Zenginlik fışkırıyor

Zenginlik fışkırıyor

Konya'nın her yerinden zenginlik fışkırıyor. Ancak zenginlik avantaja çevrilmiyor. Mevcut kaynaklar yeterince değerlendirilmiyor.

Konya'nın 31 ilçesinin her biri farklı alanda adından söz ettiriyor. Beyşehir silah imalatında, Karapınar enerjide, Ereğli süt, Cihanbeyli de tuz üretiminde söz sahibi. Kulu Ankara'ya yakınlığıyla, Çumra da tarımsal üretim potansiyeliyle yatırımcıya avantaj sağlıyor

AYDA 30 BİN TÜFEK ÜRETİLİYOR
'Konya İli Sanayi Sektörü Yatırım Kılavuzu'ndan alınan bilgilere göre, Beyşehir'de tekstil ve konfeksiyon sektörü, av tüfeği ve silah imalatı, tıp ve dişçilikte kullanılan tıbbi araç ve gereçler ile protezlerin imalatı öne çıkıyor. Beyşehir'in Huğlu ve Üzümlü beldelerinde üretilen tüfekleri dünya çapında üne sahip. Bölgede silah üretimi 1960'lı yıllarda kooperatifçilik çatısı altındaki atölyelerde başlandı.1990'larda şirketleşmeye başlayan atölyeler teknolojik altyapı ve üretim açısından önemli gelişmeler yaşadı. Halen bölgede 3 üretim kooperatifi, 137 şirket ve 17 şahıs firması, av tüfeği ve silah üretimi yapmakta olup Türkiye'nin av tüfeği ihtiyacının yüzde 70'i bölgedeki işletmeler tarafından karşılanıyor. Bölgedeki kuruluşlar aylık 30 bin adet tüfek üretim kapasitesine sahip olmakla birlikte, ayda 5 bin adet tüfek üretimi yapılıyor ve bin 500 kişiye istihdam sağlanıyor. Bölgeden başta AB ve ABD olmak üzere çok sayıda ülkeye tüfek ihracakı yapılıyor. Bölge savunma sanayi alanında yatırım yapmak istiyen potansiyel yatıırmcılara, yan sanayi ve nitelikli insan kaynağı açısından önemli fırsatlar sunuyor. Madencilik açısından oldukça zengin olan ilçede, zengin linyit ve barit madenlerinin yanında krom, mermer yatakları, tuğla, kiremit ve seramik toprak sanayi hammaddeleri de bulunuyor.

EREĞLİ SÜTÜN BAŞKENTİ OLDU
Süt ve süt ürünleri alt sektöründe önemli bir üretim merkezi olan Ereğli de ise, ilde üretilen günlük toplam süt miktarının yüzde 17’si ilçede üretiliyor. Ereğli Şeker Fabrikası'nın da bulunduğu ilçede meyve suyu ve yem üretimi, et işleme, tekstil, konfeksiyon ürünleri üretimi, tarım alet ve makine üretimi öne çıkan sektörler. Özellikle beyaz kiraz üretiminde büyük bir potansiyele sahip olan Ereğli'de, jips, kalker, manyezit, sölestin, talk ve traverten rezervleri de bulunuyor. Zaman zaman il olması bile gündemde olan ve Konya'nın büyük ilçeleri arasında bulunan Akşehir de, gıda sanayi alanında gerçekleştirdiği gelişme ve meyve üretim kapasitesi çok yüksek olan ve geç ürün üretme potansiyeli ile öne çıkıyor. İlçedeki diğer sanayi kuruluşları; makine imalatı, metal işleme, elektrikli ev eşyaları, plastik mamuller, tuğla ve inşaat malzemeleri, hazır beton, otomotiv yedek parça, deri çanta ve eşyalar, soba, soğutma ve havalandırma donanımı, mobilya ve kimyasal üretim alanında faaliyet gösteriyor.    

