32. Kattan Düşen Asansör 31. Kata Ayarlıymış

32. Kattan Düşen Asansör 31. Kata Ayarlıymış

Mecidiyeköy'deki asansör faciasına ilişkin mahkeme tarafından serbest bırakılan asansör firmasının ortaklarından Orhan Demirel, düşen asansörün 31. kata kadar ayarlandığını söyledi. Başsavcılığın açıklamasında ise asansörün 32....

Mecidiyeköy'deki asansör faciasına ilişkin mahkeme tarafından serbest bırakılan asansör firmasının ortaklarından Orhan Demirel, düşen asansörün 31. kata kadar ayarlandığını söyledi. Başsavcılığın açıklamasında ise asansörün 32. kattan düştüğü belirtilmişti.

Soruşturma kapsamında 4 şüpheli ‘taksirle birden fazla kişinin ölümüne sebebiyet vermek’ suçlamasıyla tutuklandı. Mahkeme tarafından serbest bırakılan Torunlar İnşaat'ın muhasebe müdürü Metin Karakoç, ifadesinde 15 yıldır bu firmada çalıştığını ancak şantiyelerle ilgisi olmadığını söyledi. Şantiye binasına 3 yıldır bir kere dahi gitmediğini belirten Karakoç, “Zaten şantiye sahasına ilgili personel bizi sokmaz. Olayın teknik boyutunu da bilmem." dedi.

Mahkemenin serbest bıraktığı diğer şüpheli asansör firmasının sahiplerinden Orhan Demirel, Torunlar İnşaat'a 6 adet asansör verdiklerini söyledi. Demirel, kullanımından kendilerinin sorumlu olmadığını belirtti.

Eğitim almayan bir personelin asansörü kullanmasının yasak olduğunu belirten Demirel, iş güvenliği ve tedbirlerin iş veren tarafından alınması gerektiğini kaydetti. Aylık kontrollerin asansör firması tarafından yapıldığını söyleyen Demirel, "Tutanakta asansörler teslim edilirken bir kullanım manueli ve bir de bakım manueli verilir. Çünkü operatörün gözle yapması gereken haftalık raporlarını tutup bir yerde arşivlemesi gerekir. Bunun yanında aylık bakımlar şirketimizin taahütü altındadır." dedi.

Oluşabilecek arızaların 24 saat içinde Torunlar İnşaat tarafından kendilerine iletilmesi, kendilerinin de 12 saat içinde müdahale etmeleri gerektiğini anlatan Demirel, "Ancak Torunlar bizi arayıp 12 saatlik müdahale süresinin böyle bir projede kendilerini geciktireceğini mümkün ise mesai saatleri içerisinde personel gönderip gönderemeyeceğimizi sordu. Biz de kabul ettik." dedi.

Kazayla ilgili sorumluluğu olmadığını savunan belirten Demirel, "Bizim asansörlerimiz 31. kata kadar çıkmaktadır. Bu yaklaşık 9 aydır kullanılmaktadır. Makine mühendisleri odası tarafından her üç ayda bir kontrol yapılmaktadır. Dolayısıyla sorumluluğumuz yoktur." ifadelerini kullandı.

Tutuklanan isimlerden biri olan asansör firmasının imalat sorumlusu Önder Türksoy, savunmasında firmanın kendisine verilen görevler sonucu hareket ettiğini belirtti. Arızalara ve montajlara teknik elemanların yönlendirilmesinden sorumlu olduğunu belirten Türksoy, “Kaza günü kaza yerinde değildim. Olayı telefondan öğrendim. Bir kusurum olduğunu düşünmüyorum." dedi.

Tutuklanan Adem Akyıldız da, savunmasında suçsuz olduğunu belirtti. Akyıldız olayın olduğu saatte mesaisinin bittiğini ve şantiye dışında olduğunu anlattı.

Tutuklanan isimler arasında olan Turgay Dalgıç, olay günü saat 15.30’da düşen asansör ile 31. kata çıktıklarını söyledi. Diğer asansörün arızalı olduğunu belirten Dalgıç, “Aynı asansörle geri indik. Bizden sonra asansör düşmüştür. Suçsuzum.” şeklinde ifade verdi.

Tutuklananlardan Torunlar İnşaatın proje müdürü Murat Aytimur da mahkeme ifadesinde genelde ofis işleri ile uğraştığını, saha işlerine başka görevlilerin baktığını anlattı. Kontrol görevinin şantiye şeflerine ait olduğunu belirten Aytimur, asansör ile ilgili bir denetleme yetkisinin bulunmadığını ifade etti. Aytimur, asansörün bakım ve onarımının Geda Majör firmasına ait olduğunu savundu.

Mahkeme, proje müdürü Murat Aytimur, bakım tamir ve onarımdan sorumlu Adem Akyıldız ve Turgay Dalkıç, imalat ve teknik sorumlu olan aynı zamanda Akyıldız ile Dalkıç’ı görevlendiren Önder Türksoy’un kazada sorumlu ve kusurlu oldukları gerekçesiyle tutukladı. Mahkeme, ön bilirkişi raporunda bilirkişilerin de aynı görüşte olduğunu belirtti.

CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.