına takılıyor!

Konya'da “3 dönem kuralına” takılacak olan 6 milletvekili bulunuyor. Yeni süreçte bu isimlerin milletvekili olup olmayacağı ise merak ediliyor. 6 milletvekilinin 5'i AK Parti 1'i ise MHP'de görev yapıyor

3 dönem kuralı tartışmaları devam ederken, gözler Konya'ya çevrildi. Konya'da 3 dönem kuralına takılan 5 vekil bulunuyor. AK Parti'den Ziya Altunyaldız, Leyla Şahin Usta, Abdullah Ağralı, Halil Etyemez, Hacı Ahmet Özdemir, MHP'den ise Mustafa Kalaycı, 5. dönem milletvekilliği yapan isimler arasında yer alıyor. Ancak MHP'de 3 dönem kuralı yer almıyor. 

ZİYA ALTUNYALDIZ KİMDİR?

Altunyaldız, Konya'da doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. ABD'de West Coast Üniversitesinde Uluslararası İşletme İdaresi alanında yüksek lisans yaptı. İngiltere'de Londra Metropolitan Üniversitesinde Uluslararası Karşılaştırmalı Ticaret Hukuku alanında diploma sonrası programı tamamladı. Devlet Planlama Teşkilatında Uzman Yardımcısı olarak görev yaptı. Dış Ticaret Müsteşarlığında; Devlet Yardımları Daire Başkanı, İhracat Genel Müdür Yardımcısı, İhracat Genel Müdürü ve Müsteşar Yardımcısı olarak görev aldı. Londra Büyükelçiliğinde Ticaret Müşavirliği görevini yürüttü. Gümrük Müsteşarı olarak görev yaptı. Gümrük ve Ticaret Bakanlığının kurulması üzerine yeniden Bakanlık Müsteşarı olarak atandı. 25 ve 26 ve 27. dönemde Konya Milletvekili seçildi. Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanlığı görevini yürüttü. Çok iyi düzeyde İngilizce bilen Altunyaldız, evli ve 2 çocuk babasıdır.

1.jpg

LEYLA ŞAHİN USTA KİMDİR?

Usta, İstanbul'da doğdu. Tıp Doktoru; Tıp eğitimini Viyana Medizinische Universität'ta tamamladı. 25 ve 26 ve 27. dönemde Konya Milletvekili seçildi. AK PARTİ Genel Merkez İnsan Hakları Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu. Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Türk Grubu Üyeliği, İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Sözcülüğü, çeşitli Meclis araştırması komisyonları ve Millî Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Üyeliği yaptı. Çok iyi düzeyde Almanca ve orta düzeyde İngilizce bilen Usta, evli ve 2 çocuk annesidir.

2.jpg

ABDULLAH AĞRALI KİMDİR?

Ağralı Konya'da doğdu. Tıp Doktoru; Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdi.

Kamu kuruluşlarında hekimlik yaptı ve çeşitli görevlerde bulundu. Sağlık hizmetlerinde toplam kalite yönetimi, ekonomik verimlilik, sağlık işletmelerinde yönetim ve organizasyon, işçi sağlığı ve iş güvenliği eğitimleri aldı. Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğrenci Derneği Kurucu Başkanlığı, Kulu Cihanbeyli Yardımlaşma Kültür ve Çevre Derneği Kurucu Yönetim Kurulu Başkanlığı, EL-BİR Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Kurucu Yönetim Kurulu Başkanlığı, Çocuk Diyabet ve Obezite Derneği Başkanlığı, Toplum Sağlığı AR-GE Derneği Üyeliği görevlerinde bulundu. Konya AK PARTİ İl Başkan Yardımcılığı yaptı. 25, 26 ve 27. Dönemde Konya Milletvekili seçildi. Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Üyesi olarak görev yaptı. Çeşitli Meclis araştırması Komisyonları, İçişleri Komisyonu ve İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyeliği görevlerinde bulundu. AK Parti Teşkilat Başkan Yardımcısıdır. Kürtçe ve İngilizce bilen Ağralı, evli ve 4 çocuk babasıdır.

3.jpg

HALİL ETYEMEZ KİMDİR?

Etyemez, Artvin Yusufeli'nde 1965 yılında doğdu. Hasan, Elife. Öğretmen,Eğitimci olan Halil Etyemez, Amasya Eğitim Yüksek Okulu ve İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Yönetimi ve Denetçiliği Bölümünü bitirdi. Eğitim Yönetimi alanında yüksek lisansını tamamladı. Eğitimciler Birliği Sendikası Genel Sekreterliği, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bakan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. 25 , 26 ve 27. dönemde Konya Milletvekili seçildi. Millî Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu ve Plan ve Bütçe Komisyonu Üyeliği yaptı. Aynı zamanda Gürcistan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı olarak görevine devam etmektedir. İyi düzeyde İngilizce ve arapça bilen Etyemez, evli ve 3 çocuk babasıdır.

4.jpg

HACI AHMET ÖZDEMİR KİMDİR?

1961 yılında Konya'da doğdu. Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve Şam'da Arap Dili Enstitüsünü bitirdi. 2006 yılında doçent, 2011 yılında profesör oldu.

Karadeniz Teknik, Rize, Selçuk, Konya ve Necmettin Erbakan üniversitelerinde öğretim üyesi olarak çalıştı, yönetim kademelerinde yer aldı. Çok sayıda telif ve tercüme kitabı, makalesi vardır. Türkiye Yazarlar Birliğince inceleme dalında 2015 Yılın Yazarı ödülüne layık görüldü.

25. 26 ve 27. dönemde Konya Milletvekili seçildi. Millî Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu ve İslam İş Birliği Teşkilatı Parlamento Birliği (İSİPAB) Türk Grubu Üyeliği yaptı. Çok iyi düzeyde Arapça, iyi düzeyde İngilizce ve orta düzeyde Farsça bilen Özdemir, evli ve 3 çocuk babasıdır.

5.jpg

 

MUSTAFA KALAYCI KİMDİR?

Kalaycı, 1960 yılında Konya'da doğdu. Yeminli Mali Müşavir ve Bağımsız Denetçi; Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünü bitirdi. Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulunda Denetçilik ve Başdenetçilik, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) İbra Kurulu Üyeliği, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Danışmanlığı ve Başbakan Başmüşavirliği, Başbakanlık Tanıtma Fonu Kurulu Üyeliği görevlerini yürüttü. Ankara Yeminli Mali Müşavirler Odası, Devlet Denetim Elemanları Derneği ve Yüksek Denetim Elemanları Derneği Üyesi oldu. 23, 24, 25. 26 ve 27. dönemde Konya Milletvekili seçildi. Plan ve Bütçe Komisyonu, Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu, Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu Üyeliği yaptı. Orta düzeyde İngilizce bilen Kalaycı, evli ve 2 çocuk babasıdır.

6-001.jpg

ALİ GÖZEN

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
34 Yorum