Ziraat Bankası Rusya’da Atağa Kalkıyor

Ziraat Bankası Rusya’da Atağa Kalkıyor

Rusya ve Türkiye arasında gelişen siyasi, ekonomik ve ticari ilişkilerle birlikte Rusya’da faaliyette bulunan Türk bankaları da kendilerini yenileyerek gelişmeye devam ediyor.

Rusya ve Türkiye arasında gelişen siyasi, ekonomik ve ticari ilişkilerle birlikte Rusya’da faaliyette bulunan Türk bankaları da kendilerini yenileyerek gelişmeye devam ediyor. 1993’ten bu yana Moskova’da faaliyetlerini sürdüren Ziraat Bankası, yenilenen teknolojisi ve değişen hizmet modeli ile Türk yatırımcıların yanında yer alıyor.

Ziraat Bankası Moskova Genel Müdürlüğü görevine başlayan Avni Demirci, Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) yaptığı özel açıklamada yeni dönemde ürün değil, müşteriyi merkeze alan bir anlayış içinde olacaklarını söyledi. Moskova’nın dünyanın önemli ticari merkezlerinden biri olduğunu kaydeden Demirci, Rusya’da yeni şubeler açarak müşterinin ayağına gitmeyi hedeflediklerini ve bugüne kadar dokunmadıkları müşterilere dokunacaklarını ifade etti.

Ziraat Bankası’nın Türkiye dışında 16 ülkede 83 noktada faaliyet gösterdiğini, Rusya’da ise hak ettiği yerde olmadığını kaydeden Demirci, “Türkiye ve diğer bazı ülkelerde müşteri merkezli yeni hizmet modeline geçiş tamamlandı veya bazılarında tamamlanmak üzere. Şimdi Moskova’da da bunu oturtmak istiyoruz. Yeni hizmet modelimizde müşteriyi merkeze alacağız. Doğru ilişkiler kurup bu ilişkileri doğru ve etkin bir şekilde yönetmek istiyoruz. İlişkiler dünyanın her yerinde önemlidir ancak doğu toplumlarında ilişkiler her zaman daha da ön plana çıkmakta hatta zaman zaman iş yapma becerisinin de önüne geçmektedir. Bir yerel Rus bankası gibi çalışacak aynı zamanda Ziraat Finans Grubu şemsiyesinin de imkan ve avantajlarını kullanacağız. Ekip çalışmasını ön plana çıkaracağız. Yeni dönemde insan kaynağımızı tamamlıyoruz. Personelimizi Türkiye’de eğitime gönderiyoruz. İleri teknolojiden yararlanıyoruz.”dedi.

TÜRK BANKALARININ YÜRÜMESİ GEREKEN UZUN YOL VAR

Rusya’da faaliyette bulunan Türk bankalarının önemli hizmet ortaya koyduğu, ancak yolun yüzde 25’inin ancak alındığı özeleştirisinde bulunan Demirci, “Türk şirketlerinin yanındayız. Uluslararası ve yerel şirketlerle de çalışıyoruz. Bireysel müşterilerimize genelde konut kredilerinde destek veriyoruz. 1993’ten bu yana tek şube olarak çalışıyoruz. ZiraatBank Moscow değil, bütün Rusya’yı kapsayacak şekilde ZiraatBank Russia olmak için girişimlere başlıyoruz. Tek şubeli bir banka olmaktan çıkıp, Kazan, Krasnodar ve St. Petersburg gibi büyük merkezlerde yeni şubeler açmayı hedefliyoruz.” bilgisini verdi.

Ziraat Bankası’nın artık tarımı finanse eden banka olmanın ötesine geçtiğini, ticari kredilerde piyasa yapıcı konumuna ulaştığını hatırlatan Demirci, “Sadece büyük olmak yetmiyor. Verimli ve karlı olması önemli. Bunun için teknoloji ve insan kaynağına yatırım yapılıyor. Yönetim tarzımızı geliştiriyoruz.

RUSYA’DA PARA VAR

Rusya’da mali zenginliğin sokağa yansıdığını, yüksek kiraların, lüks araçların ve lüks mağazaların olduğunu ifade eden Demirci, “Rusya’da paranın sokağa yansıdığını görüyorum. Moskova dünyanın en pahalı şehri. Bu pahalılık paranın varlığının işareti. Böyle bir ülkede bankaların yapacağı çok iş var. Biz de bu paranın sisteme girmesi ve bu pastadan daha büyük bir pay almak için aktif bir şekilde çalışacağız…” dedi.

RUSYA’DA EKONOMİ YÖNETİMİ DOĞRU İNSANLARIN ELİNDE

Rusya’da kaynağın bol olduğunu ve sıkı ekonomi politikalarının uygulandığını ifade eden Ziraat Bankası Moskova Genel Müdürü, “Rusya’da ekonomi yönetimi doğru insanların elinde. Belki harcama kalemlerinde bir miktar gözden geçirme olabilir. Rusya sıcak ekonomiye sahip bir ülke. Kriz olursa derin oluyor. Sıcak para belirsizliği ve tedirginliği sevmez. Rusya’nın DTÖ üyesi olması yabancı yatırımcıyı çekiyor. Sonunda burada yatırım yapan şirketler de Rusya’nın istikrarlı bir yatırım ortamına kavuşması için çalışıyor. Özellikle serbest ekonomik bölgelerde yabancı yatırım için avantajlı birçok durum var.” değerlendirmesinde bulundu.

RUBLE-TÜRK LİRASI TİCARETİ YÜRÜMÜYOR

Rusya ve Türkiye ticaret hacminin 35 milyar doları bulduğunu, ancak bunun yerel paralar cinsinden yapılması için ortaya konan girişimlerinden istenen düzeyde bir sonuç alınamadığını kaydeden Demirci, “Pratikte çok kolay yürümüyor.” dedi.

RUBLE BİRAZ DAHA DEĞER KAYBEDEBİLİR

Dünyada yaşanan genel ekonomik duruma paralel olarak Rublenin bir miktar daha önümüzdeki dönemde değer kaybedebileceği öngörüsünde bulunan Türk Bankacı, “Dünya ekonomik krizi biraz makyajlanarak ayakta tutulmaya çalışılıyor. Rakamlar doğru okunmazsa gelecekteki hareketleri öngöremeyebiliriz. Almanya’nın, EURO bölgesini daha ne kadar taşıyacağı belirsizliğini koruyor. Avrupa’da borçlanma limitleri çok aşıldı. ABD borçla ekonomisini sürdürüyor. Çin iki krize de nakitle girip büyüyerek, ancak bir türlü oyun kurucu olamıyor…” tespitinde bulundu.

Rusya’nın enerji musluğunu elinde tuttuğu için oyun kurucu olduğuna değinen Demirci, küresel piyasalarda sorun yaşansa da Rusya’nın ayakta kalma ihtimalinin daha yüksek olduğunu, en önemli riskin sıcak para olduğunu vurguladı. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.