1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Karamollaoğlu: En büyük zammı siz yapıyorsunuz
Karamollaoğlu: En büyük zammı siz yapıyorsunuz

Karamollaoğlu: En büyük zammı siz yapıyorsunuz

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, olağan haftalık basın toplantısında gündeme yönelik önemli açıklamalarda bulundu.

A+A-

MİLLET 8 DEĞİL, YERİ GELDİĞİNDE 8 BİN ŞEHİT VERİR

Karamollaoğlu, bu hafta hain terör örgütü PKK tarafından gerçekleştirilen saldırılarda Batman’da 8, Hakkâri Çukurca’da 1 askerimizin şehit düştüğünü hatırlatarak, şehit askerlere Allah’tan rahmet, ailelerine, millete baş sağlığında bulunarak konuşmasına başladı. Terörün hedefine ulaşamayacağının altını çizen Karamollaoğlu, “Terör bütün söylemelere ve mücadelelere rağmen engellenmemektedir. Esas sıkıntı buradan kaynaklanıyor. ‘8 şehidimiz var, biz bu teröristler bilsin 800 terörist öldürerek ödeteceğiz’ şeklinde bir ifade kesinlikle yanlış bir ifadedir. Terörün bu ifadelerle önlenmesi mümkün değildir. Terör, rakamların yarıştığı skor tabelasıyla önlenemez. Bu millet 8 değil, yeri geldiğinde 8 bin şehit verir. Ama bu vatandan birliğinden asla vazgeçmez” diye konuştu.

 

McKinsey’in IMF’YLE ZİHNİYETİ AYNIDIR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘ABD’li McKinsey şirketinden fikri danışmanlık hizmeti almayacağız’ açıklamasına değinen Karamollaoğlu, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın McKinsey açıklamasına sevindik. Biz bu açıklamayı yeterli bulmadığımızı da ifade etmekte imtina edemeyiz. Bu açıklama yetmez. Hatadan dönmek erdemdir. Bu konuda öyle bir adım atmak da olumlu bir kanaat millette oluşturur ama biz bunun anlaşma başlangıçta yapılırken Maliye ve Hazine Bakanlığı ile Sanayi Bakanlığı’ndan sorumlu olan bakan ‘Biz bakın IMF’den kurtulduk ama içimizde bulunduğumuz sıkıntılar kurtulmak için meşhur McKinseyfirmasıyla anlaşma yaptık. Bütün mali işlerimizi inceleyip irdeleyecektir. Bu konuda bize tavsiyelerde bulunacaklar’ dedi. Bunu Sayın Albayrak’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sormadan alma ihtimalini mümkün görmüyoruz. Bunun temel sebebi medyanın yüzde 95’ini iktidarın elinde bulundurmasına rağmen tabandan gelen tepkiyi önleyememiştir. Türkiye, bir bütün olarak atılan bu adıma çok büyük tepki gösterdi. Hükümet geri adım atmak zorunda kalmıştır. Şunu herkes bilmelidir ki; McKinsey ardından başka adımlar atılacak. IMF’den kurtulduk dedikleri için IMF kapısına gidemiyorlar. McKinsey’in IMF’yle zihniyeti aynıdır” ifadelerini kullandı. 

 

MCKİNSEY DEĞİL, MİLLİ GÖRÜŞ’E KULAK VERİN

Karamollaoğlu, Türkiye’de ekonomi konusunda hükümete danışmanlık yapacak onlarca ekonomistin olduğunu belirterek, konuşmasına şöyle devam etti: “Hükümette görev alacak yüzlerce ekonomist var. Sayın Cumhurbaşkanı bu ekonomistlerle daha önce çalıştı. Ama onlar farklı fikirler beyan edince uzaklaştırıldı. Uzun tecrübesi olan kimse kalmadı. Biz de yaptığımız konuşmalarda, ‘bize bir kulak verin’ dedik. Saadet’in söylemlerini bir dinleyin. Bundan istifa edersiniz. Bu aynı McKinsey’den danışmanlık almayacağız gibi oldu. Biz geçmişte Suriye politikasında ‘ABD’li partnerinizle hareket etmeyin’ demiştik. Şimdi aynı noktaya geldiler. Ekonomide ise ‘McKinsey değil, Saadet Partisi’nin ve Milli Görüş’ün söylemlerine kulak verin’ demiştik. Bugün aynı noktaya geliyorlar. Şehir hastaneleri ve şeker fabrikalarında rant lobisi değil, Saadet Partisi’nin hazırladığı raporlara itibar edin. Biz seçimden önce ‘üretime dönük olmayan bütün yatırımları durdurmanız icap eder’ demiştik, bizi ihanetle suçlamışlardı. Bugün eğer bizim o söylemlerimize itibar etmiş olsalardı kendileri aynı kelimeleri kullanmak mecburiyetinde kalmazdı. Şimdi onlar, ‘üretime dönük olmayan bütün yatırımları durdurduk’ diyorlar.”

