1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. ‘Ekonomide problem var’
‘Ekonomide problem var’

‘Ekonomide problem var’

Üyeleri ile birlikte yaptıkları anket sonuçlarını paylaşan KONTİMDER Onursal Başkanı Osman Başaran, “Dövizdeki dalgalanma, Türk ekonomisinin yapısal problemleri ile ilgili oluşan doğal bir durum” dedi

A+A-

Konya Tesisat ve İnşaat Malzemecileri Derneği (KONTİMDER), üyelerini iftar yemeğinde misafir etti. Bir ızgara salonunda düzenlenen iftar programına derneğin Onursal Başkanı Osman Başaran, dernek yönetimi ve çok sayıda üye katıldı. İftar öncesi bazı açıklamalarda bulunan KONTİMDER Onursal Başkanı Osman Başaran, “KONTİMDER, kurulduğu günden bu yana sektörde birlik ve beraberlik faaliyetleri yanında sektördeyaşanan sorunların kamuoyuna ve ilgili yerlere duyurulması, çözüm önerileri sunulması konusunda çalışmalarını ve çabalarını devam ettirmektedir” dedi.

YAPISAL PROBLEMLERİN DOĞAL SONUCU

Geçen yıl döviz kurunda yaşanan dalgalanmalar ve ekonomide yaşanan kriz üzerine dernek üyeleriyle bir anket yaptırdıklarını hatırlatan Başkan Başaran, anket sonuçlarına göre, katılımcıların yüzde 87’sinin dövizdeki dalgalanmanın Türk ekonomisinin yapısal problemleri ile ilgili oluşan doğal bir durum olduğuna kanaat getirdiği sonucunun çıktığını dile getirdi. Katılımcıların yüzde 46’sının ise Türkiye ekonomisin temel sorunu olarak üretim ve tüketim arasındaki dengesizliği birinci sıraya koyduğunu söyledi. “İkinci sırada yüzde 35 ile kontrolsüz para politikası, üçüncü sırada yüzde 24 ile cari açık, yüzde 20 ile hatalı makro iktisadi model seçimi dördüncü sırada yer aldı” diyen Başaran, “Üretim ve tüketim arasındaki dengesizlik ilk üç öncelik tercihinin % 78’ini oluşturdu. Katılımcılar ABD’nin Türkiye’ye yönelik aldığı ekonomik tedbirlere karşı Türkiye’nin birinci öncelik seçeneği olarak yüzde 54,3 oran ile yerli ve milli ekonomi anlayışını öne çıkaran stratejiler oluşturulması gerektiğini belirtti. Yerli ve milli ekonomi anlayışını öne çıkaran stratejiler oluşturulması ilk üç öncelik olarak yüzde 84,78 oran aldı” şeklinde konuştu.

RAPORUN AMACI YERLİLEŞTİRMEYİ ÖZENDİRMEK

Anket sonuçlarından hareketle inşaat malzemeleri sektöründe ithal edilen ürünlerin Türkiye’de üretilmesi konusunda bir araştırma yapılmasının faydalı olacağına karar verdiklerini dile getiren Başkan Başaran, daha sonra konuşmasını şöyle sürdürdü: “Böyle bir araştırma için Mevlana Kalkınma Ajansı’ndan teknik destek kullanmak için başvuru yaptık, başvurumuz kabul edildi ve 'İnşaat Sektöründe Ağırlıklı İthal Ürünlerin Analizi Ve İthal İkamesi Ürünlere Yönelik Bir Projeksiyon' araştırma raporu hazırlandı. Araştırmayı Doç. Dr. Ceyhun Can Özcan, Öğr. Gör. Soner Arslan, Yüksek İnşaat Mühendisi Mustafa Alptekin hazırladı. Araştırmanın hazırlanmasında tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Bu araştırma 10. kalkınma planında yer alan Yatırım Politikaları başlığı altında özel kesim yatırımları için belirlenen politikalardan biri olan 'Öncelikli alanlarda üretim ve ihracat kapasitesini arttıran uluslararası doğrudan yatırımlar, ithal girdilerde, stratejik ürün ve sektörlerde yerlileştirmeyi özendirici bir şekilde desteklenecektir' maddesine dayandırılmıştır.”

TOPLAM İTHALAT GİDERİ 8 MİLYAR DOLAR!

Başkan Başaran, “Bu araştırmanın temel gerekçesi, KONTİMDER olarak Konya’da faaliyet gösteren sektörel sivil toplum kuruluşlarından biri olmamız nedeniyle, üyelerimiz başta olmak üzere bölgede ve ülkede ve hatta yabancı yatırımcı olarak uluslararası düzeyde bölgemize yatırım yapmak isteyen girişimci ve yatırımcılara ithalatı azaltacakları bu sayede teşvik ve önceliklerden yararlanabilecekleri yatırım alanlarına ışık tutmaktır” diye konuştu. Raporun Mevlana Kalkınma Ajansı tarafından sağlanan teknik desteğin birinci önceliği olan “Bölgede ithal ara malı üretiminin desteklenmesi” önceliği göz önünde tutularak hazırlandığını da kaydeden Başaran, şunları kaydederek konuşmasını noktaladı: “Bu projeksiyon kapsamında inşaat sektöründe kullanılan ara malların ithalat durumları mercek altına alınmıştır. Alanın kapsamının geniş olması ayrıca yatırımcılar ve diğer ilgililerin odaklarını kaybetmeden ülke ve bölge için katma değeri en yüksek olacak, cari açığa etkisi en fazla ürünlere yönelmeleri açısından proje başlığında da belirtildiği üzere ağırlıklı ürünlerin analiz edilmesi tercih edilmiştir. TÜİK verileri ve ilgili sektör raporları dikkate alınarak üretim ve ihracat rakamlarına bakılmaksızın ithalat değeri 50 milyon doların üzerindeki ürün kalemleri incelemeye alınmıştır. Söz konusu araştırma 50 milyon dolar üzerinde ithalât yaptığımız sadece 20 farklı inşaat malzemesi incelenerek yapılmıştır ve bu 20 inşaat malzemesinin toplam ithalatı yaklaşık 8 milyar dolar civarındadır.”

EMRE ÖZGÜL

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum