25 Askerin Şehit Olduğu Mühimmat Deposu Taşınacak

25 Askerin Şehit Olduğu Mühimmat Deposu Taşınacak

Afyonkarahisar'da 5 Eylül 2012 tarihinde meydana gelen ve 25 askerin şehit olduğu mühimmat deposunun başka bir yere taşınması gündemde. Yer tespitinin yapıldığı, ihale sürecinin devam ettiği belirtilen cephanelikte, şehit askerler için bir...

Afyonkarahisar'da 5 Eylül 2012 tarihinde meydana gelen ve 25 askerin şehit olduğu mühimmat deposunun başka bir yere taşınması gündemde. Yer tespitinin yapıldığı, ihale sürecinin devam ettiği belirtilen cephanelikte, şehit askerler için bir de anıt yapılacak.

Patlamanın ikinci yıl dönümünde kışla yanına çadır kuruldu. Afyonkarahisar Valisi Hakan Yusuf Güner ve Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, patlamada şehit olan ve Türkiye’nin dört bir tarafından gelen şehit aileleri için kışla yakınında kurulan taziye çadırını ziyaret ederek başsağlığı diledi. Gerçekleştirilen ziyaretin ardından bir açıklama yapan Vali Güner, olayın çok acı verici olduğunu kaydederek, “Kentimizde ilk defa meydana gelmiş çok üzücü bir olay. Afyonkarahisar güzelliklerle, iyiliklerle, milli ve manevi değerlerle tanınan ve bu değerlerle var olan bir il. İnşallah biz bütün şehitlerimize sahip çıktığımız gibi burada şehit olan kardeşlerimizin ailelerine de adreslerimizi, telefonlarımızı verdik. Sadece burada değil, yaşadıkları yerlerde de gereken ilgi ve alakayı gösterip yardımcı olacağız.” dedi.

“ŞEHİTLERİMİZİN ANISINI YAŞATACAĞIZ”

Belediye Başkanı Burhanettin Çoban da ziyaretin ardından yaptığı açıklamada, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da şehit ailelerin talepleri doğrultusunda 25 şehit için Kur’an-ı Kerim tilaveti ve mevlid okutulduğunu söyledi. Şehit ailelerin, patlamanın meydana geldiği yeri ziyaret ettiğini hatırlatan Çoban, “Böyle bir şeyin olması üzücü, acılı olayın tarifi imkansız, ailelerimizin durumunu da görüyorsunuz, gerçekten çok üzücü, Allah kendilerine sabır versin. Bizler de belediye olarak elimizden gelen gayreti ortaya koyuyoruz. Şehit ailelerimizin bir talebi var, burada bir şehitlik, anıt yapılması yönünde. Bu konuyla ilgili biz bir yıldan bu yana Genelkurmay Başkanlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı'yla yazışıyoruz. Askeri kanadımız Kara Kuvvetleri Komutanlığımız zaten bu işe sıcak bakıyor. Şu anda yer tespiti ve arazinin tespiti yapıldı, cephaneliğimiz buradan taşınacak. Tabii yeni taşınacağı yerin ihalesi ve projesi ile ilgili işlemler var. Bunlar bittiği zaman yani hem ihale hem proje hem de inşaat bittiği zaman bu birlik buradan taşınacak. Taşındığı zaman da inşallah biz burada şehitlerimizin anısını yaşatacak, çünkü burada gerçekten onların parçaları var, yüreklerinden parçaları var. En güzel bir şekilde projesini yapıp burada anıtı, şehitliği yapacağız.” diye konuştu.

Çoban, kışla arazisinin TOKİ’ye konut yapımı için verileceği yönündeki söyletilerin de tamamen yalan olduğunu kaydetti. Çoban, “Ancak bazıları bilerek ya da bilmeyerek sanki buranın TOKİ’ye verileceği ve konut yapılacağı gibi bir rant sağlanacağı gibi bir takım iddialar var. Böyle bir şey kimsenin aklından geçmedi. Ayrıca, bu bölge, hani bir rant bölgesi olur da böyle iddialar ortaya atılır, yani böyle bir şey olmayacağı zaten bellidir. Kesinlikle hiçbir yetkilinin, hiçbir vatandaşın ne böyle bir talebi olmuştur, ne de böyle bir talebi olmuştur, böyle bir şey kesinlikle söz konusu değildir.” şeklinde konuştu.

CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.