MİLLİ GÖRÜŞ PRENSİPLERİNE DÖNÜN

“Bugün iktidara bir kez daha sesleniyorum” diyen Karamollaoğlu, “Geçmişte Milli Görüş çatısı altında politikalarımızı birlikte ürettik. Şimdi eğer McKinsey gibi şirketlerin kıskacından kurtulmak istiyorsanız, lütfen Milli Görüş prensiplerine dönün ve onun verdiği ferasetle, politikalarla sorunları çözün. Eğer böyle yapmış olsaydınız, ne McKinsey’den umut bekler hale ne de IMF kapısına gitmiyoruz diye böbürlenme noktasına gelmezdiniz. Biz danışmanlık ücreti için de bir kuruş almayacağız. Lütfen alçakgönüllülük gösterin, milletimizin ve özellikle sizin içine sürüklendiğiniz problemlerden nasıl kurtulacağınız noktasında biraz söylemlerimize kulak kabartın” ifadelerini kullandı.

VATANDAŞ PERİŞAN

Karamollaoğlu, son üç ayda elektriğe yüzde 54 zam yapıldığına dikkat çekerek, “Una, yağa zam yapmaya kalkanlara da ceza vermeye kalkışıyorsunuz, sonrasında ise fırıncı da ‘ben bu şartlarda ekmek satmam’ diyor. Bir işadamı, aldığı hammaddelerin yerine göre fiyatı yüzde 100 yüzde yerine göre 70 artmış. Şimdi siz ‘kendisine zam yapma’. Hangi esnaf zararına vatandaşa bir hizmet götürebilir. Siz zammın ölçüsü konusunda tavsiyelerde bulunabilirsiniz ama siz kimseye ‘maliyetinin altında sat’ diyemezsiniz. Esnaf hayatını idare etmek için kendi kârını ekleyecek. Devlet olarak siz ayakta kalamadığınız için her şeye zam yaparken, esnafı sadece son tüketim malı fiyatında sıkıştırmaya kalkarsanız bütün sanayi durur. Ekmek çıkmaz. Siz bunun tedbirini önceden alacaktınız. Kendilerinin bu probleme sebep olduklarının farkında değiller.   Çok ciddi şekilde fiyat artışlarıyla mücadele ettiklerini söylüyor. Ekonomi böyle yönetilmez. Ne yazık ki hükümet fırsatçılık yapıyor. Fırıncı perişan, üretici perişan, emekli perişan ve vatandaş hepsinden perişan!” ifadelerini kullandı.

 

‘TERÖRE BULAŞMADI BELGESİNİ’ ALMASI GEREKİYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Mart yerel seçimleri geliyor. Teröre bulaşmış olan bu kişiler aday olacak olursa, sandıktan çıkacak sonucu beklemeden gereğini yapıp kayyum atarız” açıklamasına değinen Karamollaoğlu, “Açıklaması bizi şaşırttı. Çünkü bir yerde aday olmak için ‘teröre bulaşmadı belgesini’ alması gerekiyor. Seçim Kurulu’nda da ‘onay kâğıdı’ alması gerekiyor. Eğer hatası olan varsa burada Seçim Kurulu olur. Onları cezalandırmak gerekiyor. Eğer böyle bir durum yoksa siz bunları hangi gerekçeyle terörist ilan edebilirsiniz” diye uyardı. 

İKTİDARI İTİDALE DAVET EDİYORUZ

Ülkenin zor bir süreçten geçtiğini belirten Karamollaoğlu, “Bu süreçten muhalefeti ve iktidarıyla birlikte çıkarız. Dünya karışıyor. Ortadoğu karıştı. İçinde bizim söylemlerimiz doğru. Bundan hem iktidar hem millet hem de bulunduğumuz bölge yararlanır. Bölgemizde huzurun temelinde adalet yatar. Görevlerin liyakate göre verilmesi yatar, istişare yatar. Hoşgörü yatar. Milli gelirin adil dağıtılması yatar. Dış politikada şahsiyetli bir politika yatar. İktidar mensuplarını itidale ve istişareye davet ediyoruz” dedi. 

VAY MİLLETİN HALİNE

Gazetecilerin, “Enflasyonda yüzde 10 indirimi yapıldı, bu durumun asgari ücrete yapılacak zammın düşürülmesi olduğu ifade ediliyor. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?” sorusuna cevap veren Karamollaoğlu, “Ekonomi bir bütündür. Arkadaşların benimsediği ekonomik sistem liberal ekonomik sistemdir. Siz fiyatlara müdahale ederseniz çok farklı problemler ortaya çıkar. Bunun çözümü bu şekil olmaz. Zamlara gelince, ‘enflasyonun yüzde 1’inin altında zam yapılması vatandaşa zulüm etmek’ demektir. Bunu düşünüyorlarsa vay milletin haline o zaman” dedi.

KENDİLERİNE PAY ÇIKARIYORLAR

Bir gazetecinin, “MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin yerel seçimler için ‘kombin sistemi’ni önerdiğini, söz konusu durumda başkan AK Partili, yardımcısı MHP’li olacak. Siz bu konuyu nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna yanıt veren Karamollaoğlu, “Bu tabii karşılıklı anlaşmayla yapılabilir. Bu kanuna geçemez. Bu iki parti altında yapılacak bir mutabakattır. Kendileriyle uzlaşan partiler de bunu yapar. Buna ‘ittifak, işbirliği’ ne derseniz deyin. Bunda kendine pay çıkarmak var” ifadelerini kullandı. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.