DONDURULMUŞ PATATES ÖNE ÇIKTI
Seydişehir ise dondurulmuş patates üretimiyle öne çıkıyor. İlçede bulunan ve dondurulmuş parmak patateste Türkiye'deki pazarın yüzde 25'ini elinde bulunduran tesis, yakın gelecekte patates nişastası üretimine başlayacak. İlçede, tekstil, konfeksiyon, mobilya, plastik, kimyasal ürünler ile elektrik ekipmanları öne çıkıyor. Madencilik açısından oldukça zengin olan ilçede, taş kömürü, boksit, krom, mermer, ve traverten, pomza taşı, süsleme ve yapı taşı madenleri çıkarılıyor. Seydişehir'in en önemli yatırımı ise Eti Alüminyum A.Ş Tesisleri'dir. Tek tesiste yıllık 550 ton boksit, 400 ton hidrat, 200 ton alümina, 60 ton birincil alüminyum, 65 ton döküm ürünleri üretmek için kurulu kapasiteye sahip olmakla birlikte, bünyesinde yaklaşık bin 500 kişi çalışıyor.   
ÇOK SAYIDA TUZ FABRİKASI VAR
Cihanbeyli Yavşan Tuzlası'nda üretilen tuzu işleyen çok sayıda tuz fabrikası ile yem, süt ve süt ürünleri, beton mamülleri üretim tesisleri mevcuttur. Tersakan Gölü ve Acı Göl'den cam, deri ve kağıt sanayinde ve kimya sanayinde kullanılan sodyum sülfat ve potasyum sülfat çıkarılıyor. İlçede kalker ve traverten ocakları da bulunuyor. Şeker Fabrikası'na sahip olan Ilgın'da etin işlenmesi ve saklanması, öğütülmüş hububat ve sebze ürünleri imalatı ile şeker imalatı konularında faaliyet gösteren işletmeler bulunuyor. Un ve yem sanayinin gelişmiş olduğu ilçede hazır beton üretimi, yapay tatlandırıcı üretimi, tuğla, plastik üretimi yapılıyor. İlçe sınırları içindeki Haramiköy ve Kurugöl Linyit sahalarından linyit kömürü çıkarılıyor. Sarayönü'ndeki en önemli sanayi tesisi, PVC kapı, pencere ve siding profilleri üreten sanayi tesisi. İlçedeki üretim faaliyetleri arasında etin işlenmesi ve saklanması, un ve yem imalatı öne çıkıyor. İlçede çok sayıda un ve yem fabrikası ile tekstil ve konfeksiyon imalat tesisleri de bulunuyor.

ÇUMRA ŞEKERDE BİRİNCİ
Çumra da yüksek tarımsal üretim potansiyeli, tarıma dayalı sanayi tesislerinin kurulması açısından önemli fırsatlar sunuyor. KOP Projesi'nin tamamlanması ile ilçenin tarımsal üretim ve tarıma dayalı sanayi üretiminde önemli gelişmeler yaşaması bekleniyor. İlçe, bölgede üretilen tıbbi ve aromatik bitkilerin değerlendirilmesine yönelik yatırımlara önemli fırsatlar sunuyor. İlçenin en büyük sanayi kuruluşu olan Çumra Şeker Fabrikası'nda kristalşeker, kesme şeker, sıvı şeker, şekerleme, çikolata, malt, biyoetanol üretimi yapılıyor. Bölgede kurulu olan un ve yem, kağıt torba fabrikaları diğer sanayi tesisleri.

KARAPINAR ENERJİ ÜSSÜ OLACAK
Karapınar da, sahip olduğu yüksek güneş ısınım değerleri ve güneşlenme süreleri ile güneş enerjisinden elektrik üretecek yatırımlar açısından cazip bir bölge. Kılavuzdan alınan bilgilere göre, 2012 yılında kurulan Karapınar Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi'ndeki araziler güneş enerjisi santrali, termik santral veya doğalgaz dönüşüm santrali kurmak isteyen yatırımcılara tahsis edilecek. Karapınar Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi'ne enerji üretimi alanında yaklaşık 8 milyar Avro tutarında enerji üretim yatırımı yapılması bekleniyor. Karapınar OSB’de boş bulunan parsellerin, güneş enerjisi santralleri için gerekli malzeme ve ekipmanların üretilmesinde kullanılması planlanıyor. İlçede tarıma dayalı imalat sanayi sektörü öne çıkmakta olup, et ve etin işlenmesi, un, yem, süt ve süt ürünleri, otomotiv, tarım makineleri, römork, hidrolik ekipman üretimi alanında üretim yapan işletmeler bulunuyor. Bölgedeki mevcut linyit kömürü rezervi enerji konusundaki yatırımcıları bölgeye cezbeden diğer bir unsur. Bölgede ortalama bin 375 Kcal/kg ısıl değere sahip 1,83 milyar ton linyit rezervi bulunuyor. Bölgedeki mevcut kömür rezervi ile ekonomik ömrü 30 yıl olan 4 bin 331 MW gücünde termik santrallerin kurulması öngörülüyor.

