Zümrüt’ün acısı yüreklerde yaşıyor

Zümrüt’ün acısı yüreklerde yaşıyor

Konya'da Zümrüt Apartmanı'nın çökmesi sonucu hayatını kaybeden 92 kişi, facianın 5. yıl dönümünde, enkaz alanında düzenlenen törenle anıldı.


Konya Dağcılık, İzcilik, Doğa Sporları, Arama ve Kurtarma Kulübü (KONDAK) Başkan Yardımcısı Cem Canbaz, Zümrüt Apartmanı'nın etrafı tellerle çevrilen enkaz alanındaki anma töreninde, tüm Konya'yı yasa boğan facianın 5. yıl dönümünde, acıların tazelendiğini ve o günlere geri dönüldüğünü söyledi. 
Aradan geçen 5 yılda insanların ilgisizliğinden yakınan Canbaz, şöyle konuştu: 
''Koskoca 5 yıl geçti aradan, ama acılı ailelerin hayatlarında neler değişti, nasıl yaşıyorlar, ne kadar yanlarında olduk, onlara gereken desteği verdik mi? Acılı aileler, bu acımasız hayatta yalnız kaldılar. Gözleri yaşlı çocuklar, annesiz babasız, anne babalar evlatsız kaldılar. Her şeyi devletten ve idarecilerimizden mi beklemeliyiz. Şehir olarak, bizler bir şeyler yapamaz mıydık?'' 
Enkazda amcası, yengesi ve yeğenini kaybeden İsmail Merkum, yetkililerin konuya ilgisiz kaldığını savunarak, ''O gün buraya gelip söz verenler nerede? Verdikleri sözleri tutsunlar'' dedi. 
Merkum, enkazın çevrede yaşayanlar tarafından kirletildiğini iddia ederek, ''Belediye enkazda temizlik yapmıyor. Ölen insanlara da saygı yok. Burası fuhuş yatağı oldu, bali çekiyorlar burada'' diye konuştu. 
Daha sonra, hayatını kaybeden 92 kişi anısına enkaz alanına karanfiller bırakıldı. 
Enkazda anne, baba, eşi, çocukları, ağabeyi, yengesi ve yeğenlerinden oluşan 9 yakınını kaybeden Abdülbaki Ayçiçek de enkaza karanfil koydu. 
Törene, Konya Vali Yardımcısı Nevzat Dalkıran ve İl Müftüsü Şükrü Özbuğday da katıldı. 
Daha sonra faciada hayatını kaybedenlerin yakınlarından oluşan çok az sayıdaki kişi, ölenlerin Üçler ve Musalla Mezarlığı'ndaki mezarlarını ziyaret ettiler. 
Konya'da 2 Şubat 2004'te Selçuklu Belediyesi Kerkük Caddesi'nde Zümrüt Apartmanı çökmüş, enkaz altında kalan 92 kişi hayatını kaybetmiş, 30 kişi yaralanmıştı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.