25 yıldır üç böbreği olduğunu sanıyordu

25 yıldır üç böbreği olduğunu sanıyordu

Konya'da Hasan Hüseyin Kahraman, üç böbrekli olduğu düşüncesiyle yıllarca çevresinde hayretle karşılandı, böbreklerinden birini vermeyi düşündü, gazetelerde haber bile oldu. Kahraman, son böbrek kontrolünde 25 yıl sonra iki böbreği olduğunu öğrenince şaşk

Numune Hastanesinde ambulans şoförü olarak çalışan 57 yaşındaki Kahraman, 25 yıl önce böbrek rahatsızlığı nedeniyle gittiği hastanede kendisine üç böbreği bulunduğu söylendi. Duydukları karşısında heyecanlanan Kahraman'a karşı insanların bakış açıları değişti. Kahraman'da üç böbreği olduğunu duyan herkes hayrete düştü.

ÜÇ BÖBREĞİNİN ÇALIŞIP ÇALIŞMADIĞINI ÖĞRENMEK İSTEDİ

Fazla olduğu için böbreklerinden birini hastalara vermeyi düşünen Kahraman'ın durumu, ulusal ve yerel gazetelerde "üç böbreği başına dert oldu", "üç böbrekle yaşıyor" gibi başlıklarla  haber oldu. 

Başkent Üniversitesi Konya Araştırma ve Uygulama Hastanesi'ne üç böbreğinin çalışıp çalışmadığını öğrenmek için giden Kahraman, duydukları karşısında bu sefer farklı bir şaşkınlık yaşadı. Doktoruna, "üç böbreğim var" diyen Kahraman, iki böbreği olduğunu ve bunlardan birisinde de iki adet taş olduğunu öğrendi.

"ÜÇ BÖBREK, ÜÇ BÖBREK DİYE ÖVÜNÜYORDUM"

Fıkra gibi olayı anlatan Kahraman, 25 yıl önce filmi çeken kişinin defalarca röntgene baktığını, kendisinin de üç böbreği olduğunu duyunca hayrete düştüğünü söyledi.

O günden sonra yaşadıklarının filmleri aratmadığını ifade eden Kahraman, yıllarca sağlıklı şekilde çalışan üç böbrekle yaşadığını sanırken böbreğinin iki olduğunu öğrendiğini bildirdi. Yıllarca, "acaba birine böbrek ihtiyacı olduğunda yardımcı olabilir miyim?" diye düşündüğünü aktaran Kahraman, şöyle devam etti:

"Öğrendiklerim karşısında hüsrana uğradım. Çevremdeki herkes üç böbreğim olduğunu biliyordu. Bazen bu durum şaka bile oluyordu. 'Sen de böbrek çok birini satalım' şeklinde espri yapıyorlardı. Yıllarca böbreğimin birini vermeyi düşündüm. Kontrol sonrası 'hocam ben üç böbreğim var biliyordum, siz iki taş, iki böbrekten bahsettiniz' dedim. Şok oldum yani. Çevremdekiler çok şaşırıyordu. Şu an duygularımı anlatacak durumda değilim. Gerçekten şok oldum. 'Üç böbrek, üç böbrek' diye övünüyordum. O zaman gazeteciler, durumuma çok şaşırarak haber bile yapmıştı."

"ÇIKAN TABLO İKİ BÖBREK GİBİ DÜŞÜNÜLMÜŞ OLABİLİR"

Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Murat Koşan ise zamanında kendisine üç böbreği olduğu söylenen hastanın detaylı kontrollerinde iki böbreği olduğunun anlaşıldığını dile getirdi. Hastanın sağ böbreğinden iki kanal çıktığını bu durumun da oldukça normal olarak karşılandığını vurgulayan Koşan, "Zamanında ortaya çıkan bu tablo, iki böbrek gibi düşünülmüş olabilir. Hastanın böbreğinde de iki küçük taş çıktı" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.