KULU ANKARA'YA YAKIN NOKTADA
Ankara'ya 130 kilometre mesafede bulunan Kulu Organize Sanayi Bölgesi, Ankara’daki potansiyel yatırımcılara ucuz arazi temini, yakınlık, teşvik avantajı ve ucuz işgücü temin yönüyle önemli fırsatlar sunuyor. İlçe sanayinde giyim eşyası ile inşaat amaçlı beton ürünlerin imalatı ile un ve yem üretimi öne çıkmaktadır. İlçede küçük çapta 11 adet tuz fabrikası var. İlçede halen bazıları işletilmekte olan kalker, demir, mangan, krom madenleri ile andezit, taş ve kum ocakları bulunuyor.

Kadınhanı'nda da tuğla kiremit kili ocağı, tuğla ve süt işleme tesisleri ile kalker ocağı bulunuyor. Derebucak'da ise, boksit ve olivin madenleri bulunuyor. İlçenin Çamlık Beldesi’ndeki Kızıldağ Bölgesi, dünyanın en büyük ‘olivin dünit’ madeni rezervini barındırıyor. 50 milyon tonluk görünür rezerv bulunan maden Türkiye’nin bin yıllık ihtiyacını karşılayabilecek rezerve sahip. Hüyük'de de kimyasal gübre imalatında kullanılan barit/baryum sülfat üretimi, su ürünleri işleme, un ve tuğla üretimi ile iştigal eden tesisleri bulunuyor. İlçede zengin barit, kalker, ve kil rezervleri bulunuyor. Çavuş Kasabası ve Değirmenaltı Köyü civarında tuğla-kiremit kili ocakları bulunuyor.
 

DOĞALGAZ DEPOSU BULUNUYOR
Tahin değirmenleri ve helva üretim atölyeleri bulunan Bozkır'da Arduvaz-kayraktaşı ile mermer ve traverten ocağı var. Halkapınar'da küçük çaplı kalker ocakları, manyezit ocağı, krom ocağı bulunuyor. Tuzlukçu'da ise kireçtaşı, mermer, kalker ve kalsit madenleri bulunuyor ve ilçeden çıkan mermer Akşehir Siyahı olarak ünlendi. Yunak'da ise, mermer ocağı, taş ocağı, bazalt ocağı, ariyet ocağı, kum çakıl ocağı yanında manyezit (yumru tipi) ve sepiyolit (süs eşyası yapımına uygun ve ekonomik) ocakları da bulunuyor. Doğanhisar'da kaolen, seramik kili, tuğla krimit kili gibi mineral madenler açısından zengin olup, ilçede kuvarsit ocağı, kil ocağı, tuğla kiremit toprağı ocağı, dolomit ocağı mevcut. Alüminyum, barit ve demir cevheri bulunan ilçede, demir cevheri ocağı ile alüminyum işleme tesisi de yer alıyor.

MEYVE ÜRETİMİNDE ÖNE ÇIKIYOR
Güneysınır'da ise tarım aletleri üreten küçük çapta işletmeler ve un fabrikaları bulunuyor. İlçede mermer ve traverten ile manganez madenleri de mevcut. Agroekolojik özellikleri itibarıyla meyve üretim kapasitesi çok yüksek olan Hadim ise, geç ürün üretme potansiyeli ile de öne çıkıyor. İlçe, bölgede üretilen meyvelerden yüksek katma değerli ürünler üretmek isteyen potansiyel yatırımcılara önemli fırsatlar sunuyor. İlçede madencilik ve taşocakçılığı ile hazır beton üretimi konusunda faaliyet gösteren işletmeler bulunuyor. Akören'de ise un ve yem fabrikaları mevcut. İlçede mermer, kalker ve bentonit madenleri ile mermer ile kalker ocakları da var. Tuz Gölü yeraltı doğalgaz depolama tesisi projesinin kapsamında yer alan Emirgazi'de de kurşun, çinko ve kalay madenleri bulunuyor. İlçede un ve yem fabrikalarının yanı sıra mermer, kalker ve bentonit madenleri ile mermer ile kalker ocakları da bulunuyor.
 

merhabahaber.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum