1.2 milyon kişi öldü!

1.2 milyon kişi öldü!

BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon bir yılda trafik kazalarında dünya genelinde 1,2 milyon kişinin öldüğünü, 50 milyon kişinin yaralandığını bildirdi

Ban, 18 Kasım Dünya Trafik Kazası Kurbanlarını Anma Günü vesilesiyle yayımladığı mesajında, trafik kazalarının yaklaşık yüzde 95’in az ya da orta gelir seviyesindeki ülkelerde gerçekleştiğini belirtti. Ban, “Mağdurların büyük bölümünü yayalar, bisiklet ve motosiklet sürücüleri teşkil ediyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), acil olarak önlem alınmadığı takdirde, 2030 yılına kadar trafik kazalarının, insanların ilk beş ölüm nedeninden biri olacağını belirtiyor.Hükümetler sekiz ay önce Yol Güvenliği On Yılı 2011-2020 başlığı altında bir anlaşmaya vardılar ve en az 5 milyon kişinin yaşamını kurtarmak için gerekli olan yol güvenliği uygulamalarını ve yasaları hayata geçirecekleri taahhütünde bulundular” dedi.

Hükümetlerin harekete geçmeye başladığını belirten Ban, bu kapsamda Şili hükümetinin şehirlerarası otobüslerde seyahat eden yolculara emniyet kemeri takma zorunluluğu getirdiğini, Çin”in içkili olarak araç kullanmayı yasakladığını ve cezaları artırdığını, Yeni Zelanda”nın gençlerin içkili olarak direksiyon başına geçmelerini engellemek için yasalarını daha da sertleştirdiğini belirtti. Birçok ülkede, yürürlükteki yasaların da daha sıkı uygulanmaya başlandığını vurgulayan Ban, “Brezilya artık içkili araba kullananlara daha sıkı önlemler uyguluyor. Türkiye’de emniyet kemeri kullanımı yüzde 8’den yüzde 50’ye çıktı. Vietnam’da kask takan motorsiklet kullanıcılarının oranı yüzde 30’dan yüzde 90’a yükseldi. Gana, Hindistan, Mozambik ve Pakistan gibi bir çok ülkede trafik kazası kurbanlarına verilen sağlık hizmetleri iyileştirildi. Tüm bu çabalar hayat kurtarıyor” dedi. Yılın ilk yarısında düzenlenen Rio+20 Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Konferansında yol güvenliğine vurgu yapıldığını hatırlatan Genel Sekreter Ban, “Dünya Trafik Kazası Kurbanlarını Anma Gününde gelin eşitlikçi ve sürdürülebilir bir gelecek için trafik kazalarından ölüm ve yaralanma oranlarını en aza indireceğimize söz verelim” dedi.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.