11 yaşında seçmen kağıdı geldi

11 yaşında seçmen kağıdı geldi

Konya'da 11 yaşındaki Fatma Ağalınlı'nın evine, İl Seçim Kurulu tarafından, üzerinde 21 yaşında olduğu yazılan seçmen kağıdı gönderildi.

Selçuklu ilçesinde ilköğretim okulu 4. sınıf öğrencisi 11 yaşındaki Fatma Ağalınlı'nın evine, İl Seçim Kurulundan, nüfus cüzdanında 11 yaşında göründüğü halde, 21 yaşında olduğunu ve oy kullanacağı yeri gösteren seçmen kağıdı gönderildi. Baba Mevlüt Ağalınlı, 1998 doğumlu ve 11 yaşında olan kızları Fatma'ya doğum tarihi 1988 odoğumlu, 21 yaşındaymış gibi seçmen kağıdı gönderilmesinin kendilerini şaşırttığını söyledi. Durumun düzeltilmesi için mahalle muhtarına gittiğini ancak sorunu çözemediğini anlatan Ağalınlı, ''hata nüfus cüzdanından kaynaklansa yanlışı düzeltmek için daha fazla uğraşırdım, ancak hata bizden olmadığı için çok da üzerine düşmedim. Yarın, ilköğretim okulu 4. sınıf öğrencisi kızımı da bizimle birlikte oy kullanmaya götüreceğim'' dedi.
İL SEÇİM KURULU NE DİYOR?
Konya İl Seçim Kurulu yetkilileri, böyle bir durumun, Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi'ndeki bir hatadan kaynaklanmış olabileceğini, ancak, seçmen kağıtları hazırlanırken TC Kimlik Numaralarına göre işlem yapıldığı için böyle bir hatanın yapılmasının da çok zor olduğunu belirtti.
Söz konusu çocuğun, seçmen kağıdında böyle bir hata yapılsa bile oy kullanabilmesinin mümkün olmadığını ifade eden yetkililer, ''çünkü oy kullanmak için herkesin kimliğini ibraz etmesi gerekiyor. 15 yaşından önce kimliklere fotoğraf yapıştırılmadığı için, 11 yaşındaki çocuğun kimliliğinde de fotoğraf bulunmaz. Bu nedenle kişinin oy kullanma yaşına ermediği kolaylıkla anlaşılır. Zaten doğum tarihi bilgisi seçmen kağıdı ile nüfus cüzdanında farklı olduğu için oy kullanamaz'' diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.